Kolač

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

tema odprta - 12. jan 2006 11:31 | ogledi: 3.494 | odgovori: 18

V debati s prijateljico imava obe različni mnenji o pomenu besede kolač. Zame je kolač pecivo, ki je lahko različnih oblik. Lahko je samo iz pečene zmesi (moka, sladkor, jajca, pecilni...) in ima lahko tudi različne nadeve.

Za prijateljico pa je pomen besede kolač pecivo (tudi z nadevom), ki je pečeno samo v ogroglem modelu z luknjo.

Migla

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

12. jan 2006 12:01

Kaj je prav in kaj ne, ne vem... pri nas doma so KOLAČI vse, kar je sladko. Drobnemu pecivo oz. suho pecivo je moja hči ko je bila manjša je rekla "pasji kolački". Jaz pravim: "Grem pečt kolač." Nekdo vpraša: "kaj boš pa pekla?" Odgovorim: "Rulado" ali "Kiflice" ali "Jabolčni štrudl" ali... skratka, po nazivu recepta - "Dunajske valove", "Aničina madžarica", "Krapke"... Pozdravček!

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

12. jan 2006 12:06

Pri nas je kolač tudi samo tisti pečen v okroglem modelu z luknjo. Npr. marmorni kolač, kolač za težo jajc..... Julija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

12. jan 2006 12:14

Ne vem sicer čisto natančno, a bi bolj prav dala tebi, da je toraj kolač pecivo različnih oblik, z nadevom ali brez, z luknjo na sredi ali brez nje. Ni pa kolač recimo rulada, niti drobno pecivo. Pravilno razlago bi moral dati kak strokovnjak, je pa seveda tako, da v pogovornem jeziku ta izraz pomeni nekaj drugega kot v strokovnem jeziku. Dragička, kolači za vse sladko pa izvira iz jezika jugoslovanskih južnih narodov, tam je kolači res vse, kar je sladko,razen torte, jasno (tudi za drobno pecivo rečejo, da pečejo "kolače"), medtem ko v slovenščini to pomeni večji kos nečesa, kar je iz testa. Mamamia mamamia

lunacka  

član od: 13.6.2005

sporočila: 156

12. jan 2006 12:35

vse imate prav spodaj je prepis iz SSKJ: kolač -a m (a) 1. potica okrogle oblike z luknjo v sredi: jesti, razrezati, speči kolač; kolač z rozinami // pog., navadno s prilastkom pecivo take oblike z luknjo v sredi ali brez nje: mandeljnovi kolači; spekla je odlične medene kolače; skutin kolač s pudingom 2. nav. mn., zastar. pecivo, piškoti: otrokom je vedno prinesel sladkorčke in kolače; postregli so jim s sadjem in kolači / jabolčni kolač jabolčni zavitek 3. ekspr., redko kolobar, klobčič: okrog oči je žival imela mesnato rdeče kolače / kolač žice / lisica se je zvila v kolač 4. nar. vzhodno hlebec (kruha): spekla je pet kolačev / kolač rženega kruha lunacka

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

12. jan 2006 12:39

Tudi jaz si kot besedo KOLAČ predstavljam okrogel kolač "šarkelj", kot samo obliko. Drugače pa pod kolač razumemo, doma predvsem mešano testo, ki je pečeno primerno za malico ali kot samostojen obrok zraven čaja, kave,.... in ni važno kakšne je oblike. Sama najraje uporabim podolgovat model ali model za srnin hrbet. Predvsem zato, ker se reže v lepe kose in je meni osebno lažje za shrambo, ker imam majhno kuhnjico in mi shrambo praktično predstavlja hladilnik. Vsekakor pa kolači, kot vrsta pekovskega peciva, kruha ali kako se naj izrazim, niso le okroglih oblik. Lp. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

12. jan 2006 12:48

Jupi... lunacka... jutri je petek, ker v soboto dobim obisk, bom pekla kolač (ne vem še kakšnega). Pozdravček!

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

12. jan 2006 13:05

Dragička pa pazi, da se ti ne ponesreči, ker je jutri petek 13. in še dan pred polno luno. Pa veliko uspeha. lp zinka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

12. jan 2006 13:12

Mater... pa res... Upam, da bomo preživeli? Pozdravček

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

12. jan 2006 13:30

Pri nas smo,ko smo bili majhni rekli,ko je prišel kdo na obisk in nam je kaj prinesel,da smo dobili kolače.V tistih letih res nismo razmišljali kaj to pomeni,vedeli smo le,da bo to nekaj dobrega sladkega. Če danes beremo razne recepte,pa res piše le za tiste okrogle z luknjo npr.marmorni kolač...Tudi meni je vseeno kako se reče samo,da mi uspe in da je dobro. Dragička tudi mene jutri čaka peka kolačev,pa petek,pa 13, še črna mačka mi naj gre čez cesto pa smo pečeni jesen

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

12. jan 2006 13:40

Meni črni maček vsak dan nekajkrat prekriža pot, včasih tudi hodi po meni, mi stopi na nogo in še kaj, tudi kakšen košček kolača včasih poje, je tudi kislo , najraje pa ima . Uspešno peko vam želim, naj bo petek ali svetek riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti