Kruh - pomoč

Gorazd  

član od: 7.9.2004

sporočila: 2

tema odprta - 5. avg 2005 7:59 | ogledi: 3.787 | odgovori: 10

Pozdravljeni!

Imam problem pripravim testo za kruh ga dam v posodo da kipne nato ga zvrnem na pekač v pečico. Testo sem mi razleze in dobim vem eno veliko lepinjo. Včasih pa ga celo ne dobim iz posode da bi ga dal v pekeč.

Torej moje vprašanja so:

1. v čem imate testo da kipne

2. kako ga dobite ven

3. ali obstaja posoda kjer bi lahko testo kipnalo ter bi ga potem v tej posodi tudi spekel

4. v čem ga vi pečete da se ne razleze ko je kipnalo (zlo podobno vprašanje št.3)

HVALA!!!!!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

5. avg 2005 8:05

Jaz testo pustim vzhajati v plastični skledi, v kateri sem ga mesila. Običajno jo dam v polivinil vrečko in na toplo mesto. Če delam zelo mehko/rahlo testo (kot v tvojem primeru - se ti razleze), ga pečem v manjšem pekaču z globokim robom, "oblečem" ga s peki papirjem, dam nanj že vzhajano testo in pustim, da še enkrat malo vstane, potem pa z njim v peč. Tudi meni se sicer največkrat zgodi, da se mi hleb oz. štruca razleze, zato ga običajno pečem tako. tjas

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. avg 2005 8:36

Ja, tudi jaz pečem štruco kar v podolgovatem kvadratnem modelu (pa še na lepe kose potem lahko zrežeš kruh). Problem je v čvrstosti testa - fino, mehko testo se pač razleze. Ko pečem kajzarice, naredim bolj kompaktno testo in ostanejo lepe oblike. Lisa

Nena  

član od: 2.10.2001

sporočila: 98

5. avg 2005 9:01

Moja mama da kruh vzhajat v posodo, v katero je prej položila čisto kuhinjsko krpo in jo pomokala. Ko je kruh vzhajan, ga skupaj s krpo strese iz posode na pekač (paziti je treba le, da krpa ne pride pod testo) in krpo odstrani. Nena

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

5. avg 2005 9:42

Za vzhajanje testa imam plastično posodo s pokrovom. Če se mi zdi, da imam premehko testo (delam ga po občutku), dodam še pred prvim vzhajanjem moko. Testo pustim potem vzhajati - pokrito s pokrovom. Nikoli nimam problemov, kako dobiti testo s posode, ker je fino čvrsto. Mehkega testa ne delam, ker imamo pri nas radi hlebce. Če želiš vzhajati in speči testo v isti posodi si preberi še temo o aparatu za peko kruha, ki je aktualna že nekaj časa. (pri nas je aparat do nadaljnega pospravljen, ker imamo raje pečen kruh v pečici na glineni plošči ) lp, burbonka

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

5. avg 2005 10:06

Pozdravljeni.......... Ko mi testo kipne.................se pri meni delo s kruhom šele začne............ Jaz ga še obdelujem....dodam moko in mesim dokler ne dobim lepe nelepljive kepe...........in nato dam v podolgovat model..........počakam da se zopet malo dvigne testo..............zagrejem pečico in dam kruh noter............drugače se kruh razpoka.................. ko je pečen ga malo polij z vodo (premažeš - ampak malo) in zaviješ v krpo...........in to je to........kruh pa poskoči da je kar veselje pogledat.........poskusi tako......... LP cukrček

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. avg 2005 11:59

Ja, to bo to, Cukrček! sem prej pozabila napisat, da mora biti testo elastična krogla - če se paca še na posodo, potem še ni dovolj obdelan in sploh še ni pripravljen ne za vzhajanje, ne za peko! Lisa

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

5. avg 2005 23:36

Ista stvar je z lepinjam..................prav tako jih obdelam in šele nato ostalo (edino ful manj kvasa dam, ker lepinje naj bi bile mal prazne notri)...........oče je bil včasih pek pa me je nauču............... Upam da sem kaj pomagala LP cukrček

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

6. avg 2005 8:47

Pa bodi naš pravi cukrček pa nam zaupaj recept za lepinjo ,sama sem poizkusila že vse variante pa mi nikoli ne gratajo takšne z luknjicami v sredini -prooooooosimmmmmmmm . LP Marta

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

6. avg 2005 9:54

Jaz pa ga hajam v plastični posodi obloženi s peki papirjem. Ko je vzhajan samo primem za peki papir in prestavim na pekač - potem pa v pečico. Lp, modrijan

cukrcek  

član od: 21.7.2005

sporočila: 162

6. avg 2005 12:19

MODRIJAN bom dala v bazo v toku dneva.............sam bom prej še očeta prek msn vprašala, da vidim če še poznam postopek...............bom tudi napisala kako se jih namoči da so hrustljave.......men ne ratajo tako kot očetu ampak vaja dela mojstra...........bit v lepinji je kako jo namočiš...............pa če je mal prazna notri al pa ne.................je pa enostaven recept........... LP cukrček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti