Glineni pekači

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

5. apr 2006 20:59

Rimljanka, točno, Kremžar iz Komende. Samo, koliko se spomnem, zraven je bil listek z navodilom za prvo uporabo. Jaz bi rekla, da se samo prvič, preden se začne pečt, model namočimo v hladno vodo. Tanja05, sigurno ti ni treba vsakokrat namakat. Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. apr 2006 18:59

Ja, Dragička ima prav, namakaš ga samo prvič. No, jaz ga, kadar ga zelo dolgo ne uporabim, tudi namočim, je manj verjetno, da bi počil. Enaka navodila so pri novih pekačih, pa tudi v mojem prejšnjem postu omenjeni Merkurjev reklamni katalog ima enako navodilo. Sicer pa prakticiram tako, da vanj natočim toplo vodo, da se segreje, čez čas jo zlijem ven, obrišem, namastim in dam vzhajat testo. Tako lepo vzhaja. Res pa je, da modle hranim v kleti, kjer je bolj hladno, ampak škoditi ne more. rimljanka

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

7. apr 2006 11:03

Jaz glinene pekače že uporabljam,od kar znam kaj sama speči.To trdicijo sem prinesla že od doma,moja mami vedno potico(venec),pa šarkelj ,peče v glineni posodi,s tem da je to še en posebem čar ,ker se te dobrote pečejo v krušni peči Spomnim se da je tudI domačo kokoš pekla v nekaki kozici(posoda ki je imela tri noge). Se strinjam pa ,da je treba nov glinem pekač najprej 24h namakati-vsaj tako mi je naročil lončar pri katirem sem kupila model za srnim hrbet. Saj so dobrote iz ostalih pekačev prav tako dobre,verjetno mene glinena posoda spominja na otroštvo ,na vonj kako je vedno lepo dišalo,iz krušne peči,še posebaj pozimi,kajti moja mami,nas še vedno zna presenetiti z kakšno dobroto,pa naj bo to krušna ali pa kaka drugačna iz lončene posode,ki se je pekla v domači krušni peči Samo še to,predem dam testo vzhajati pekaš segrejem v pečici ! lep pozdrav ! val

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. apr 2006 20:15

Tem glinastim posodam pri nas pravimo "štecl".Pred leti sem pred Veliko nočjo pripravljala kolače za otroke, ki so oboževali potičke z luknjo in sem si sposojala pri sosedi takje prav majhne brez luknje, ki sem jo nadomestila s kozarcem. Nato so v hišo prišli lončasrki. Seveda so se nekajkrat prijeli, ker so porozni in gre v glino maščoba, ki naj bi bila namenjena za neprijemanje. Ko so se na trgu pojavili kovinski pekači z namazom proti prijemanju, so glinasti pristali v kleti, Vmes em kupila še ekega majhneg, s premerom 10 cm in mi je že prvi dan odletel tulec, ki sem ga prilepila in je sedaj dekoracija. Moji obdarovanci imajo že nekateri otroke, zato jih je več. Imam pekač iz Hoferja s šestimi malimi vdolbinami, kamor bom nalila biskvitno testo s kandiranim sadjem,za take male pisanke. Jaz se do nadaljnjega glinastih šteclov ne pritaknem več. So se mi zelo zamerili. frina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

9. apr 2006 21:17

Frina, ali tvoji pekači niso bili premazani z glazuro? Taki namreč niso preveč porozni in jih lahko lepo namažeš, tako, da kolači lepo zdrsnejo ven. LP cervus

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. apr 2006 12:28

Še vedno imajo glazuro.Vsaka peka je pomenila strah, koliko ga bo ostalo v modlu. PS Zakaj pri "smeških" ni nobene slikice na temo sladkarij, recimo kolačka ali vsaj koščka torte? frina

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

10. apr 2006 12:42

Evo, Frina, je, je tortica, pa še kako lepa - čisto čisto spodaj desno Dušanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti