Koroška jed

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

5. okt 2008 20:04

To so (Kärnten Käsenudeln), oz koroški skutini krapi po njihovo. Testo je kot za rezance, ki se ga nadeva z skuto, krompirjem, majaronom, krebuljico, peteršiljem. Naredi se v obliki lunice, ki se jo zapre z posebnim okrasjem. Iz ene strani lunice do druge se nekako rob zavrti...in se toliko časa ponavlja, da si na drugi strani....

 

To vam lahko povem iz prve roke, saj sem srednjo šolo obiskovala na avstrijskem Koroškem.

 

Tu je še recept iz Das neue Sacher Kochbuch - die Zeitgemässe Österreichische Küche stran176

testo: 300g mehke moke, 3 jajca, sol

nadev: 250g nepasirane skute, 200g kuhanega krompirja, krebuljica, peteršilj, sol, poper,

maslo za preliv

 

Lp, saša

Mir in dobro!

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

8. okt 2008 8:37

Mljask, kipjenki so res odlična jed. Moja mama jih zna naredit, da so res mehki. Jaz jim pravim "povštri". Lakica

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

8. okt 2008 8:46

No, pa sem dobila idejo za kosilo- kipjenki iz polnozrnate moke in solata.

 

P.S. Koroška je tudi na tej strani meje! Helip ne nas žalit!

stara

Sporočilo je spremenil(a) stara dne 08. okt 2008 08:47:20

bbgg  

član od: 6.1.2003

sporočila: 24

8. okt 2008 11:02

helip je napisal/a:
Pozdravljeni! P.S. Ne pozabimo, da se tista prava Koroška, z vsemi svojimi čari ( mislim na kulinariko ) prične pravzaprav takoj za državno mejo ! Heli Podgoršek Sporočilo je spremenil(a) helip dne 28. mar 2002 00:00:54
Draga Heli, večji del Koroške je res v Avstriji, ampak to še zdaleč ni vsa Koroška. Sestavni deli Koroške, ki so po prvi svetovni vojni postali del takratne kraljevine SHS, so bili tudi Jezersko in seveda tisti del Slovenije, ki ga še danes imenujemo Koroška: torej Mežiška dolina in del Dravske doline. Različne reorganizacije lokalnih uprav so slovenski del Koroške razširile po Dravski dolini do Podvelke in dodale še Mislinjsko dolino. Ampak - ta dva dela zdajšnje slovenske Koroške samo upravno leta 1918 nista bila Koroška - zgodovinsko pa sta spadala v območje Koroške, dokler nista bila administrativno vključena v Štajersko. Delitev Koroške je posledica rezultatov prve svetovne vojne, nastanka novih držav in gospodarsko-političnih apetitov takratnih velikih sil. Najočitnejši vzrok je gospodarski interes, ki ga je v podporo rudarski družbi, ki je že bila preko koncesij povezana s Srbijo, zagovarjala Velika Britanija. Ta interes je prevladal, saj so britanci ocenili, da imajo več možnosti pridobiti koncesijo za rudnik Mežica v državi, kjer ima vodilno vlogo Srbija, kot pa v Avstriji. Prava Koroška je razdeljena v dve državi, vedenje, kje se začne - vsaj pri tebi -, pa se nahaja takoj za mejo. Ne za državno mejo, ampak za mejo znanja, ki ga imaš. Kaže, da ta meja obkroža zelo majhno entiteto. bbgg

shakra  

član od: 31.3.2007

sporočila: 75

9. okt 2008 16:00

Moja mama dela "kipjene knedle" (tako jim midve rečeva) iz kvašenega testa iz katerega naredi manjše knedle in jih kuha v slani vodi. Potem jih zabeli z zaseko in zraven paše krompirjeva juha. lp, shakra

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti