Barva jagodne marmelade

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

tema odprta - 21. avg 2006 21:57 | ogledi: 4.369 | odgovori: 5

Se opravičujem, če se je o tem morda že govorilo.

Pri jagodni marmeladi se mi zmeraj zgodi, da zelo grdo spremeni barvo, tudi če jo kuham zelo kratek čas (z želinom). Pri marmeladah iz drugega sadja se mi to ne zgodi. Tudi moja mama, mojster za marmelade, pravi, da se ji to dogaja pri jagodni marmeladi. Barva postane ... hm, "sprana", dobi rahlo sivkast, neprivlačen ton.

Morda kdo ve za kak trik, kaj je potrebno z marmelado narediti, da ne spremeni barve?

Hvala za pomoč in lep pozdrav,

Mateja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. avg 2006 22:09

V mikrovalovni pečici. Pomaga tudi, če dodamo limonin sok, pa kratek čas moramo kuhati. res pa jagode rade spremenijo barve, še posebej, če marmelada stoji na svetlem. Torej - naj bo shranjena v temi. rimljanka

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

22. avg 2006 14:01

Rimljanka, hvala za odgovor. Marmelade imam shranjene v shrambi v kleti, kjer je zmeraj temno. Tudi kuham zmeraj kratek čas. Na limonin sok sem že pomislila, nisem pa poskusila, bom pa zdaj vsekakor naslednjič. Morda se bo nabralo avgustovskih jagod še za eno rundo marmelade Ne vem pa, na kaj misliš z mikrovalovno pečico. Je sicer nimam, ampak me vseeno zanima cherry

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. avg 2006 16:16

Sem enkrat pred leti v Jani brala recept za jagodno marmelado, narejeno v mikrovalovni pečici. Naredila sem jo in, v kolikor me spomin preveč ne vara, je bila tista lepo rdeča. Recepta seveda nimam, itak pa ti tudi pečice ne. Sem šla preverit lansko jagodno marmelado, pa je rdeča, tako, temnordeča. Ni posivela. Pa ne počnem nič posebnega. Jagode narežem na koščke, posladkam, premešam, pokrijem in pustim vsaj nekaj ur (čez noč, recimo). Kuham, dodam limonin sok, ko se pokuha, dodam samo toliko želina, ki ga prej razmešam s sladkorjem, da poveže v primerno gostoto, ki jo preverim z želirnim poskusom s krožničkom. V kozarce, do vrha, vroče zaprem s pokrovčki, ki jih prekuham v okisani vodi in dajem iz vroče vode na kozarčke. Pokrijem in pustim, da se ohladi. Pokljanje pokrovčkov, ko se kozarčki ohlajajo, sporoča, da so kozarčki neprodušno zaprti. Želim ti obilno jesensko bero jagod, če boš pa kaj sadik ali mladic stran metala, se pa spomni name, očitno imaš dobro sorto, ki dvakrat rodi. rimljanka

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

22. avg 2006 18:57

Jaz sem jagodno marmelado naredila v avtomatu za kruh. So recepti v navodilih - pa saj ni nobena znanost. Ravno to mi je bilo najbolj všeč, da je bila izredno lepo rdeča - izrazito rdeča in je barvo tudi zadržala. vanjatajnsek

cherry  

član od: 5.6.2006

sporočila: 409

22. avg 2006 21:21

Vanja, to je pa res genialno Imam avtomat, skoz peče in peče, pa mi ni niti na kraj pameti padlo, da bi lahko v njem naredila marmelado. Pa še brala sem o tem in se mi je tako "fancy" zdelo, ko sem kupila strojček. Sem pa res brithna Bom vsekakor poskusila! cherry

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti