Neuspešna peka kruha v aparatu

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. okt 2005 14:52

Nič se ne sekiraj - jaz imam aparat za kruh že drugo leto, pečem pa v glavnem bolj pozimi. In se mi je letošnji jesenski prvi kruh prav lepo spridil. Vse je bilo videti v redu, ampak sem očitno dala preveč tekočine ker je bil kruh sicer lepo vzhajan ampak ko si ga rezal se je pa zlimal v ene take čudne žgance. Tako da - če si novinec se nič ne sekiraj. Me pa čudi - vaši hitri programi so tako (no skoraj) dolgi kot moji običajni. Imam Severina ki ima hitri program za 750 gr kruha in traja 58 minut. Do sedaj se mi je kruh vedno lepo spekel, le malce bolj kompakten je bil. Tako, da če hočem bolj rahel kruh moram testo naredit na programu za testo (traja 1,5 ure in ga prej prekinem) potem pa dam še na hitri program in je v redu. Sem pa uspela navdušiti prvo družbico prijateljev, da so si ga kupili tudi sami. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

7. okt 2005 14:53

Nikakor ne morem najti odgovora (če je bil?), kje kupujete 1/2 kg suhi kvas? Galja

barbara***  

član od: 1.7.2004

sporočila: 62

7. okt 2005 17:24

Galja, žal ga pri nas res ni zaslediti na policah, sem ga dobila od znanke, ki je bila na obisku v Bosni in ga je tam kupila. barbara

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

3. mar 2010 15:43

Pozdravljeni, decembra smo v Hoferju kupili aparat za peko kruha SHG. Skuham in spečem kar hočete, tu sem pa mrzla! Aparat ima 12 programov - tudi za brezglutenski kruh. Poskusila sem že vse mogoče variante, pa kruh ne rata... na programu za polnozrnati ali brezglutenski kruh se vgrezne za 2cm, na hitri ali kratki peki je premoker, če ne že pacast, na pol surov. Enostavno ga ne pogruntam! Delala sem po receptih proizvajalca, nato tudi po svojih (v pečici so uspešni), jih tudi prilagajala. Kruh mi je do zdaj uspel le enkrat, ko sem za test kupila pripravljeno krušno mešanico. Teh se zaradi sinovih alergij ne poslužujemo. Pečem le iz polnozrnatih mok, predvsem iz pirine. A ima kdo od vas ta aparat in mi lahko pomaga s svojo izkušnjo??? Ali kdo od vas uporablja namesto suhega kvasa vinski kamen? Meni ta sploh ne vzhaja, če ga uporabim v aparatu! Lp asket

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

3. mar 2010 16:12

Asket, sicer nimam enakega aparata za peko kruha kot ti, vendar zadnjih nekaj mesecev pečem kruh po tem receptu http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10603 Uporabim PZ pšenično in PZ pirino moko ali namesto pirine PZ rženo, pa tudi lanenih semen ne dam (ponavadi se prepozno spomnim na njih, da bi jih namočila). Pa je kruhek vedno lepo pečen (pečem na hitrem pogramu, ki pri Clatornicu traja 1:58, in zelo zapečenega). Takoj ko je pečen, ga vzamem ven in pokrijem s suho krpo. Kruhek se ne posede v sredini, skorjica ne odstopi. Je pa res, da vedno uporabim suhi kvas. Pa malenkost več vode dam, ko začne mešat malo spremljam in po potrebi dolijem vodo. Upam, da ti bo uspelo. Lp, Petya

j04  

član od: 19.11.2004

sporočila: 119

3. mar 2010 16:18

Hojla! Že večkrat sem se oglasila na temo ,,kruhomatov... MI ŽE VEČ KOT PET LET NISMO KUPILI KRUHA. Pečem ga izključno v aparatu in imam že drugega. CLATRONIK Z ENO GNETILKO, pa saj to mismim da ni pomembno, ker vsem, ki so pekli po mojem receptu je uspelo 100%. MOKO UPORABLJAM IZKLJUČNO IZ MLINA KATIČ . SESTAVINE TEHTAM NA ELEKTRONSKI TEHTNICI.Nanjo postavim posodo iz kruhomata in odtehtam 400 dag vode žličko sladkorja žličko soli 650 dag moke posebno bele ali 680 dag polbele 1/3 kocke svežega kvasa Program ki traja 3 ure. Če se slučajno na vrhu nastane vdolbina, kar je posledica malo bolj vlažne moke, naslednjič dodam dobro žlico moke zraven. Veliko uspeha! j04

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. mar 2010 17:07

jo4, pri vsej tvoji natančnosti ni jasno, koliko tehta 1/3 kocke kvasa.... Ker je kvasov več, raznim mas.

rimljanka

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

3. mar 2010 20:21

Pa 400 dag vode in 650 oz. 680 dag moke je tudi "malo" preveč za takšen gospodinjski aparat! Verjetno je j04 mislila gr. in ne dag. regina

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

3. mar 2010 21:42

j04, hvala, vendar bele moke ne uporabljam... petya, super, poskusila bom še tvoj recept, čeprav je zelo zelo podoben enemu od mojih (v mojem ni semen, je pa namesto tega 40g več moke). mimogrede: tudi moj hitri program traja pri peki 1kg kruha 1h 58min, pečem na srednjo zapečenost kruha. načeloma pa sem mnenja, da mora aparat prenesti vse recepte, četudi prilagojene. ravno v tem je hec. aparat ima 12 programov, na razpolago je ne vem koliko vrst moke, jaz pa naj sto let pečem eno in isto vrsto kruha?! no way. se aparata kar takoj znebim, ha, ha. mislila sem, da mi bo aparat prihranil nekaj časa (in mogoče tudi truda), ker smo kruh zaradi alergij pač prisiljeni peči doma, zdaj pa vidim, da temu ni tako. še enkrat: a katera uporablja za peko vinski kamen namesto kvasa? v pečici pride zelo rahel kruh, v aparatu pa mi na programu hitra peka sploh ne vzhaja. če dam na daljši program, mi zaradi težkih vrst moke pride zbit, ali celo na koncu pade skupaj (pri kvasu je na daljšem programu enako). lp asket Sporočilo je spremenil(a) asket dne 03. 2010 21:44

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

4. mar 2010 0:08

Če delaš kruh z vinskim kamnom , ga nikar ne tlači v kruhomat, saj vinski kamen začne delovati takoj ko suhim sestavinam dodaš vodo. Torej ta kruh ne prenese dolgega gnetenja in vzhajanja. Pripravi si pekač, obloži ga s peki papirjem, prižgi pečico, nato pa odtehtaj moko, posoli, dodaj semena ali kake začimbe in šele ko ti pečica pocinglja, dodaj vodo. Mešaj le toliko časa, da ni več nič suhega. Nato maso zvrni v pekač in takoj v pečico. Če te zanima kaj več o tem kruhu mi piši na zs, ker le še redko prečekiram kulinariko. Da ti pa običajni kruh ne rata v kruhomatu, je pa največkrat krivo nepravilno razmerje moka: voda. To vse smo že napisali v tisti najdaljši temi o kruhu in tudi ugotovili, da recepti priloženi aparatu niso ustrezni. Torej razmerje je 1 : 1,5 na račun moke. Torej 400g vode na 600g moke, velja za belo, polnozrnati pa dodaš malce več vode. Pač malo odpreš aparat in pokukaš, nič narobe. Tu ti priladam moj recept http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=4749 Pri tem receptu gre za to, da jogurt, pinjenec in podobni mlečni proizvodi in limonin sok znatno zrahljajo polnozrnat pšenični kruh. Če pa ste na te proizvode alergični , ali pa tudi sicer, pa uporabi pirino moko. Kruh iz polnozrnate pirine moke je pa tudi z vodo zelo rahel. Aki[pikapolonica]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti