Peka kruha v ventilatorski pečici

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 9. feb 2006 22:54 | ogledi: 19.706 | odgovori: 12

Doma imamo staro ventilatorsko pečico, ki sem jo pri selitvi (zaradi omejenih financ) podedovala od očeta skupaj z ostalimi deli kuhinje. Trenutno varčujemo za novo kuhinjo (rada bi zamenjala vse lesene dele in vse gospodinjske aparate), ampak ta stvar ni najbolj poceni, zato tudi še ne bo tako kmalu na sporedu...v glavnem, da preidem k vprašanju... omenjena ventilatorska pečica ima dve možnosti peka z ventilatorjem in peka z žarom, nima pa možnosti samo peke brez vklopljenega ventilatorja...to me nič ne moti, če pečem krhko testo ali biskvit, problem nastane, ko pečem kvašeno testo, saj ventilator skorjo tako izsuši, da je trda kot kamen. Ali bi mi lahko kdo svetoval, kako naj rešim ta problem...zelo rada bi sama pekla kruh, ampak zaradi tega nimam pravega veselja.

Lep štajerski pozdrav vam pošilja Katjuška.

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

9. feb 2006 23:04

Katjuška, tu še ena Štajerka! Kruh lahko pečeš mirne duše v ventilacijski pečici, le na manj stopinj, pod pekač v pečico pa daj posodo z vodo (da bo vlaga v pečici), ko pa je kruh pečen, ga takoj prekrij za enih 15 min z vlažno krpo, pa kruh ne bo suh. Probaj, saj probat ni greh, ne? LP! Galja

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. feb 2006 23:43

Ko smo že pri ventilatorski pečici pristavim še moje "ventilatorsko" vprašanje .... torej: kako sploh kaj pametnega pečete v ventilatorski pečici. Oz. če razložim, da moje vprašanje ne bo zvenelo tako butasto - imam kombinirano pečico. In če je preklopim na ventilatorsko, se stvari sicer not fajn zapečejo, vendar neenakomerno. Pica je bolj zapečena le po eni strani, isto recimo piščanec. Tazadnjo ima fajn hrustljavo, v dekolte je pa nič posebnega. Iz tega sklepam, da moja ventilacija ne dela enakomerno. Zanima pa me, ali je to napaka moje pečice ali je to mogoče dejstvo ventilacijske pečice - da pač toplota poleti tja, kamor jo pihne Še podvprašanje mojega ventilatorskega filozofiranja ... med različnimi opcijami moje kombinirane pečice je samo ventilator in pa ventilator z zgornjim in spodnjim grelcem. Je mogoče tu moja napaka, namreč vedno uporabljam funkcijo ventilatorja z grelcema. Ne me šinfat, da ne berem navodil za uporabo. Saj bi jih, če bi bilo kaj od njih, ampak štedilnik sem kupila enih pet let nazaj na razprodaji ob zapiranju trgovine Medisvet al kaj je že bila... (Zvok in slika kot se šika, samo te njihove reklame se še spomnem), bil je razstavni eksponat, pa še znamke Corona, ki tudi že lep čas ne obstaja , tako da kakih pretiranih navodil za uporabo nisem dobila in tudi nisem imela kam iti iskat. Torej... tehnični predlogi, nasveti, namigi Lep pozdrav! tjas

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. feb 2006 2:42

tjas, skoraj sem se polulala od smeha, kje jemlješ? dekolte pri kuri? res si faca, no, ti bi morala igrati v naši mali kliniki - z Vesotom! Bom poiskala moja navodila, jaz imam Candy, ampak po tvojih opisih zgleda, da je skoraj enko sranje...... gospe pipike ne pečem "ventilacijsko", da se ne bi prehladila v dekolte (in skasirala gripe, tako kot sem jo jaz), pizza je bila pa zadnjič tako trda in suha,ker je eden od fantov dal pečt na ventilacijo, potem pa smo bili skoraj ob zobe......tako kot tudi pri keksih, prvi pladenj je bil lepo pečen, spodnji pa brez barve.... bled, kot mrlič! Ko najdem navodila, ti povem kaj bolj natančnega! Imam pa vgradno pečico, staro 2 leti, kar v sredini, zgoraj element in spodaj element, ko jo čistim , je vsrano vse okrog.... pa tako imenitno se mi je zdela ta varianta..... LP! Galja

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

10. feb 2006 9:49

Tjas, opazila sem enak problem, kot ga omenjaš-na eni strani je veliko bolj zapečeno, kot na drugi. pri meni se to pojavlja, če opišem: bolj zapečeno v levem zadnjem delu, manj pa v desnem sprednjem delu pečice. Malo sem razmišljala, zakaj...že mislila klicatis serviserja....ampak sem prišla do zaključka, da je to "posledica" delovanja ventilatorja-zrak se "premika" v tej smeri in verjetno je na začetku dosti bolj vroč in se ohlaja. Najmanj problema imam, da po približno polovici časa samo obrnem pekač za 180° in potem je enakomerno zapečeno. Najlažja in najbolj poceni rešitev. Lp, maychi

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

10. feb 2006 9:56

No, moja prastara pečica, ki ni ventilatorska, tudi zapeče v rito v dekolte je pa skoraj surova. Malo že razmišljam o novi, ampak če je z ventilatorsko tako, kaj pa nja pol kupim???? LP Rmeli

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. feb 2006 10:33

Moja ventilatorska pečica ne dela takih težav - je pa Gorenjeva. Piškote vedno pečem na 3 pladnjih hkrati, spodnji se kasneje zabarvajo, a ker jemljem pladnje iz pečice postopoma, se spodnji pladenj na koncu peče sam in se tudi normalno zabarva. Je pa res treba paziti pri temperaturi - tukaj mora vsak "naštudirati" svojo, saj se pečice med seboj razlikujejo. Vendar je s pečico zagotovo nekaj narobe, če peče na različnih koncih pečice različno. Gotovo kakšen grelec ne dela dobro. Biskvite in kvašeno testo pa itak ni dobro peči z ventilatorjem. Za kvašeno sicer pomaga skledica vroče vode v pečici, biskvitu pa tudi to ne. Lisa

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

10. feb 2006 11:12

Imam ventilacijsko pečico in le-to koristim skoraj vedno; izjema je peka v rimskem loncu. Pečem z zmanjšano jakostjo in manj časa. Večinoma pečem v manjših pladnjih, tako da izjemoma (pri večjih, ki je priložen pečici) opazim neenakomerno zapečenje, ki ga rešujem tako, kot je rekla Maychi. Kar se tiče pečenja v več nivojih, sem poskusila samo enkrat in sem ravnala tako kot Lisa in se (meni vsaj) to ne zdi smotrno, ker je prvi pladenj prehitro pečen, zadnji pa se suši. Zato koristim ugodnost pečenja na manj stopinj in manj časa na način, da raje spečem en pladenj, tačas pripravim novega in ga, ko je prvi pečen, dam peč naknadno. Le pogumno v nakup ventilacijske pečice (saj lahko ventilacijo izključite in pečete klasično)! LP L

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. feb 2006 14:05

Mogoče ste me že site ker stalno težim s temi Goljatovimi tečaji ampak vam moram povedati, da so se tam postavila ravno taka vprešanja glede ventilatorske pečice kot tukaj. Mojster prisega na čisto navadno pečico njegovo mnenje pa je, da je to spet ena dobra marketinška poteza katero uporabniki plačamo. Ampak če jo že imamo jo koristimo tako, da povišamo temperaturo in skrajšamo čas pečenja. Mi pa ponavadi pečemo kar klasično. Jaz zato kruh vedno pečem na maksimalni peraturi pri vklopljeni ventilaciji, skrajšam pa čas pečenja. Kruh je pečen po 25 do 30 minutah, odvisno od velikosti hlebčka. Če ga pečete dlje se vam testo v pečici suši povrhu pa zažge. Tako dolgo pa ga pečemo ponavadi samo zato, ker se bojimo, da bi bilo premalo pečeno. Ravno tako je pri poticah. Cmariti potico 45 minut je hud prekršek. Kar pomislite na naše babice ki so pekle v krušnih pečeh in kakšna temperatura je bila tam notri. Kruh mora imet visoko temperaturo, pizza pa še višjo. Čas je tisti, ki nam nagaja in nam dela te dobrote črne in neokusne. Probajte. lp Vesna

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

10. feb 2006 14:32

Imam štedilnik Gorenje z ventilacijsko pečico. Speče mi enakomerno. Uporabljam pa ventilator samo takrat, kadar pečem v več pekačih naenkrat (večinoma piškote). Kruh, potico pečem vedno brez ventilatorja, pri kruhu pa imam vseeno obvezno v pečici tudi posodico z vodo. Nena

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

10. feb 2006 15:17

Reca, da bi vas bili siti ??!! Kje pa! Zaradi vas imamo veselje peči s kvasom. Za vsako informacijo smo vam verjetno vse/vsi, ki tu prebiramo NESKONČNO hvaležni. Hvala Bogu, da se najde kdo, ki deli z nami izkušnje in znanje. LP Lipa P.S.: koga bomo okrivili za odvečne kilograme, bomo pa še videli (ha,ha)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti