Slavko adamlje

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

tema odprta - 4. nov 2005 19:07 | ogledi: 1.975 | odgovori: 0

Če ste slučajno spregledali; v prilogi dela je bila objavljen recept tortice Slavka Adamljeta in, ker je meni on v kulinariki, kot John Irving ali Arto Paasillinna v književnosti, sem se seveda lotila tega recepta.

Ker je res odličen recept (in sem res ful prijazna) vam ga vam ga bom še enkrat napisala. Čeprav mogoče zgleda zakompliciran je res enostaven in dober.

Maskarponejeva torta z bazilikinim želejem:

Potrebujemo (za 12 kosov) - pri meni je bilo več kosov (ker sem bila škrta in sem rezala res majhne).

za testo:

50g masla

100 g moke

ščep soli

25 g sladkorja v prahu

vaniljev sladkor

polovico naribane limonine lupine

rumenjak

Maslo zmešamo z moko nato soljo, sladkorjem, vaniljevim sladkorjem, limonino lupinico in rumenjakom.

(Ok, tukaj se je gospod Slavko malo zmotil, ker naj bi iz tega ratalo testo-meni ni, zato sem dodala še dve žlički kisle smetena- no tako je pa šlo.)

S testom takoj obložimo dno tortnega modela(premer prbl. 26cm - jaz sem uporabila peki papir) in damo na hladno za pol ure. Testo potem pečemo na 170 stopinjah 10 minut. Ko je pečeno namažemo z marelično marmelado. PRED PEČENJEM GA NEKAJKRAT PREBODEMO (jaz sem sicer ta stavek spregledala , ampak se je lepo spekel, se ni dvigoval)

Krema:

2 celi jajci

80g sladkorja v prahu

6 lističev želatine

4 žlice ruma

sok pomaranče (50 ml)

2 beljaka

20 g sladkorja

400 ml sladke smetane

500g maskarponeja

Jajca in sladkor v prahu stepemo nad vodno kopeljo. (jaz to naredim, kar z električnim mešalnikom ampak za vsak slučaj postavim za miksar mojega fanta, če bi res slučajno prišlo do kakšnega kratkega stika...)

želatino namočimo in ožamemo. Rum in pomarančni sok segrejemo in v tem razpustimo želatino. Primešamo jajčni kremi. Beljake s sladkorjem stepemo v sneg. Smetano stepemo. Maskarpone kremasto zmešamo, dodamo jajčno kremo, smetano in dobro premešamo. previdno vmešamo še sneg. S kremo napolnimo tortni model, pokrijemo s folijo in damo za dve uri na hladno. Šele potem naredimo še žele...

bazilikin žele:

3 liste želatine

lističe bazilike (večji šopek)

30 ml soka limete ali limone

60g medu

Namočimo želatino. Baziliko, med in limetin sok zmeljemo v mešalniku. Malo pireja segrejemo in v njem razpustimo ožeto želatino ter vse skupaj zmešamo. Premažemo torto in damo za najmanj šest ur na hladno.

No pa je tortica narejena.

Se mi zdi da bi namesto bazilikinega želeja bil primeren tudi žele iz kutine. Bom poizkusila pa vam poročam.

Suzi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti