Martin

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

tema odprta - 25. okt 2005 23:34 | ogledi: 2.433 | odgovori: 9

Hojla!

Zdaj menda že celotna KulSlo ve, da imam enega Martinčka za razvajat. Da o tem, da bo kmalu Martinovo, sploh ne izgubljam besed. Da kar preidem k vprašanju...

Seveda, praznovali bomo njegov god, tako kot se to spodobi. Me pa zanima Martinov jedilnik v celoti. Kaj še spada zraven razen goske/race in rdečega zelja. Poznate kakšne običaje?

Lp,

veverica

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

26. okt 2005 7:28

Tudi pri nas imamo doma dva "martinčka". jaz naredim vedno matevža, ta mora biti obvezno, potem pa še rdeče zelje, pa repa, krompir ponavadi spustim, če pa že, potem samo narezan na kose, kuhan, zabeljen z ocvirki-(raje široke rezance z ocvirki kot krompir). Jah, race že tako ne gredo prav v promet pri nas, tako da domače pečenice, krvavice, ali krača. Pa pečen kostan, vino, za sladičko pa tikvina pogača. ANJA

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. okt 2005 7:43

Pa če bereš jedilnike po cajtngih, so zraven še mlinci in kruhova štruca oziroma cmok. A ima kdo dober recept za filo s kostanjem??? Loni Makaroni

breda  

član od: 28.7.2003

sporočila: 113

26. okt 2005 7:57

Kaj pa priporočate, gosko ali račko?.....ali kar piščanca breda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

26. okt 2005 10:42

Pri nas za Martinovo naredimo raco ali gos, zraven obvezno rdeče zelje in mlince, pa nadev s suhim sadjem in kostanje. Raco smo delali v pomarančni omaki in je bila super, tako da terja ponovitev. Nadev s kostanjem pa delamo pri nas sila preprosto: kuhan kostanj grobo zdrobimo in ga pomešamo s suhim sadjem (jabolčni krhlji, marelice, slive), pa v gosko s tem. Nobenega kruha zraven, saj so na drugem pladnju mlinci. ali pa kostanje v celem (kuhane seveda) damo v pekač, ob gosko ali raco, kakšne pol ure pred koncem pečenja, da se lepo prepojijo. Mamamia mamamia

smetana  

član od: 26.11.2003

sporočila: 26

31. okt 2005 12:29

Vprašanje mojstrici Mamamii! Danes se bo lotila Hajduškega čevapa - z jagnetino. Pam me zanima, ali od osnovnih začimb ( sol, poper, česen, olje), paše zraven tudi korenina ingverja?. Lepe praznike DARJA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. okt 2005 12:51

Po moje bi šlo zraven, čeprav ga izvirni recept ne predvideva. Ampak kje piše, da ne smemo malo po svoje? Samo ne preveč pretiravat s količino, ker je jagnjetina tako nežno meso. Po moje pa ne bi zgrešila niti s kakim rožmarinom. Včeraj sem ga spet naredila, le da s teletino, razen čebule in česna pa sem dodala po eno rdečo in rumeno papriko. Če ti lahko čisto malo prišepnem: jaz dam jed na mizo, ko folja še ni odkrita. To potem naredim pri mizi in to tako lepo zadiši...In veš kako lepo bo zadišalo po ingverju... Sporoči, če vam bo jed všeč. Čau, mamamia mamamia

smetana  

član od: 26.11.2003

sporočila: 26

31. okt 2005 14:35

Mamamia, Uf, kako je fino, ko sva na vezi!!! Včeraj sem dobila celega razkosanega jagenčka. Brez glave. Stegna posebej, rebra ravno tako posebej - vse to sem dala pridno v skrinjo. Ostali so mi trije konkretni kosi , za enega predvidevam da so kotleti, pol sta pa še dva podobna. Ker pa nimam bog ve kaj dobrih nožev in ne sekire, me zanima, ali bi bilo ravno tako dobro, če pečem v celem in za koliko časa se podaljša peka. Na koliko stopinj naj pečem? Res bom hvaležna za odgovor - jutrišnje kosilo bo namreč moj kuharski debi pri žlahti. DARJA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. okt 2005 17:32

Če pečeš kos jagnjetine v celem, potem ga peci brez folije. Čar hajduškega čevapa je namreč v tem, da je meso narezano na kocke in je brez kosti (hajduki so bili namreč razbojniki, zato so si jed pripravljali preprosto, da je bilo čim manj dela in da so lahko čimprej pojedli). Meso čisto malo posoli in popraj, prej premaži z oljem. Tu in tam stegno našpikaj s česnom. Če ga boš natrla z ingverjem, ne uporabljaj drugih začimb, da se ne "stepejo" okusi. Jaz na tvojem mestu bi stegno, preden ga dam v pečico, natrla z rožmarinom ali mešanico provansalskih začimb. Nežnega okusa jagnjetine namreč ni priporočljivo "ubiti" s čem premočnim. Pečeš pa ga v prej ogreti pečici, na 180 stopinj. Ko se malo zapeče in porjavi, temperaturo v pečici najprej znižaj in čez kakšne tri četrt ure zvišaj na 200 stopinj, da se lepo zapeče. Vmes meso zalivaj s sokom, ki nastane v pekaču. Jaz dam v pekač nasekljano čebulo, korenje, por, papriko, bučke - kar pač imam zelenjave, potresem z začimbo, enako kot je na jagnjetini, plus še malo česna in lovorja. Ko vmes zalivam dodam še malo vina. Zalivaj pa vedno z mlačno ali skoraj vročo tekočino, da se v pečici ne spreminja temperatura. Ko meso režeš, ni nič hudega, če morda ni skoz in skoz pečeno. Kose pusti v pekaču, pokrij s folijo in pusti še kakšnih deset minut, pa bo vse v redu. Vsega skupaj bo dovolj, če stegno pečeš kakšno uro in pol, odvisno seveda od velikosti. Podobno velja za vse kose jagnjetine. Tudi kotele lahko pečeš v celem, ali pa kak kos brez kosti. ti držim pesti. Pozdravček,mamamia mamamia

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

1. nov 2005 13:17

K jagnjetini ne pozabite dodat bazilike med pečenjem! Ima res dober okus! LP Zala

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti