Peka piškotov za praznike

marja44  

član od: 20.1.2005

sporočila: 57

3. nov 2005 23:00

Mamamia tudi jaz te prosim za recepte keksov. Sem keksoman in že sedaj lačna dobrih receptov. Letos bo pekla hčera, ker jaz zaradi zdr. težav ne morem, ji pa nekaj novega znanja o peki keksov lahko pride zelo prav. Pri nas občudujemo mačje oči. Dela ni veliko in so res dobre. Zanima me če je katera že pekla klobuke? Imam recept v hrvaščini vendar jih še nisem delala. marja44

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

4. nov 2005 7:50

Hojla! Tudi jaz bi se pridružila razpravi o božični peki slaščic in keksov. Ker pa je pri meni že na obisku teta Rozika, je to malo težje. Spomnim se, da sem delala medenjake, pa ne vem če še imam recept. Tudi z našo Lariko (to je moja vnukinja) sva delali kekse, takšne navadne. Zato bi tudi jaz prosila za kakšne preizkušene recepte. Da bom ukanila teto Roziko, pa si jih bom shranila v beležko tukaj na forumu. Bilo bi res zanimivo odpreti to novo temo???? evo že spet teta Rozika. Lep pozdrav in lep dan vsem miha-ela

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

4. nov 2005 8:33

Bok! Tudi jaz komaj čakam na peko, kar se mi seveda pozna tam v začetku januarja na tehtnici. Keksi, ki pri nas ne smejo manjkati so janeževi upognjenci, rumove kroglice, breskve in dukati. Potem pa še kakšni kukiji, žepki. lešnikove božične zvezdice. Za letos še ne vem, kaj bo.. bom počakala še vaših idej. Najbolje je bilo eno leto pred božičem, ko sem zamesila kar nekaj zadev, potem pa sem morala v službo. Mož je vpregel oba sinova in potem so imeli tekoči trak. No, tudi telefon je vmes kar nekajkrat zapel.. Spekli in dokončali so ves zgoraj omenjeni železni. In sedaj mi mlajši vedno pravi, da je vse čisto preprosto in naj kar atija vprašam za sistem. In res se mi mož vedno pridruži pri peki, saj smo sami sladkosnedi.. Se že veselim novih idej.. Tina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

4. nov 2005 8:53

Tina, kaj pa so dukati? Mogoče še recept.... tjas

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

4. nov 2005 10:30

Drage moje pekarice. Vidim, da nas je kar veliko, ki uživamo v peki. Tudi jaz se veselim božičnega časa mojega najlepšega praznika. Napečem veliko peciva nekaj standarnega, veliko novitet tu iz foruma . Letos me mikajo sani iz medenega testa in to bi bila embalaža za piškote. No pobožne želje so. Peči začne tam po 15.decembru oziroma zadnji vikjend pred božičem. Pred tem prelistam vse revije, fascikle in zapisujem kaj mi je všeč. Naredim seznam sestavin in ko imam vse začnem peči. Mamamia tudi jaz se priporočam za cimetove zvezdice. Imam kar nekaj receptov zanje, naredila jih nisem še nikoli. Tudi jaz se veselim novih idej. martina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 11:06

Evo mene, sem v službi najnujnejše uredila in imam zdaj malo časa. Najprej recept za cimetove zvezdice. Veliko jih pride, pa še dobre so, vsaj meni oziroma mojim. Potrebujemo: 500 g fino mletih mandljev, 5 beljakov, 450 g mletega sladkorja, dve žlički mletega cimeta. Iz beljakov stepemo trd sneg (preden začnemo stepati dodamo ščepec soli; začnemo z najnižjo hitrostjo mešalca in končamo z najhitrejšo). Med stepanjem dodamo melt sladkor in potem stepamo, da se sneg lepo sveti. Skodelico snega damo na stran (spravimo v hladilnik), v preostanek pa vmešamo mandlje. Ugnetemo testo (ali s spiralnimi nastavki mešalca ali z rokami, sama ga zamesim ročno). Da se ne lepi, delovno površino potresemo s kristalnim sladkorjem. Kepo ovijemo v folijo in za uro ali dve pustimo v hladilniku. Testo potem na delovni površini, dobro potreseni s sladkorjem, razvaljamo na približno pol cm debeline. Z modelčkom izrezujemo zvezdice. Modelček vedno vtisnemo v sladkor, preden izrežemo novo zvezdico, tako se ne bo lepil na testo, kraki pa bodo lepi. Zvezdice zložimo na pekač na peki papir. Na vsako damo malo beljaka, ki smo ga shranili, in ga lepo razvlečemo po zvezdici, da je površina lepo gladka (jaz to počnem z zobotrebbcem . na sredo zvezdice dam kupček beljaka, potem pa z zobotrebcem vlečem maso v vsak krak posebej; dela je veliko, ampak se splača glede na končni učinek). Zvezdice pustimo čez noč na sobni temperaturi, da se posušijo. Jaz jih ne pečem, če pa se kdo odloči za peko, naj zvezdice peče na 150 stopinjah okoli pet minut - bolj se morajo posušiti kot peči, da beljak ostane bel. Ko so zvezdice suhe, jih zložimo v pločevinasto škatlo. Ob njih ne hranimo drugega peciva, ker so zelo aromatične in bi se drugi piškoti morda preveč navzeli cimetove arome. Tele zvezdice so torej primerne tudi za tiste, ki za peciva ne uporabljajo moke. Če se testo lepi, je potrebno dodajati samo sladkor. Jaz s sladkorjem potresem tudi valjar, delovno površino pa sploh, in potem je valjanje in izrezovanje pesem. Toliko za začetek. Mamamia mamamia

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

4. nov 2005 11:21

Tjas, dukati so piškotki - po dva in dva skupaj stisnjena s kremo ter polovica kasneje pomočena v čokolado. Bom napisala, ko bom doma... Lp Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 11:49

Smrkolina, patricija, skalarica in fiorentina, mi prosim na zasebno pošto pošljete e-mail naslove, da lahko še vam pošljem piškote s slikicami? Eni rundi forumovcev sem jih ravnokar poslala, vam pa na zasebno pošto ne morem ker so zraven slikice. mamamia mamamia

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

4. nov 2005 12:04

Mamamia oprosti mogoče neumnemu vprašanju. Praviš, da v trd sneg umešaš mandeljne in nato ugneteš testo. Kako je mogoče zgnesti sneg, pa čeprav z mandeljni. Sneg si predstavljam lahek in čisto nič mi ni jasno, kako se ga da gnesti. Sicer zelo dosti pečem tako, da ne se mi prosim smejat, vem kako zgleda trd sneg, tudi tak svetlikajoč z dodanim sladkorjem - ampak gnesti ga? Teh cimetovih zvezdic resnično nisem še nikoli delala, se pa spomnim debat lani pred prazniki, je bilo veliko govora o njih. Če me prepričaš, jih pa mogoče letos poskusim. Ups, ne dvomim v tvoje kuharske sposobnosti, le sama se jih bom verjetno enkrat morala lotiti. Hvala in lep dan! Palma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti