Kremast sladoled

Tamči  

član od: 10.4.2006

sporočila: 203

14. jul 2006 15:01

Veri, hvala, hvala! Nekaj me še zanima: ali uporabljaš sladko ali kislo smetano? Še danes bom naredila tega navihančka!!! Tamči

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

14. jul 2006 16:28

Veri je napisal/a:
Zdaj pa stepeš še smetano. Jaz delam po tem vrstnem redu ali pa smetano pred rumenjaki, če želiš, to pa samo zato, ker mi potem ni treba vmes prat stepalk (sem ljenčina, a ne?;) Veri
Po tem sklepam, da smetano za stepanje. Ob prvi priložnosti oz. ko bo čas preizkusim ta recept. maychi Sporočilo je spremenil(a) maychi dne 14. jul 2006 16:28:33

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 1:24

t-baby, cena tega, ki sam zamrzuje je temu primerna, da je v bistvu svoj zmrzovalnik... 250 evrov, kupiš ga lahko najbližje v Italiji, vsaj tam sem ga jaz. silva, res je, jajca so surova. Vsekakor pa bi lahko jajca stepla nad soparo, rumenjake in beljake ločeno, kot je v receptu, oboje sem že delala in uspe, ni problema, če te skrbi zaradi salmonele. Tudi beljake lahko stepaš nad soparo, čeprav kolikor vem, niso tako nevarni za salmonelo. Navadno pa itak delam sladolede tako, da rumenjake stepam s sladkorjem in vanje vlijem vroče mleko in po potrebi še kuham. Jaz kupljenim jajcem sicer kar zaupam, res pa je, da (še:)) nisem noseča... Tako da za nosečnice in otroke in starejše je potrebna previdnost. tamči, majči ima prav, stepeš lahko samo sladko smetano Tudi sicer se zelo zelo veliiiika večina sladoledov dela s SLADKO smetano, prav zaradi te njene lastnosti, da se speni, torej se vanjo lahko ujame zrak in je tako sladoled bolj kremast. Kisla smetana je tudi v nekaterih receptih, ampak zelo redko, tako kot mascarpone, navadno - res pa je, da so ti recepti zate verjetno celo bolj zanimivi, ker se tam ne uporablja strojček za zamrzovanje, saj itak ne moreš v tak sladoled vpihat zraka. Zato je pa treba nežno mešat. No, danes je bil precej sladoledni dan: dokrajčila sva višnjev sorbet in čokoladni sladoled, poleg kavinega, pistacijevega in sladoleda iz zelenega čaja in ingverja pa se zdaj v najinem zmrzovalniku hladijo še čokoladni semifredo z mascarponejem, figov semifredo, trenutno pa se v mašinci dela karamelno-figov sladoled. Skuhan pa čaka še čokoladni sorbet:) Če bi bil sladoled res tako zelo nezdrav, bi bila midva že na urgenci, hehe Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 2:07

Aja, še kavino granito sem pozabla:) Veri

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

16. jul 2006 13:04

Veri kaj je to semifredo? Razbrala sem, da je to neke vrste sladoled.... vanya

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 13:17

Vanja, res je, semifredo je neke vrste sladoled, ime izhaja iz italijanščine, odkoder je tudi ta sladoled. Semi pomeni pol, fredo pa zmrznjen, tako nekako, ne me lovit, ne znam italijansko... Tako se imenuje zato, ker se postreže že malo odtaljen. To pa zato, ker tega sladoleda ni treba zmrzovat v strojčku, niti mešat med zamrzovanjem. Enostavno flikneš vse skup in daš v posode, ki jih lepo trdno zapreš, da se ne navzame vonja. Lahko jih seveda zamrzneš tudi v raznih modelčkih, s čimer imam jaz neskončno veliko veselja in potem dobiš lepe slončke, ovčke,... ki so lahko po plasteh iz različnih semifredojev,... no, sem malo zašla Skratka semifredo se dela iz celih jajc, ki jih ločiš in stepeš beljake v sneg, rumenjake pa s sladkorjem posebej penasto vmešaš. Stepeš tudi smetano, ki je v tem primeru NE SMEŠ zamenjat z mlekom, ker se ta na peni in bo stvar zbita ko kamen! Torej "low-fat" semifredo ne obstaja! Zdaj imaš vtepen zrak v rumenjake, lahko jih stepaš nad soparo, če se bojiš salmonel ali imaš doma frockote (takrat se verjetno vsi bojimo:), imaš vtepen zrak v beljake (sneg) in v smetano. Zdaj vse skup ZELO RAHLO vmešaš, smisel je, da vse sestavine povežeš med sabo ravno toliko, da je enotno, zraka naj bi pa čim več ostalo notri, sicer bo semifredo trd! Torej nobenega mikserja od tu dalje! Lepo s kuhlo (najboljša je tista z luknjo) vmešaš vse troje skup, pa še kake dodatke, če si jih mislila dodat - to vsekakor priporočam - mislim, če se že matraš, pa delaš svoj semifredo, naj bo vsaj kaj posebnega, a ne?;) navaden vanilijev sladoled lahko tako povsod kupiš... No, res da ne takega iz prave vanilije... Dodatki so lahko kar ti srce poželi, super se obnese čokolada, oreški, fige, krokant,... Ok, obstaja pa tudi semifredo BREZ SMETANE. Ampak spet ni manj masten, ker potem je pa not kak MASCARPONE, recimo... Vedno mora bit neka mastna zadeva, da mehurčki zraka zdržijo pritisk teže in se zamrzne v lepo kremasto sladico... Predno ponudiš, pusti 10-20 minut v hladilniku ali zunaj, da se malo rastali. Takrat razvije poln okus. (no, saj to velja za vse sladolede...)Trd ko kamen ni noben nekaj posebnega:) Veri

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

16. jul 2006 13:41

Cela znanost:) vanya

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. jul 2006 14:03

hehe, se mi vidi, da sem od moje očeta hči:) moram iz vsega naredit znanost:) Ma, ko ješ, sploh nimaš takega občutka, je prav fino in enostavno, tudi za naredit, upam, da te nisem preveč prestrašila:) Samo to sem te hotela opozorit, da ne bi šla delat kake "low fat" različice, ker "no-go"! nekateri bi vse v to spremenili... Pa vse ne gre. So pa lahko čisto nemastne razne sadne lučke, recimo, samo spirirano sadje in sladkorni sirup:) Veri

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

16. jul 2006 18:03

Italijanskemu semifreddu na drugi strani Alp rečejo parfait (parfe). teta torta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. jul 2006 11:16

je podobno, baje pa ni čisto isto - to je v vsaki knjigi drugače:), parfait (parfe) je lahko katerakoli ledena sladica, ki se zamrzne ne da bi se stepala, torej ima lahko vmes med sladoled tudi v plasti naložen biskvit, nekateri tudi ledenim tortam rečejo parfait... Skratka ala ledena sladica. Ampak v osnovi je to to:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti