Visok biskvit

veronika  

član od: 22.12.2001

sporočila: 11

tema odprta - 3. apr 2006 12:20 | ogledi: 5.887 | odgovori: 16

Lep pozdrav, prosim za pomoč. Naredim biskvit za rulado ( 10 jajc, 10 žlic sladkorja, 10 žlic moke, limonina lupinica ali vanilija). Krasno zraste, pečem ( dam v ogreto pečico, cca 180 stopinj), zraste - zelo lepo, se peče in ko je skoraj pečeno ali že pečeno - PADE (včasih ja, včasih ne ... zakaj to). Ne znam si pojasniti razloga, zakaj pade!? Hvala za odgovore. Nives

nives basa strnad

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

3. apr 2006 12:35

Morda testo zaradi visoke temperature prehitro zraste in če prehitro odpreš pečico, se to rado zgodi. Morda je previsoka temperatura, ko začneš peči, za rulado pečem bisvit na največ 170 stopinjaha da se peče lepo počasi. In pri biskvitih, pa čeprav nizkih, kot za rulado, nikdar ne odprem pečice prej kot po dveh tretjinah predvidenega časa za pečenje. Se mi pa zdi veliko 10 jajc za rulado, meni v velikosti največjega pekača za pečico zadostuje pet jajc, pa je biksvit za rulado še vedno vsaj tri cm visok. Mogoče je tudi to razlog, da se visoko testo na tako veliki površini ne obdrži? Je pa tudi res, da imamo roko za mešanje včasih bolj razpoloženo in včasih manj...Verjetno bo nekaj na tem. mamamia mamamia

veronika  

član od: 22.12.2001

sporočila: 11

3. apr 2006 12:40

Hvala za odgovor, med pečenjem ne odpiram vratc... to se ve, če dam na 170 stopinj... kako dolglo pa približno pečeš, vem, odvisno je od pečice... kakšne izkušnje pa imaš z ventilatorsko pečico? Nives nives basa strnad

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

3. apr 2006 12:44

Moja rolada zmeraj uspe po tem receptu(4 jajca,100g sladkorja,1z.vanilija,100gmoke 1noževa konica pecilnega.200 stopinj-7-10minut.Vse sestavine morajo imeti sobno temperaturo.Najbolj pomembno pa je da, jajčni kremi dodaš sneg beljakov na to zmes preseješ moko in pecilni.Upam da sem kaj pomagala. Tina runo01

veronika  

član od: 22.12.2001

sporočila: 11

3. apr 2006 12:53

Preizkusila sem že veliko receptov za rulado, sploh niso problem recepti - pri padanju biskvita skupaj bo nekaj v temperaturi. Moja tašča dela ta isti recept in ji vedno rata 100%, ampak ima plinsko peč -jaz električno, pri njej so umrli že vsi gumbi za nastavitev,tako da dela po občutku...pa smo na začetku. Nives nives basa strnad

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

3. apr 2006 13:02

Potem pa zamenjaj pečico ali pa delaj še ti po občutku,pa saj če je dobro ravno tako tekne,ne glede na videz.Mene bi bolj zanimala kakšna dobra krema za rulado.Tina runo01 Sporočilo je spremenil(a) runo01 dne 03. apr 2006 13:04:49

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

3. apr 2006 13:05

Za rulado je absolutno preveč 10 jajc. Tako kot je napisala Mamamia, iz petih jajc pride krasna rulada. Prilagam nekaj nasvetov, ki smo jih tudi že večkrat napisali, ampak vendarle: Rumenjake in sladkor penasto umešaj dokler zmes ne postane gosta in penasta. Beljake stepi v čvrst sneg. V rumenjakovo zmes postopoma / izmenično dodajaj moko in beljak ter počasi vmešavaj (ročno, nikakor ne z mešalnikom). Biskvit daj v vročo pečico in peči na zmerni temperaturi od 170o C. V prevroči pečici se biskvit prehitro dvigne, mehurčki počijo, zrak gre ven in zmes pade. Pri zmerni temperaturi se zmes počasi dviguje, zmes se na površini zapeče in ne dopusti da gre zrak ven. Biskvit naj se peče približno 10 minut. Pozdravček!

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

3. apr 2006 13:05

Tudi meni se zdi 10 jajc za rulado ogromno (pa nimam, kot je znano, nič proti receptom z veliko jajci). Jaz imam 90 cm široko pečico (običajne so 60 cm), pa bi mogoče dala toliko jajc za pekač, ki je bil priložen pečici. Navadno velja, da mora biti biskvit za rulado pečen v 8 minutah, da se ne izsuši in otrdi ter se lepo zvija - torej mora biti ustrezno tenek. Na splošno velja za biskvit, da se ne peče z ventilatorjem (čeprav jaz to počnem), zlasti naj bi to veljalo za rulado, ker naj bi jo ventilator preveč izsušil. teta torta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

3. apr 2006 13:22

Tudi jaz pečem rulado na vroč zrak, največ osem minut, a dam ventilatorsko pečico na 160 stopinj. Biskvit je sočen, nič se ne izsuši, razen morda malo ob robu, če šlampasto nanesem testo oziroma ga ne namažem enakomerno. Po moje je zato bolje začeti pečenje na nižji temperaturi, potem pa spremljaš dogajanje in jo po potrebi zvišaš. Mislim, da je na ta načinmanj nevarnosti, da testo upade, kot če je temperatura sprva previsoka. Ker sklepam, da si izkušena kuharica, se ravnaj po občutku oziroma malo testiraj pečico, pa bo. Runo01, za kreme za rulado poglej na forum, na katerem smo debatirali o kremah za torte in sem tudi sama tja poslala nekaj receptov. Prepoloviš količine in bo dovolj za rulado. Mamamia mamamia

janja512  

član od: 9.2.2003

sporočila: 282

3. apr 2006 22:47

meni je bilo pa rečeno, da biskvit nima kaj iskat v ventilatorski pečici.... sem 1x pekla dve hkrati, sta ostali surovi, le kak del na sredini je bil pečen........od takrat samo 1 pekač naenkrat Janja Mihalj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

3. apr 2006 22:57

Potem bi jaz nikoli nobenega biskvita ne mogla speči, ker imam samo ventilatorsko pečico......... rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti