Peka kruha

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 19. sep 2005 13:38 | ogledi: 6.263 | odgovori: 18

Še en nasvet prosim.

Ali kdo doma peče kruh? V štedilniku ali peči, ne v avtomatu.

Koliko kvasa dam na 1 kg moke?

Hvala.

Pozdrav iz Gorenjske.

smrkolina

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

19. sep 2005 13:46

Na kg moke daš kocko kvasa (kvas Fala, ali Mercatorjev)! Galja

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

19. sep 2005 13:49

Ponavadi dam na 1 kg moke 1 kocko kvasa. Poglej si recept Beli kruh -hlebec, ali kateri drugi recept in postopek ti bo jasen. Sama redno pečem kruh in ga imam hitreje narejenega kot iz aparata za peko kruha. Veliko uspeha. Migla

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

19. sep 2005 13:50

Pečem v majhnih pekačkih, tako da na 30 dag moke dam 2 dag kvasa, 2 dl mleka, žličko sladkorja, malo olja in malo soli. Pa še s stepenim jajcem pomažem, da pride lepa skorjica. Torej bi na kg moke jaz dala ca 6 dag kvasa. LP Dušanka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

19. sep 2005 17:36

Jaz dam na 2.5kg moke kocko in pol kvasu in se mi zmeraj lepo vshaja. LP Teka

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

2. nov 2005 15:18

Ena vrečica suhega kvasa - 7g ( najbolj zaupam Dr. Oetkerju ), je za 0,5 kg moke. Ne rabiš nobenega ločevanja od soli, pa vnaprejšnjega pripravljanja kvasca; enostavno vsuješ v moko, dodaš ostale sestavine in testo 100% dobro vzhaja. Če pogledaš moj recept - Koruzni kruh - slasten na kvadrat, pa boš videla, da je moke 0,9 kg in še 10 - 15 dag koruznega zdroba, ki ga moramo kuhanega dodati moki - skratka, ko moki dodam kuhano polento je zadeva precej težka, a vseeno zelo lepo vzhaja z dvema vrečicama suhega kvasa. Svetujem, da je kvasa raje malo premalo, kot malo preveč - zoprno mi je, če ima kruh pretiran vonj po kvasu, tudi okus ni pravi. Sicer pa testo vzhaja tudi v hladilniku, če ga npr. napravimo zvečer in želimo peči drug dan že navsezgodaj. Je pa seveda hitreje, če je testo na toplem. Imam kruhomat, a sem zopet "preklopila" na peko v pečici - kruh je neprimerno bolj in dlje časa svež in se ne drobi - no, vsaj po mojem receptu. Lep dan, Vanja vanjatajnsek

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

2. nov 2005 18:52

Na koliko stopinj pečete kruh oz. spreminjate stopinje med peko? Jaz kruh bolj malokrat pripravim, ker mi mesenje ne gre najbolje od rok in se mi zdi, da traja zelooo dolgo preden dobim gladko testo. Na koncu sem pa jezna, ker imam vedno bled kruh s trdo skorjo kot kamen. Ja, vem, totalen laik sem, kar se peke tiče... Kakšen nasvet? Lp, Tina

Nikita  

član od: 21.6.2004

sporočila: 286

2. nov 2005 19:07

Jaz ga pečem na 200°C 20 minut. Pa je vedno lepo rjava skorja. Iz peči ga vzamem 30 minut po peki, nato ga zavijem v prt, dokler se ne ohladi. Nikita

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

2. nov 2005 19:53

Tudi jaz pečem kruh kar klasično. Prebrala sem si knjigo g. Goljata in obvladam. :) Ne more iti napak. Najprej kruh pečem na 220°C, da malo dobi barvo, po 10 minutah pa znižam temperaturo na 200°C. Pa pred pečenjem z vodo našpricam pečico. Sonja

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. nov 2005 8:40

Lunika, če je skorja bleda in trda kot kamen, potem gotovo kruh pečeš predolgo. Natančen čas ti težko svetujem, ker je odvisen od pečice in velikosti kruha. Vsekakor delaj kot je napisala Diling in skrajšaj čas peke. testo lahko na začetku mesiš tudi strojno - toliko da se sestavine povežejo. Potem pa lahko poskusiš dokončati na starinski način - testo s silo kakšnih 10x treščiš ob desko (izgleda bedasto, sliši se nevrotično), pa bo testo - po moje od strahu, gladko in sijoče. Glavno pri vsem pa je, da se znebiš strahu in kar poskusiš. Parkrat ne uspe, potem si pa na lepem ekspert. Lisa

luthien  

član od: 13.8.2005

sporočila: 145

3. nov 2005 8:59

Sama večkrat spečem kruh doma, predvsem polnozrnatega. Včasih sem tudi sama dodajala po eno kocko (42g) na kilogram moke, pa sem večkrat opazila, da ima potem močan vonj po kvasu. Zdaj ga dodajam manj (približno 30g), pa ravno tako lepo vzhaja, pa še vonja ni. Mesim ga najprej z ročnim mešalnikom (nastavek za testo) nato pa dokončam z rokami. Pečem tudi najprej na večji temperaturi (cca 15 min) nato pa zmanjšam. Ko je pečen ga takoj zavijem v krpo in pustim, da se ohladi. Veliko nasvetov (manj kvasa, razni dodatki, ...) sem pobrala iz foruma o peki kruha v avtomatu in prilagodila sebi. Zato kar pogumno. luthien

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti