Pecivo / piškoti brez jajc

brižit  

član od: 23.6.2005

sporočila: 5

tema odprta - 30. mar 2006 9:01 | ogledi: 9.831 | odgovori: 21

Pozdravljeni!

Sem nova na vašem forumu. Hčerka je močno alergična na jajca, pšenično moko in oreščke. Vseeno bi ji rada spekla kakno pecivo oz. piškote. Imate na zalogi kakšen recept?

HVALA za pomoč in lep sončen dan!

Brigita

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

30. mar 2006 10:02

to je pa težka alergija! Malo sem pogledala, pa je skoraj povsod v receptu vsaj ena od teh reči. A je tudi kokos škodljiv? Zaenkrat sem našla tole: Rožičevi piškoti 3 skodelice koruzne moke, 2 skod.rožičeve moke, 2 skod.jabolčnega soka, ščep soli, žlička cimeta in 0,5- 1dl olja. Testo pustimo stati eno uro, razvaljamo in pečemo 20 min na 180 stopinjah. recept še ni preizkušen. Makroni iz ovsenih kosmičev raztopimo 65g masla in na tem popražimo 150g ovsenih kosmičev. Dodamo 100g sesekljanih suhih marelic, 50g rjavega sladkorja, vanilin, ščepec soli, limonovo lupinico in malo kisle smetane - toliko, da se masa poveže. Potem z žličko oblikujemo kupčke na s peki papirjem obložen pekač in spečemo na 180 stopinjah na zgornjem vodilu v pečici. recept za kakšen desrt bi se našel lažje, pri peki bo pa težko - bom še malo pobrskala po knjigah in zapiskih! Lisa

brižit  

član od: 23.6.2005

sporočila: 5

30. mar 2006 10:54

Lisa, HVALA za poslana recepta. Bom poskusila in poročala, kako je uspelo! brižit

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 12:13

ali sme čokolado, kokos, smetano, želatino? Iz tega lahko dobiš krasne kreme! In če vzameš še kake koruzne ali ovsene kosmiče in recimo karameliziran sladkor, dobiš hrustljavo podlago... Smetana in sladkor lahko naredita lepo karamelo... In če vzameš sladkor, maslo ali margarino in malo mleka, odišaviš s kako aromo ali kavo ali čokolado, dobiš masleno kremo. Je pač ne namažeš na navaden biskvit, ampak na kako prirejeno varianto... Ali ne sme niti beljakov,ali je problem samo rumenjak? (Dostikrat smejo beljake, kar svar poenostavi...) Verjetno ne sme nobenih oreškov, ne? Prekmurka je nekje na forumu objavila eno fajn maso za oblikovat figurice, ki jo lahko uporabiš namesto marcipana, narejena je pa iz sladkorja v prahu, mleka v prahu in olja ali margarine. Ovseni hrustavčki so podobni kot makroni, samo da daš samo ovsene kosmiče (120 g), maslo ali margarino (original je 120 g, jaz dam cca 80 g) in sladkor (original je spet 120 g, jaz dam 100 g), prepražiš do karamelne barve in na koncu, ko odstaviš, dodaš še čisto malo mleka (cca 2 žlici), z žllico oblikuješ kupčke na alufolijo ali peki papir in pustiš, da se ohladi in strdi. Če še malo razložiš, kaj vse sme in česa ne, ti bomo sigurno lahko kaj pomagale... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 12:14

Iz suhega sadja in sladkorja,pa z dodatkom kakega ruma, če ti je všeč, lahko narediš fajn kroglice, figovčke in podobno... Za jajca vem, da imajo v tujini neke nadomestke, se splača pogledat, mogoče tudi tu kaj dobiš... Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. mar 2006 12:18

Pa še vprašanje z moje strani - kako je pa z uporabo jajčnega nadomestka? Pri nas se dobita dva (proizvajalca Hammermuehle iz Nemčije in orgran iz Avstralije). Za našega Nejca, ki tudi ne sme jajc, moke in oreščkov, pride v poštev. Imam dober recept za brezglutenske čokoladne kukije, jajce enostavno nadomestiš s praškom, pa je... Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 12:33

Aja, še to: kekse brez jajc boš našla v bazi, vem, da so, nisem pa še delala, ker noben nima teh problemov. Naredi dvojno rundo in potem te kekse, ki ti ostanejo zmelji in zmešaj z margarino ali maslom, da dobiš piškotno podlago za torto. Gor lahko daš kremo iz kakega sadnega jogurta s sadjem in želatino, skutno-sadno kremo (ta je moja, v bazi), čokoladno-smetanovo kremo,... Pa okrasiš s tisto maso od prekmukre (narediš figurice ali kaj, kar ji je pač všeč), pa boš mela tako lepo in dobro torto, da nihče ne bo vedel, da je prirejena;) Bo dobra tudi za rojstni dan:) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 12:37

Še eni zvitki iz tortilj pridejo v poštev, sporoči, če te zanima, je pa precej dela... Ali pa zdrobi tiste riževe vaflje in jih uporabi namesto piškotnih drobtin, enako lahko uporabiš razne kosmiče (ovsene, ržene,...) in narediš čokoladne kroglice,... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 12:39

a "gustin" sme? To je v bistvu koruzni škrob, tako da v principu ne bi smel bit problem. Če to sme, potem sploh ne kompliciraj, daj koruzni škrob (maš več znamk, gustin je najdražji, pa nič posebno boljši po mojem mnenju) namesto moke in bo vsaka torta ratala! Tudi kvašeno pecivo lahko narediš tako, tako brez jajc, seveda. Veri

brižit  

član od: 23.6.2005

sporočila: 5

30. mar 2006 14:15

OJ! Dokazano sicer ni, da bi bila alergična na čokolado, vendar mislim, da jo najbolje ne prenaša. Alergična pa je tako na rumenjak kot na beljak. K sreči pa ni alergična na mleko, tako da mlečne izdelke (vključno s smetano) lahko je. Kar se jajčnega nadomestka tiče še nisem poskusila in po pravici povedano zelo nerada eksperimentiram, ker kadar jo zagrabi, je res boga...Gustim pa verjetno lahko, saj s koruzo nimamo nikakršnih problemov in verjetno se bom poslužila tvojega nasveta Veri in namesto moke dala gustin, pa bo. Problem je, ker je zdaj že toliko stara (16 mesecev) da bi rada jedla vse, kar jemo drugi. Zato bi rada čim več stvari spekla, za katere mi ne bi bilo treba reči - tega pa ti ne smeš... Še enkrat HVALA za vse predloge in se še priporočam! brižit

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2006 14:58

Bržit, potem pa ni problema, če lahko je gustin, ji lahko delaš tudi razne pudinge, pa ogromno tort, samo da nimajo jac not, pa bo ok. Lahko prirediš rižev narastek, sicer pa za poobedek je dober tudi mlečni riž, ki ga začiniš s cimetom in dodaš malo masla. Ostalim lahko daš zraven še nasekljane mandlje, njej pa recimo rozine. V eni knjigi Sladice malo drugače ali nekaj takega je naslov, je veliko receptov za take razne skutne kreme, pa za želeje in podobne sadne in tudi nesadne zadeve. Tako da tam je res veliko, je stara knjiga, nekje iz 70 mora bit po fotkah sodeč, majo skoraj v vsaki knjižnici. Jaz bi na tvojem mestu vedno imela eno škatlo keksov zanjo napečenih, potem pa se lahko igraš s temi kremami, kekse zdrobiš in poliješ s sokom od kompota ali močnejšim malinovcem, čez naložiš sadje (sveže ali iz kompota) in skutno kremo, puding ali pa smetano. Lahko pa zaliješ s kakim želejm,... Mislim, da je aki, ne vem pa, če je res ona, enkrat pisala, da se da dosti receptov najt na googlu, če napišeš no-egg ali nekaj takega. Bom pa še doma malo pogledala, če najdem kak pameten recept. Malim otrokom, sploh bolnim pa res moramo pomagat;) Joj, pa skoraj bi pozabila, ogromno sorbetov je prav dobrih (to je sladoled brez jajc in mleka). Lahko pa narediš sladoled enostavno tako, da zmiksaš sadje, dodaš mleko in sladkor in daš zmrznit. Glede nat to, da lahko je smetano, je pa še bolj enostavno. Če čokolade ne prenaša najboljše, jo pa daj kot dodatek, da jo lahko potresejo gor drugi, ona pa dobi sladico brez čokolade - ji daš gor namesto tega recimo sladkorne mrvice (pisane ali temne, ki zgledajo kot čokolada:)), da se ne bo počutila prikrajšane. Aja, to sicer ni sladica, ampak če boš rabila sem objavila en recept za njoke, ki ne vsebuje jajc. Da si popestrite jedilnik. Tudi testenine lahko narediš brez jajc. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti