Goveja pečenka

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 25. nov 2005 13:27 | ogledi: 16.341 | odgovori: 19

Prosim še za en nasvet, kupila sem goveje stegno in bi ga rada spekla. Zanimajo me vaše izkušnje.

Hvala za vse nasvete.

Gorenjski pozdrav (trenutno še brez snežink)

smrkolina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

25. nov 2005 13:43

Jaz ga mariniram v olivnem olju. Vsake toliko malo zarežem in v rez vtaknem strok česna ali košček korenčka. Najboljše je, če se ga lahko marinira kar čez noč. To me je naučil en gospod, ko sem bila še v srednji šoli na obisku pri neki družini v Milanu. Baje naj bi bil to nekakšen tipičen lombardski način priprave. Jaz seveda dodam začimbe po navdihu ter barven poper v zrnih in sol. Pečejo pa v globoki kastroli na nizkem ognju skupaj s čebulo ali dvema. Občasno zalivajo - oni z vinom, jaz pa z vodo, ker alkohola v moji kuhinji ni. In je prav tako zelo dobro. tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 25. nov 2005 13:57:14

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

25. nov 2005 13:44

Jaz kos mesa posolim,premažem z gorčico potresem z drobno naseklljanim česnom,popopram in dodam še kakšno začimbo odvisno kaj mi trenutno paše.Meso potem,dam v posodo pokrijem in pustim lahko čez noč ali pa vsaj kakšno uro.Na zelo vroči maščobi ga potem popečem,nato pa zalijem z juho ali vodo. lep sneženi pozdrav jesen

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

25. nov 2005 14:52

Oba navedena recepta sta videti prav okusna. Imam pa pomisleke (za upoštevanje ob naslednjem obisku pri mesarju), kako se bo obneslo stegno. Zame je namreč stegno najbolj dolgočasen kos mesa, primeren samo za mleto meso. Je sicer krasno rdečkasto meso, brez maščobe in žilic, zelo je všeč mladim gospodinjam. A prav ta njegova "lepota" ima za posledico, da so zrezki, pečenke ipd. bolj žagovinasti. Saj ni treba, da je ravno pljučna pečenka (ki je res strašno draga), tudi bržola, plečka in še kaj dajo bistveno okusnejše rezultate. Moj najljubši kos govedine pa je bočnik, to je klasičen kos mesa za golaž, tudii za juho ga imam najrajši. Res pa je, če imate jedce, ki odrežejo vsako žilico in kitico, se je najboljše držati stegna. Tam ni potrebno nič odrezati (pa tudi nobenega okusa nima). Pozdrav teta torta

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

25. nov 2005 15:17

teta torta, hvala za ta tvoj prispevek... obisk pri mesarju je namreč zame vedno problem, ker nikoli ne vem, kaj vzeti za kak namen. Mesarjem pa ne zaupam, ker mi vedno "poturijo" slabo meso, al je mastno, al je žilavo... jaz pa seveda tam v vitrini ne ločim, kaj je kaj. tjas

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

25. nov 2005 15:44

Ja pri nas smo kar pri stegnih, imam 2 taka ki mi secirata vsak košček mesa po krožniku, bog varuj da je kje kaj mastnega oz. kakšna žilica ... :) Marjeta Žniderčič

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

25. nov 2005 17:47

Goveje meso uporabljam za juho, zrezke, golaž... Če že delam pečenko vzamem v mesnici tisto, kar mi je lepo za uč... mesa ne kupujem po imenu... raje s prstom pokažem kateri kos želim. Tudi jaz ne zaupam preveč mesarjem. Govejo pečenko delam na naslednji način: kos mesa natrem s soljo, vegeto, poprom; z nožem nekajkrat prebodem in meso našpikam z narezano slanino, narezanim korenčkom in narezanimi kumaricami. Potem meso premažem z zenfom in polijem z oljem ter pustim na hladnem. Če pečenko pečem v nedeljo, mariniram in špikam v petek zvečer. Vzamem večjo posodo s pokrovom, močno segrejem malo olja in na maščobo dam pečenko - pečem par minut z ene strani in par minut z druge strani, da "zakrkne". Zraven pečenke v posodo dam celo čebulo prerezano na pol, korenček, malo zelene in 4 - 5 suhih sliv. Sedaj pečenko malo podlijem z juho in pokrijem. Vsakih toliko časa podlivam. Ko je pečenka proti koncu pečenja začnem podlivati z vinom. Pečeno meso pustim 15 - 20 minut da odstoji potem ga narežem na rezine, z ostanki (čebula, korenček...) naredim omako. Pozdravček!

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

25. nov 2005 18:58

Obožujem govedino! Za golaž, zrezke, polpete, juho, pečenko... Ravno jutri dobim govedino od kmeta - 20 kg. Za pečenko naredim govedino tako, da za čez noč premažem meso z soljo za mehčanje mesa, nato po zgoraj napisanih navodilih. Gorčica mora biti obvezno tista z semeni. Zraven daš pečt še 2 na grobo narezane velike ćebule in 3 stroke česna. Ko je meso pečeno, z paličnim mešalnikom zmešaš vse, kar ostane na pekaču, dodaš kocko za omake ali pečenko, malo vode in to je to! Zraven kruhove cmoke (lovski so boljši), pražen krompir, mlinci .... po želji. Vsi mislijo, da je moja pečenka telečja. Pst, pa ne okorg govort!

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

25. nov 2005 21:42

Moji pravijo , da dobro kuham, ampak goveji zrezki so pa moja šibka točka. Vedno so žagovinasti, razen ko kupim pljučno, ki pa je malce draga, kot je že teta torta omenila. Verjetno jih preveč časa dušim, ali kaj? Če pa skrajšam čas kuhanja, so pa trdi.

dzeljan  

član od: 4.1.2004

sporočila: 79

26. nov 2005 11:36

Jaz sem do zdaj jedla samo ribe in perutnino od mesa, zdaj pa moram po nasvetu zdravnice začeti jesti tudi rdeče meso. Pa sem po desetih letih že čisto pozabila kako se sploh pripravi pečenko. A mi lahko prosim kdo pove kakšne količine pljučne pečenke se kupi na osebo? Če kupim kos mesa za 4 osebe al je to 0,5 kg ali 1 kg ali ...? Sploh si ne predstavljam več. Drugače sem pa zelo vesela te teme na forumu:) Pozdravček, Dzeljan

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

26. nov 2005 19:29

pri nas pa imamo vsi - od prvega do zadnjega po govedini vedno probleme s prebavo ( beri po stanovanju se širijo "omamne" vonjave) tako da še govejo juho jemo zgolj pozimi - aja kaj sem že hotla rečt v nasvet - pri nas tud jemo nemastno mesto - prav tako imamo primerke, ki secirajo meso na prafaktorje pri maščobi - pečenka ohrani ves svoj sok, če jo preden jo daš pečt v pečico, opečeš okoli in okoli. tejča Sporočilo je spremenil(a) tejča dne 26. nov 2005 19:29:21

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti