marmelada iz bezgovih jagod

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. jul 2005 7:50

Dušanka, sicer nisem rožica, tukaj je moj recept za liker iz bezgovih jagod. Liker iz bezgovih jagod Pol litra bezgovih jagod (dobro zrelih in brez pecljev, kar je zelo zamudno opravilo), prelijemo s 2,5 dcl vode, dodamo 40 dag sladkorja in kuhamo 5 minut (bezgove jagode morajo biti dobro prekuhane, sicer lahko povrzročijo hude želodčne težave). Ohladimo, precedimo skozi gosto cedilo (ne smemo pasirati) in zmešamo z 2 litroma sadjevca*. Prelijemo v steklenice in shranimo. *Ohladim v istem prostoru (torej kuhinji), kjer je žganje. Ko je oboje enake temperature (to je pomembno za to, da je liker kristalen, sicer je moten), precedim sladkorno vod in jo zmešam z žganjem. Prelijem v čiste steklenice in shranim. Lahko se popije takoj, vendar je pri žganju in teh stvareh dobro, če se malo uležejo.

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

27. jul 2005 6:00

Hvala Mimika. Važen je recept. Bom poizkusila, kaj bo uspelo - mislim, da ne bo slabo. Držite pesti! Dusanka

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

27. jul 2005 13:14

danes nameravam skuhat borovničevo marmelado s čimmanj sladkorja in želinom. Ali ima kdo razmerje sadje:sladkor z malo sladkorja, da se marmelada ne pokvari? hvala in lo ZLATA

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

27. jul 2005 14:02

Nikoli ne tehtam sladkorja za marmelado. Dam ga po okusu. Marmelado pač večkrat poskusim med kuhanjem. Do sedaj se mi ni pokvarila še nobena in imam na zalogi še kar nekaj lanskih - še kakšna od predlani bi se našla. Želin (Gelfix) vsebuje nekaj konzervansa - torej brez strahu, da bi se marmelada z manj sladkorja pokvarila. lp, burbonka

Tulipa  

član od: 10.3.2004

sporočila: 95

3. avg 2005 23:25

Danes zvečer sem delala marmelado,po receptu,ki mi ga je opisala Dušanka,pa še ostale nasvete sem prebirala.Marmelada je meni izpadla super,zelo okusna.Nastal pa je en problemček.Naredila sem jo iz breskev,te pa sem narezala na male koščke(nič strojno).Majhni koščki so ostali tudi na koncu kuhanja.Sedaj pa ne vem ali je to prav ali ne. Na izgled marmelad se ne spoznam.Poznam te mešane,kupljene,ki so gladke,brez kakršnega koli koščka.Še enkrat moram povedati,da je zelo dobra,pa bi prosila,če mi kdo pove ali naj pri nasledji,ko bodo na vrsti marelice,kaj spremenim pri poteku kuhanja. hvala tulipa

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

4. avg 2005 2:33

Tulipa, kolikor se spoznam na te reči, se mi zdi, da ste pripravili džem. Nič narobe, zelo okusno s koščki sadja. Če pa zmeljete, je to marmelada. Imam prav? Pač skuhajte, kakor vam je ljubše tudi z marelicami - s koščki ali zmleto. Bo pač nekaj marfmelade in nekaj džema. Oboje prav pride v dolgih zimskih dneh, a ne? Uspešno kuhanje! Dušanka

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

19. avg 2005 3:46

Sedaj so pa bezgove jagode že res zrele, vsaj v Ljubljani, in bo treba pristopiti k kuhanju marmelade, likerja in bezgovega vina. Danes se bom spravila k delu, upam, da mi bo uspelo.

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

19. avg 2005 8:37

Zlata sama kuham borovničevo marmelado in dam kar navaden sladkor. Sicer pa poskušam ali je dovolj sladka in če je potrebno dodajam (milsim, da je približno razmerje 2 litra borovnic in 1/2 kg sladkorja)- edino dlje časa jo moraš kuhati, da čim več vode izpari. Jo kuham vsakih nekaj mesecev svežo, ker moj druge marmelade ne je Zato je moj zmrzovalnik poln borovnic, da dočakamo spet naslednje leto. Drugače pa sem poskusila tudi bananino marmelado (recept na kulinariki) in je tudi super

Trebuh  

član od: 8.7.2005

sporočila: 1

21. avg 2005 8:57

Kako vse uporabiti rabarbaro? Trebuh

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

21. avg 2005 10:17

Iz rabarbare lahko skuhate zelo dober kompot, naredite marmelado, skuhano dobro pretlačite in uporabite kot nadev za torto, spečete pecivo... Pred kratkim sem našla recept za dobro pecivo: 1/2 kg olupljene in skuhane rabarbare 15 dag margarine ali masla 15 dag sladkorja 3 jajca 1 žlica ruma 1/2 zavitka pecilnega praška 15 dag moke sladkor v prahu Olupljeno in na tanke rezine narezano rabarbaro kuhamo slabih 10 min in ohladimo. Jajca in sladkor penasto umešamo, dodamo stopljeno margarino, rum ter rabarbaro, ter na koncu na to presejemo še moko s pecilnim praškom. Vse skupaj rahlo premešamo in pečemo 20 min na 180 stopinj. Ohlajeno razrežemo in posujemo s sladkorjem v prahu. Za marmelado potrebuješ na 1 kg očiščene rabarbare 1/4 do 1/2 kg sladkorja, ki ga vsuješ na kuhano razpuščeno rabarbaro, dodaš malce limonine lupinice, pomarančni sok in vanilij sladkor. Če želiš gostejšo marmelado, seveda lahko mešaš z drugim sadjem, jaz najraje dodam na kolesca narezano banano, ki jo prej poškropim z limoninim sokom, da ne potemni. LP Duišanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti