Kako lupimo krompir?

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

12. nov 2010 6:01

Vanja, saj res. Na našem koncu ga ne lupimo, ampak  "majimo" .

Cila

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

12. nov 2010 7:21

korenckova je napisal/a:
Tale tema me je spomnila na otroštvo, ko smo imeli pri hiši pripravo za rezanje krompirja, s katero si naredil eno tako spiralo, zavrtal si v krompir, ki je moral biti bolj debel, tista zadeva pa je bila čisto preprosta, ena železna štangica, z navojem in privarjenim krogcem..... katera pozna? Prav rada bi jo kupila, če bi jo kje našla. korenckova

O, poznam!

Tudi v času mojega otroštva je bilo to pogosto ob nedeljah na mizi. Izdolbene krompirje je mama napolnila z mletim mesom in spekla v pečici, svedrčke pa ocvrla kot pomfriT.

 

Issi

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15165

12. nov 2010 10:12

Jaz prisegam na plastični lupilec WMF iz Mullerja, ker lahko zelo tanko olupim vse kar potrebujem, pa zelo oster je.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

15. nov 2010 8:03

In kakšne lupilce imate? Jaz prisegam na vertikalnega (nekaj podobnega temu: http://www.mimovrste.com/artikel/1080020112/lupilec-za)

Večina ima takšne: http://www.mimovrste.com/artikel/1080019928/lupilec-za

(sem hotela slikico prilepiti, pa me nekaj zafrkava)

Pa ne vem, kako s tem drugim lupiti. Jaz s svojim olupim npr. jabolko ali krompir v enem olupku. S tem slednjim ne vem, kako bi šlo (ga tudi imam, pa mi ne uspe hitro olupiti). No, korenje ali kumare si že predstavljam, a krompir ...  A vi lupite tako, kot tukaj prikazuje video: http://www.youtube.com/watch?v=zQa4zWQM9D0

Ker jaz sem s svojim precej precej hitrejša.

 

 

Sporočilo je spremenil(a) Atina dne 15.nov 2010 10:18

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. nov 2010 8:45

Tudi jaz sem, tako kot dragička kar dolgo rabila, da sem se navadila lupilca.In ni mi jasno zakaj. Mogoče zato, ker me je že majhno stari oče naučil zelo na tanko lupiti krompir. In mi to ni bilo nikoli prav odveč.

Do zdaj pa nisem vedela, da se krompir ne lupi, ampak "maji". Ti moja ljuba, lepa Slovenija, kako malo te poznam! Kaj, če bi še napisale, kako se kakšnemu opravilu reče na Primorskem, v Savinjski dolini.....

naor

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

15. nov 2010 10:19

Surov krompir se lupi, omaji se kuhan -> omajek = kožica Torej v narečju: Če amajk na gre stran, morš pa alupt.

LP

Sergej

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. nov 2010 11:30

Issi je napisal/a:

korenckova je napisal/a:
Tale tema me je spomnila na otroštvo, ko smo imeli pri hiši pripravo za rezanje krompirja, s katero si naredil eno tako spiralo, zavrtal si v krompir, ki je moral biti bolj debel, tista zadeva pa je bila čisto preprosta, ena železna štangica, z navojem in privarjenim krogcem..... katera pozna? Prav rada bi jo kupila, če bi jo kje našla. korenckova

O, poznam!

Tudi v času mojega otroštva je bilo to pogosto ob nedeljah na mizi. Izdolbene krompirje je mama napolnila z mletim mesom in spekla v pečici, svedrčke pa ocvrla kot pomfriT.

 

Issi

 

Imam to zadevico, delam podobno kot je rekla korenčkova: spirale ocvrem, izdolben krompir pa napolnim z mesom in spečem.

Sem jo nekje videla za kupit tudi zdaj, samo se ne psomnim, ali je bil Merkur ali katera druga trgovina. Ko jo spet kje vidim, javim.

Mamamia

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

15. nov 2010 11:37

Sergej, spravil si me v dobro voljo.

 

naor

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. nov 2010 13:22

Lupim ga s keramičnim lupilcem, ker res na tanko olupi. operem, olupim in spet operem in razrežem. Lupim ga sproti, čeprav vem, da se ga da v hladni vodi lepo ohranit do naslednjega dne. Vendar dostikrat še ne vem točno, kaj bomo jedli naslednji dan in še bolj pogosto se mi zvečer ne da pripravljat vsega, čeprav bi bilo praktično. Ampak zvečer je tolik odrugih stvari za počet, ko je končno mir:) http://vecna-optimistka.blogspot.com/

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

15. nov 2010 14:25

Sergej C je napisal/a:

Surov krompir se lupi, omaji se kuhan -> omajek = kožica Torej v narečju: Če amajk na gre stran, morš pa alupt.

LP

Sergej

 , tako se razlaga! Hvala.

lp

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti