Sladkor

SlavicaJ  

član od: 24.4.2011

sporočila: 158

25. maj 2011 10:47

Pozdravljeni! Rada bi, da mi kdo pomaga kako narediti sladoled brez sladkorja. naš družinski član nesme uživati v nobeni obliki tudi nobenega nadomestka za sladkor, če se to da prosim za kakšen nasvet. Lepa hvala

SlavicaJ

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

25. maj 2011 12:30

Slavica, zelo enostavno - ne dodaj masi sladkorja!

lp

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. maj 2011 12:46

Matr, kdo bi si mislil, da je tako enostavno!

ežoj

majacebelica  

član od: 11.2.2010

sporočila: 207

25. maj 2011 13:30

Kaj pa če bi probala s stevio? To je naravno sladilo brez kalorij (tudi nima vpliva na krvni sladkor). Pri nas se ga žal še ne da dobit, v ZDA pa ni problem. Najbolj enostavno je, da naročite prek interneta.

majacebelica

tinnna  

član od: 18.4.2010

sporočila: 83

25. maj 2011 17:32

SlavicaJ - naredi sladoled iz banan, ki so sladke :) v bazi je recept pod Bananina krema s piškoti), pride isto kot sladoled, le takoj ga je treba pojest ;) če se preveč stopi, je namreč že preveč podoben zmečkanim bananam :D Lahko narediš tudi iz 1/2 banan in 1/2 drugega zmrznjenega sadja ;)

http://www.facebook.com/fizzimizzi

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. maj 2011 9:02

jaz fruktoze ne bi kar vsepovprek uporabljala namesto belega sladkorja. Sladkorju se marsikje lahko čisto izognete. Veliko naredite že z nesladkanimi pijačami ter da si ne sladkate čaja. 

nekaj raziskav je že bilo narejenih na temo zamaščenosti jeter, dviga ldl holesterola in nižanja hdl holesterola in pa večje možnosti za diabetes tip 2 ob uživanju fruktoze, tako da jaz je pri otrocih ne bi uporabljala namesto belega. raje bi jim sploh omejila sladkor

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21489572

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21423135

www.mojalbum.com/naredilaana

Mayisa.  

član od: 21.2.2010

sporočila: 253

26. maj 2011 11:24

majacebelica je napisal/a:

Kaj pa če bi probala s stevio? To je naravno sladilo brez kalorij (tudi nima vpliva na krvni sladkor). Pri nas se ga žal še ne da dobit, v ZDA pa ni problem. Najbolj enostavno je, da naročite prek interneta.

majacebelica

Stevio se dobi tudi v Sloveniji. Preverjeno!

 

Mayisa

SlavicaJ  

član od: 24.4.2011

sporočila: 158

27. maj 2011 10:20

Hvala vsem za trud in pomoč, pri temi kako narediti sladoled ali kakšno drugo sladico brez sladkorja.

Zelo sem vesela vseh odgovorov. Vse dobro vsem SlavicaJ.

SlavicaJ

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

31. maj 2011 18:23

rimljanka je napisal/a:
Ja, in rjavi sladkor ima še kaj mineralov, vitaminov in še česa, ravno zaradi primesi (ker torej ni rafiniran) ni priporočljiv za vkuhavanje.

Sta pa rjavi in beli sladkor kemijsko saharoza - imenovana trsni (iz sladkornega trsa) oz. pesni (iz sladkorne pese) sladkor v slovenskem poimenovanju. Sta disaharida (vsaka molekula je sestavljena iz ene molekule fruktoze in ene molekule glukoze, ki sta se povezali, ob tem je izstopila molekula vode.

Fruktoza pa je monosaharid, enostaven sladkor, ki ga slovensko imenujemo sadni sladkor. Za diabetike je priporočljiv (v okviru priporočenih količin), ker ne vpliva na raven inzulina v krvi.


rimljanka

 

Pravkar prebrala, da je omenjeno, da rjavi sladkor naj ne bi bil primeren za vkuhavanje ... ali to še vedno drži (odgovor je že bolj starejšega datuma in glede na to, da se mnoge trditve na področju hrane rade spreminjajo ...) ... jaz namreč za delanje raznih marmelad, sirupov itd. v večini uporabljam rjavi sladkor ....

katjushka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. jun 2011 16:33

Rjavi sladkor pripravke obarva, zato so marmelade, kompoti itd. pač temnejši, kot če uporabiš belega ali fruktozo. Nekatere to moti, drugim je vseeno. Drugače si pa ne znam predstavljati, zakaj ne bi bil primeren.

Lep pozdrav!

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti