Kefirjeva gobica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

29. maj 2007 13:05

Zakaj prekuhano? Zakaj en dan? Gobico imam v mrežici (v taki, v kateri prodajajo česen, ima čisto drobne luknjice), dam jo v mleko, pokrijem in dam v kuhinjski element (tam je toplo in ni napoti), preverim, če je mleko skisano (se vidi, da je zgoščeno), vzamem vrečko z gobico ven, jo pod tekočo vodo operem. Če mi je kefir premalo gost in kiselkast, ga pustim še nekaj ur na toplem, da se zgosti, premešam in nalijem v steklenico in dam v hladilnik. Prihodnji dan ga imava s kolegico za malico. Vrečko z gobico dam seveda v novo mleko. Koliko časa traja, da je kefir gotov je odvisno od:

1. razmerja med količino mleka in velikostjo gobice

2. od aktivnosti gobice

3. temperature mleka

4. najbrž še od česa ......

Se ravnokar dela kefir iz nekuhanega mleka. Razlika je lahko samo v tem, da so v nekuhanem že bakterije, ki povzročajo mlečno kislinsko vrenje, v prekuhanem jih je manj, seveda pa so, v steriliziranem jih naj ne bi bilo (ko ga odpremo, se seveda "okuži" z niimi iz zraka).

 

rimljanka

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

29. maj 2007 14:35

Mogoče ima kdo  rešitev za mojo težavo. Kefir se mi ne naredi. Ne v enem, ne v dveh dneh, tretji dan pa nastane v lončku gmota, podobna skuti, ostalo je pa sirotka. Gobica je sigurno živa, ker raste, le kefir se ne naredi. Kljub že precej bogatim izkušnjam s pripravo, ne najdem vzroka. Zamenjala sem že nekaj vrst mleka, pa ni uspeha.

Hvala za odgovore. 

 

Julija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

29. maj 2007 14:40

Jaz bi za začetek gobico dobro sprala in jo kak dan pustila v navadni vodi, to pa nekajkrat menjala. Meni se taka "skuta" naredi občasno, se mi zdi, kadar je preveč gobice glede na mleko in zraven še preveč časa pustim zoreti kefir. Ravno včeraj je bilo tako, sem potem vse zlila na cedilo, prestavila, kar je ostalo na cedilu v kozarček, pokritega pustila na pultu (od zjutraj do opoldan), okusn sirni namaz, ali kako bi rekla, je nastal. Je v času zorenja na pultu lepo sprmenil okus in se zgostil.

Zdaj čaka v hladilniku na uporabo.

 

rimljanka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. maj 2007 9:54

Čao, Hvala za pojasnilo. Še eno vprašanje - imam tri gobice v velikosti recimo kostanja. Za koliko mleka to zadostuje? Sem včeraj zjutraj nalila gor skoraj 1 liter mleka, pa do danes zjutraj še nič ne kaže na kak kefir (posodo imam na pultu v kuhinji) - to je najbrž čisto preveč mleka? Lep pozdravček, S.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

30. maj 2007 10:36

rimljanka je napisal/a:

Ravno včeraj je bilo tako, sem potem vse zlila na cedilo, prestavila, kar je ostalo na cedilu v kozarček, pokritega pustila na pultu (od zjutraj do opoldan), okusn sirni namaz, ali kako bi rekla, je nastal. Je v času zorenja na pultu lepo sprmenil okus in se zgostil.

Zdaj čaka v hladilniku na uporabo.

 

rimljanka

 

Zdaj se je izkazalo, da je nastal krasen, nežen, mehek, okusen sirni namaz.

rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17789

30. maj 2007 10:37

Anomis, kje pa, samo najbrž si preveč neučakana. Samo malo potrpljenja, prosim. Po moj ebo popoldan že  OK. V pol litra mlka dam gobico velikosti morda malega kostanja, pa je kefir na toplem (recimo 15 st. C), narejen v manj kot dnevu. rimljanka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

30. maj 2007 11:44

Čao, ok, potem pa že mora ratat. Bomo videli danes. Poročam o moji novi "vzgoji"....- Lep pozdravček, S.

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

30. maj 2007 13:08

Rimljanka, hvala. Imam gobico velikosti lešnika in jo dam v 3.5 dl mleka. Vse skupaj stoji na pultu pri kakih 24 stopinjah, pa se kefir ne naredi. Bom naredila kot si rekla. Gobico v vodo, pa bomo potem videli. Sem pa včeraj dala v mleko še eno gobico, pa se je kefir normlno naredil čez noč. Popolnoma nič več mi ni jasno.

 

lp 

Julija

hruškabanana  

član od: 10.4.2007

sporočila: 178

12. jun 2007 16:45

joj, jst bi tudi imela kakšno kefirjevo gobico, če mi jo katera odstopi... dopoldne sem sama doma, pa bi bilo ful fino imeti malo družbe (glede na to, da je to živ organizem), da ne omenjam tega, da sva s fantom velika ljubitelja kefirja. da se da dobiti gobico, pa sem prvič prebrala šele danes, tukaj na kulinariki. torej, vem da sem malce pozna, če pa jo je katera še vedno pripravljena oddati, bi je pa bila zelo vesela. sem pa iz okolice celja. še enkrat hvala. lp. hruškabanana

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. jun 2007 18:31

Hruškabanana, dobiš jo lahko od mene. Se zmeniva za predajo kje v Celju ali ti jo pošljem? Piši mi na ZS. Blanchy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti