Kava se ne usede

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

19. maj 2005 10:26

Praksa dela mojstra. Nekateri pa ne znamo skuhati dobre "mašinske" kave, ker je nikoli ne kuhamo in ne pijemo. Še vedno nas je veliko takih, ki prisegamo na žlahtno usedlino turške kave. V vseh generacijah. lp, burbonka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. maj 2005 10:29

Ja, s turško kavo je križ, vsak pač ima rad drugačno. Osnovno pravilo je, da se da za majhno skodelico zravnana žlička sladkorja in zelo zvrhana kavna žlička kave, če delamo večje skodelice pa damo še pol žličke kave zraven. In v Srbiji so me naučili tudi tega, da dajo v džezvo še žličko kave "za porvh", torej k trem žličkam za tri skodelice še četrtko žličko kave. Poskusite tako, če boste za koga kuhale turško kavo. Mamamia mamamia

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

20. maj 2005 0:08

Kavo moraš skuhat! Daš jo na ogenj za toliko, da zavre, se dvigne skoraj do roba, in odstavis. Veckrat ko jo zavres, bolj prijazna bi naj bila do zelodca. Jaz jo 3x zavrem, nekateri drugi tudi do 9x. S tem se mora sigurno "zoc" usest na dno.

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

20. maj 2005 22:08

kolikor jaz vem se turška kava kuha.... se pravi vre dlje časa..zato je tudi zelo močna in potrebuješ kozarec vode zraven. drugače pa na skodelico vode: ena zvrhana žlička kave in ena poravnana sladkorja... Vodo zvreš, daš sladkor noter... Nato še kavo. Premešaš.. pustiš, da se dvigne odstaviš in počakaš nekaj trenutkov, da se malo usede... In nato smetano na vrhu malo premešaš. Smetano (kavino) razdeliš po skodelicah in nato naliješ kavo.. da ne zgleda preveč oprano...Če kuhaš več kot dve kavi, moraš dati 1 žličko kave še za posodo....Nikoli pa nisem opazila, da bi na kuhanje kave vplivala posoda...Mogoče bom enkrat, ko bom velika kupila bakreno posodo.... Pa boljše je, da je kava bolj grenka in močna... Kot pa preveč sladka.... Sicer je pa jaz tako ne pijem več...tako da se nekako ne sekiram preveč..Hahaha...Kuham jo pa še vedno....in ni preveč pripomb... Pa lep pozdrav juhica

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

20. maj 2005 22:52

Evo spet sem se nekaj naučila,Še nikoli nisem slišala da se kava in sladkor pražita na suho .Imam pa vprašanje ,je lahko navadna džezva ali mora biti bakrena? lp goga

metaraketa  

član od: 1.3.2003

sporočila: 14

21. maj 2005 18:28

Dodad se strinjam :) tudi jaz nisem vedela tega. Grem takoj probat. Lp,Meta Sporočilo je spremenil(a) metaraketa dne 21. maj 2005 18:28:41

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

21. maj 2005 18:50

Gogad, od kod ideja, da se kava in sladkor pražita na suho A ni v vseh odgovorih na tej strani zapisano, da najprej zavremo vodo in damo v vrelo vodo kavo in sladkor???! Bakrene džezve za pravo turško kavo, ki so zgoraj ožje kot spodaj, imajo nek svoj namen. Tudi meni ni čisto jasno, kakšen. Da se v taki džezvi razvije bolj polna aroma? Ali, da se dlje obdrži? Tudi mene bi zelo zanimal odgovor! Še to: Jaz sem dobila pravo bakreno džezvo od sorodnikov, ko so bili na izletu v Sarajevu in jo stalno uporabljam za kuhanje turške kave. Kavica je mmmm res dobra. Mešanice običajno kupujem v Sparu. Sproti stehtajo in zmeljejo za turško kavo. burbonka

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

21. maj 2005 19:25

Burbonka preberi od Dragičke in mamamie pa boš videla al pa jaz ne znam brat lp goga

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

21. maj 2005 19:32

Goga, se opravičujem. Imaš prav. Priznam, da se sliši neverjetno. burbonka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. maj 2005 7:26

Pa še en nasvet iz babičine skrinje. Ko kavo odstaviš, daj vanjo žličko čimbolj mrzle vode, kava naj bi se hitreje usedla. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti