Zelena

Pika poka  

član od: 1.4.2005

sporočila: 1

tema odprta - 20. okt 2005 15:18 | ogledi: 4.890 | odgovori: 9

Od kmeta sem dobila veliko zelene(gomolje). Zanima me, če poznate kake dobre recepte, da jo bomo pojedli.

Pika poka

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

20. okt 2005 17:16

Ravno danes mi je mamica, ki živi v domu na Taboru, povedala, da so imeli zelo okusno juho iz zelene (drobno nariban gomolj, ne zeleni del). Žal ne ve, kako so jo naredili, ampak morda malo poizkusite in pokombinirate. Prijateljica pa je včasih delala neke vrste francosko solato iz gomolja zelene. Tudi velja poizkusiti - je bila zelo dobra. Če želite, jo lahko vprašam za recept. Vsekakor jo nekaj lahko zamrznete za govejo juhico pozimi. Morda bo še kdo imel kako idejo. LP Dušanka

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

20. okt 2005 17:33

Jaz imam vsako jesen prečiščevalne dneve in zelena je kot nalašč, da se znebimo strupov. Najraje jo naredim kar v solati. Gomolj olupim, narežem na kocke in skuham na pari. Potem naredim še polivko iz jabolčnega kisa, olivnega olja, česna in peteršilja. Zelo dobro! Moji jo tako jedo skupaj s kuhano govedino in krompirjem, jaz pa kar samo... Še boljše je, če jo sploh ne kuhamo, ampak samo naribamo in primešamo kakšni drugi zelenjavi (recimo zelju). Lp, Tina

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

20. okt 2005 17:42

Prijateljica mi je povedala, kako pripravi "francosko solato" z zeleno: skuha korenje, kolerabo (rumeno in zeleno, kar pač ima), zeleno, trdo kuhana jajca - vse nakocka, doda grah iz konzerve, kisle kumarice, majonezo, poper, sol in malo gorčice. Nikoli pa ne dodaja krompirja, tako da je obstojna kar nekaj dni. Opozorila me je, naj povem, da kuhana zelena nima tako intenzivnega okusa kot surova, tako da je lahko kar nekaj dodate v solato. Morda vam bo okus všeč, meni je bilo dobro. LP Dušanka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

20. okt 2005 19:18

Možu jo skuhaj, ker je baje zelo zelo dober afrodiziak. Lani sem nekajkrat naredila omako za čez testenine. Popraži na drobne narezano zeleno in česen, dodaj slanino (na drobno narezano), popraži, dodaj malo paradižnika, posoli in to je to. Vsaj meni je zelo všeč.

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

20. okt 2005 21:17

Pozdravljene, Mojka je pred nekaj dnevi v eni drugi temi pripela link o primorski kuhinji: http://www.prim-nov.si/sobota/kuhinja/kuh3b.h - na tej strani je kar nekaj receptov z zeleno (ki jo imenujejo šelin) Jaz pa zelo rada pripravim osvežilno solato, ki mislim, da se ji v originalu reče Waldorfska solata: - zeleno naribam (po okusu na debelejše ali tanjše rezance), enako naribam tudi jabolko (količine po okusu, več kot je jabolk, bolj je vse skupaj sladkasto). Posolim, mogoče malo popopram in dodam smetano (jaz uporabljam smetano za kuhanje, lahko je navadna sladka smetana, mislim pa da tudi s kislo ne bi bilo slabo). Ce imate pri roki, lahko dodate se nekaj grobo sesekljanih orehov (ti so v originalnem receptu za solato zraven, ampak tudi brez je super). - to je lahko fina predjed, jaz sem to solatko prvič jedla na eni pogostitvi, nadevano v majhne testene skodelice Zelenino juho pa sem jaz skuhala tako, da sem na kocke narezala en krompir, ga dala kuhat, nato sem dodala na kocke narezano zeleno, sol, začimbe po okusu, na koncu pa spasirala s paličnim mešalnikom in dodala še malo kisle smetane. Vesna

nicol  

član od: 8.11.2004

sporočila: 120

20. okt 2005 22:24

zelo dobra pa je tudi pohana zelena.lepo jo narežeš na kolobarje,rahlo posoliš povaljaš v moki,jajcu in drobtinah ter ocvreš.zelo zelo dobro. nicol

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

21. okt 2005 9:01

Drobno naribaj (na paličice) gomolj zelene, dodaj prav tako nariban gomolj črne redkve, dodaj še pločevinko fižola, zmešaj in začini (sol, poper, jabolčni kis, bučno olje). Odlična solata. Lep dan. Boris booris

nenci  

član od: 10.8.2005

sporočila: 2696

21. okt 2005 14:10

Jaz jo pripravljam na več načinov. Kakšnega novega iz tega foruma bom sigurno preizkusila. Surovo pripravljam; naribam gomolj zelene na drobno,dodam lonček kisle smetane ali pa domačo kislo smetano iz domačega kislega mleka, popopram in posolim. Odlična je za prilogo k zelenjavnim ali mesnim jedem, predvsem hladnim ali pa kot namaz. Pripravljam tudi ocvrto, ali juho iz zelene (kot je opisala VesnaG) ,dam jo tudi v skrinjo za pozimi za v juho, dodajam jo tudi ostalim jedem:(fižolovi juhi, ješprenu,naribano med mesno polivko za na špagete...). Skratka, zelena je zelo uporabna, pa še v hladilniku gomolj kar dolgo zdrži. Lep dan Irena

Pika poka  

član od: 1.4.2005

sporočila: 1

21. okt 2005 18:43

Najlepša hvala vsem skupaj za izvirne recepte. Sedaj pa kuhat!! Pika poka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti