Kava, kavica, kofi...

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

tema odprta - 19. maj 2006 13:46 | ogledi: 8.879 | odgovori: 25

A vas kaj moti, ko v lokalu naročite recimo kavo z mlekom, pa dobite kapičino? Ali pa podaljšano kavo z mlekom, v kateri je mleka za vzorec?

Mislim, če se kdaj pritožim, pa sem takoj tečna in zoprna, kaj težim, saj ni pomembno. Meni pa le ni tako vseeno...

Temo je spremenil(a) lidka dne 19. maj 2006 13:47:21

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. maj 2006 13:56

Pojdi v Albanijo, tam boš šele padla v šok. za mleko še slišali niso, tudi če naročiš kavo z mlekom... Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. maj 2006 14:03

V šok padem že, ko sem na vikendu na Hrvaškem... Ja, jo delajo Albanci... Hotela sem rečt, da pri nas ponujajo vse živo, potem pa itak strežejo samo kavo z mlekom, pa smetano, kake razlike med podaljšano, pa mlekom praktično ni... Kapučino je velikokrat tudi ostanek spenjenega mleka, kar ni ničemur podobno... Loni, vsaj v Italiji je kava kot se šika. Kar naročiš, tudi dobiš...

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

19. maj 2006 14:07

Lidka, dobrodošla med nami nezadovoljnimi Kaj je macchiato? - v vsakem baru si to predstavljajo drugače. Kava z mlekom... pa naj še tako jasno in glasno rečem, da jo hočem z mrzlim mlekom, to bo zvodenel kapučin. Če rečem več mleka... isto, kot bi imeli serijsko proizvodnjo, kjer ne more človek nič vplivat. Zadnje čase, ko so v pričakovanju evra že skoraj vsi dvignili cene kave za 10 - 40 tolarjev... sem pa sploh jezna! tjas

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. maj 2006 14:18

Jaz sem jezna, ker naročim kapučino zaradi tamel, ker je obsedena s tistimi penicami, ki so gor, pol pa dobim eno čmokudro z mlekom. In če rečem, da sem pač naročila kapučino, je zavijanja z očmi, pa ponavadi moram še razložit, kaj hočem... Pa res ne maram bit tečka, ki teži, ampak hudiča, kdaj se bomo naučili, da se pač naročeno tudi prinese? In tudi vem, kolikokrat sem prej rekla, saj je vseeno, naj pač ostane na mizi, kar so prinesli...

danca  

član od: 2.8.2002

sporočila: 257

19. maj 2006 14:28

Ali kdo ve, če se pri nas v kakem lokalu dobi "caffe fresco" - ledena kava (malo sprenjena?) brez vseh dodatkov, tudi brez sladkorja, v ozkem visokem kozarcu. V bistvu močna ledena pijača za vroče poletje. Doslej sem jo pila samo v Italiji. Danca

mmajaa  

član od: 9.5.2006

sporočila: 104

19. maj 2006 15:49

Meni ze zdi pa grozno, ko v kakšnem lokalu (imena raje ne omenjam) naročim latte macchiato in dobim miniaturen kozarček s kavo in malo mleka. mmajaa

teya84  

član od: 9.11.2005

sporočila: 331

19. maj 2006 17:04

Ni kaj, pri nas je s kavo tako (vsaj po mojih izkusnjah), da bolj ko si oddaljen od it. meje bolj je vprasljivo kaj dobis, seveda so tudi izjeme! V Lj mislism da sem do sedaj samo v dveh lokalih pila normalno dobro kavo, ostalo pa - Bog pomagi! Brozga, brozga in se 1x brozga! In tudi ko sem natakarju lepo razlozila kaj hocem (navaden espresso; rekla sem celo kratkega, da bi ja dobila normalnega) je prinesel isto kot ponavadi - brozgo. Tako da sem ze kar obupala... Vem, da sem glede kave sitna in zatezena, ampak ce placam (in to ne malo!), hocem dobit kar sem narocila. Lp vsem kafetar"cam/jem! :) teya84

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. maj 2006 17:37

Ajde punce, abim vas v MB na kavo, v en lokalček, kjer dobiš točno tisto, kar si želiš. Kapučino je kava z zelo lepo spenjenim mlekom, ki se nič nsesede, dokler jo dekleta ali fantje nosijo na mizo. Macchato ali kako se že piše - mrzlo mleko v veliko kave. Vsaj pri nas je to to oziroma pod tem imenom vsaj veš, kaj dobiš (smo tui v MB ugotovili, da po raličnih llokalompod makiatom prodajajo različne zadeve). Kava z mlekom je kava s toplim mlekom, če želiš več, rečeš, pa dobiš še v malem vrčku zravem, če je premalo tisto, kar naredijo za pultom. Podaljšama kava je običajna kava z dodatkom vode. Brko kava pa je zelo podaljšana kava, poimenovana po enem gospodu, ki mu je bila še podaljšana kava premočna, pa so tako še podaljšano kavo poimenovali po njem. Pijem jo tudi jaz, ker mi je vse drugo premočno. Jasno, brez mleka. Wiener melange se ve, kaj je, pri nas ji ponekod rečejo tudi dunajska kava, kava s smetano pa se tudi ve - samo kava in gor kupček čvrsto stepene sladke smetane. Eni si narolijo kavo z mlekom in smetano na vrh, ampka ne vem, kako se tej reče. A pridete? Mamamia mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

19. maj 2006 17:43

Se cisto strinjam, kvaliteta kave pada z oddaljenostjo od meje z Italijo. Za zacetek: iz najcenejse mesanice, kupljene na carinski drazbi zasezene robe, ne mores dobit dobre kave, pa ce se zabijes z glavo v zid. Drugic: v lokalih streze za sankom studentarija, ki dobi na zacetku dela petminuten snelkurz od tistega, ki je zacel delat tik pred njimi, o pripravi kave se jim pa v glavnem niti ne sanja. Zato kave v LJ lokalih ze nekaj let sploh ne narocam vec (Teya84, ce poves, katera sta tista dva lokala, vredna obiska, ti bomo hvalezni), vsem kofetarjem pa recept, kako kavo pripravljam ob sobotah in nedeljah, ko hocem svojega najdrazjega malo pocrkljat (med tednom si v pinkpanterjevskem stilu zmesa kar nescafe): - v kafetieri pripravim kavo Illy; - med tem, ko se kuha, najprej napol stepem svezo (ne sterilizirano) smetano z malo sladkorja, da ostane se tekoca, nekaj zlic jo zlijem v veliko skodelico, dodam curek mleka, ostalo smetano stepem do konca; - kuhano vrelo kavo dodam tekoci smetani, sladkam z rjavim sladkorjem, dodam 1 stoflcek ruma, premesam; - na vrh dodam zlico stepene smetane, potresem pa s cimetom in malo naribane grenke cokolade. Nama se zdi taka kava zadnje case bozanska, ko bova pogruntala kaj novega, bom pa povedala!:) lp, proxima

teya84  

član od: 9.11.2005

sporočila: 331

19. maj 2006 20:24

Proxima, se strinjam, da je za slabo kavo v veliki meri krivo to, da jo pripravljajo studenti, niso pa oni krivi ce jih ni nihce naucil kuhati kave. Sama sem tudi studentka in sem se pred letom dni delala v strezbi, kjer sem se morala nauciti kuhati kavo, ucili pa me niso "studentski predhodniki" ampak natakarji z izobrazbo in vec kot 20 let delovnih izkusenj, plus da so bili gostje vecinoma italijani in ce ni bilo caffe kuhano "kot Bog zapove"... In tako sem se naucila kuhati kavo (in potrebne je res malo vec vaje kot 5-minuten snelkurz :)), pa tudi bolj kriticna sem postala kar se tega tice. No, v Lj sem normalno kavo do sedaj pila v Zvezdi (espresso) pa se nekje v stari Lj, se pa ne spomnim tocno kje (bar Galerija????), bil pa je cappuccino. Je pa bilo to samo parkrat, tako da je mozno da sem imela "vec srece kot pameti", ce se razumemo... :)) Ponavadi se zadrzujem bolj v okolici faxa (Askerceva), kjer pa te srece dosedaj se nisem imela. :) Ne smemo pa pozabit, da ce pijes se tako slabo kavo v dobri druzbi, ima vseeno boljsi okus. :))) Kafetarski pozdrav :) teya84 Sporočilo je spremenil(a) teya84 dne 19. maj 2006 20:30:27

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti