Margolane

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. jul 2011 16:14

http://www.kulinarika.net/recepti/10403/sladice/slivova

Tole sem jaz spekla prejšnji teden, z rumenimi ringlotami - mirabelami. Prav dobro pride, sladko kiselkasto.

 

Marmelada: jaz izkoščičene zmeljem v multipraktiku, tako se izognem pasiranju. Pa dodam želin, tako marmelada (oz. nekaj med džemom in marmelado) ni redka. Prejšnji teden sem jo kuhala, v eni uri je bila gotova in kuhinja pospravljena :)

Atina

t3yca  

član od: 26.12.2009

sporočila: 4

22. jul 2011 17:24

hej, eno vprašanje: je možno iz tega sadeža nardit kak likerček za žensko dušico ??? Za vse odgovore vam bom seveda hvaležna (sploh če bo kak odgovor z receptom zraven, hehe)

t3yca

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

26. jul 2011 10:21

Branka_M je napisal/a:

Vmam še par vprašanj in sicer - kako gosta vam pride marmelada...mi sno jo nekaj let nazaj delali iz rumenih margulan pa je prišla zelo vodena, kar nam ni bilo preveč všeč.

Branka_M

 

Odgovor na gornje vprašanje tudi mene zanima.

Kar nekaj je napisanega o marmeladah, a nič konkretnega, zato prosim za nekaj pojasnil:

koliko sladkorja uporabite za kilogram sadja?

ali uporabljate želirni sladkor?

rdkapica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. jul 2011 11:40

Naredi po receptu za slivovo pito, pa med margolane daj malo drobtin, morda piškotnih, da bodo popile sok.

Moj način za pite: na krhko testo namažem tanko plast marmelade (prepreči, dabi sok od sadje prodrl v testo), nanjo naložim sadje, rezne breskev, četrtine marelic, rezine sliv, karkoli pač, malo posladkam, včasih dodam malo cimeta, na marelice suhe, zdrobljene mete, čez pa nadevam male koščke testa, ki ga prihranim., Morda malo potlačim, ampak res malo, z roko in dam v pečico, da s dobro zapeče. Preprosto, da je kaj. In dobro. Mora pa biti, vsaj za naš okus, dobro zapečeno. Res lepoi se speče v keramičnem pekaču za pito.

rimljanka

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

19. jul 2012 9:47

Doma imam celo pisano gajbo tega sadja (margolane, mirabele, cimbale, ringlo, ... v glavnem to: http://www.metzavenir.net/dotclear/public/articles/mira).

Rada bi naredila marmelado iz tega, pa me zanima, ce prej to sadje pokuham na pari in ga nato skozi cedilo pretlacim (najbolj enostaven nacin odstranjevanja koscic) ali se bo s tem kaj polvaril okus marmelade ali bo ostalo isto?

Ali pozna kdo boljsi nacin odstranjevanja koscic? V gajbi je sigurno ene 7-8kg ringloja in ce se to spravim razkoscicevat z nozkom sem dobra do konca mesca 

urska

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jul 2012 9:49

Če še nisi gotova z nožkom, se le loti tako, kot si opisala. pa ni treba na pari, lahko enostavno pokuhaš v loncu, na začetku dodaš malo vode ali, še preprosteje, če so že mehke, z rokami premečkaj, da se bo izločil sok in počasi segrej, pusti, da dobro prevre, pokrito ohladi, se bo skuhalo do konca, nato pa skozi cedilo pretlači. Kar ostane na cedilu, malo zalij z vodo (če bo še kaj omembe vredna količina mesa na koščicah), premečkaj z roko, precedi in dodaj k prvi masi. Kuhaj, dodaj morda malo limoninega soka, sladkor po okusu in džem bo narejen. Malo cimeta bi tudi šlo zraven, ali malo vanilijevega sladkorja. Če ne maraš koščkov, zmiksaj s paličnim mikserjem. Dober tek!

rimljanka

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

23. jul 2012 18:46

Rimljanka, hvala za odgovor.

Malo smo z nozkom, nekaj smo kar na roke zmeckali, potem pa spasirali skozi sito za paradiznikovo salso, nekaj sem pa na pari pokuhala in potem spasirala (sadno vodo pa zmesala s sladkorjem in zelejem ter naredila ene take domace zele bombone).

Nekaj marmelade sem naredila "pure" ringlo, v nekaj sem dodala jabolko (zelo zanimiva kombinacija), na koncu pa sem naredila se marmelado z ringlojem, jabolko, zribala en korencek in dodala strok vanilije ... moj pravi, da je tretja kombinacija zmagovalna.

Pa na koncu je ostalo se dovolj ringlojev za eno pisano pito.

urska

granatka  

član od: 26.2.2011

sporočila: 20

22. jul 2013 17:32

Čeprav ni sveža tema, moram povedat ,da se tudi jaz spominjam, kako smo jih kot otroci jedli zelene in kot je napisala elaphus so tudi nas starši strašili, da bomo dobili grižo. Pa naj še dodam, da se pri nas v okolici Kozjanskega tem sadežem reče praprotnice. Bojda so včasi iz tega celo kuhali žganje.

granatka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. jul 2013 18:47

Okolica Kozjanskega? Kje pa je to?

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti