Cebula

Dada  

član od: 13.10.2003

sporočila: 165

tema odprta - 2. jun 2005 11:19 | ogledi: 1.673 | odgovori: 6

Zanima me, kako pripravite npr., golaz, paprikas, s cebulo, da se le ta ne "riga".Dada

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

2. jun 2005 11:32

Kaj pa pomeni, da se ne "riga"? Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. jun 2005 11:48

Spahuje. Tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

2. jun 2005 11:58

Aja, saj sem pomislila na to, ampak ker piše samo da se ne "riga" sem mislila, da ima kakšno narečje kak svoj poseben izraz za dogajanje s čebulo. Ne vem, če se da tu kaj pomagati. Meni pri golažih in paprikaših čebula vedno čisto razpade, res pa je, da vedno najprej prepražim meso brez čebule, ga dam na toplo, potem na isti maščobi pražim čebulo, da uvene, vrnem mesto in počasi dušim, dokler čebula ne razpade in je meso mehko (z vmesnimi dodajanji začimb in ostalega seveda). Sicer pa ne pomnim, da bi se nam spahovalo (rigalo) po čebuli, bolj se nam po česnu (sploh svežem, po pečenih paprikah na primer) in kumarah. Mamamia mamamia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

2. jun 2005 13:39

pozdrav, pri nas vse jedi s čebulo delamo povsem običjno: predušimo čebulo, ko zastekleni, dodaš ostale sestavine (meso ali zelenjavo...) in še nikoli se nam ni spahovalo. Po moji teoriji je to stvar posameznika in presnove, ker npr.jaz lahko pojem kakršnekoli kumare želim, pa mi ni nič, ostali domači pa imajo s spahovanjem po kumarah velike težave. Največ težav pri golažih, paprikaših, ... dela moka oz. prežganje, tisto, s čimer pač gostite jedi. Na to je želodec najbolj občutljiv. Lep pozdravček, S.

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

2. jun 2005 15:13

Mislim, da pomaga soda bikarbona. Najprej prepražim čebulo, ki ji dodam žličko sode. Je dosti bolj hitro razpuščena in menda pomaga proti spahovanju. Ne morem trdit, ker jaz tega problema nimam. Suzana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

5. jun 2005 19:40

Nasekljano čebulo zalijem z malo vode, malp posolim in pražim, vmes dolivam malo vode, po potrebi. Ko je čebula mehka, dodam koščke mesa, popražim, dodam ostale sestavine, praviloma na koncu malo podmetem z moko, a le toliko, da se zgosti. Maščobe je torej le toliko, kolikor jo da meso. S spahovanjem nimam problemov, ne vem pa, če zaradi recepta. Se pa spomnim, da se mi je po tem, ko sem kje, na kakšni prireditvi, na primer, jedla golaž. Prežganje, pa še to svetlo, uporabljam le za prežganko, pa še to pogosto raje pripravim s kruhom mot z moko. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti