Čebelni pik

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

24. maj 2005 10:04

Ja vraga a nam boste samo sline cedili al boste povedali kaj je v tem čebelnem piku tako dobreega in kako zgleda. jesen

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. maj 2005 10:39

Slaščičarna v Gosposki (Zvezda se ji je reklo) je prav tako kot nekdaj tista v Slovenski in še ena na Grajskem trgu sodila pod isto firmo, potem je z denacionalizacijo šlo vse skupaj rakom žvižgat in je zdaj tam del banke ali pa prodajajo notri čevlje, ne vem več na pamet ob vseh teh spremembah. Drži tudi, da imajo tam pod Pohorjem, v Pohorski kavarni, izjeno dobre slaščice. A jim je nedavno odšla slaščičarka in še boljše torte (jabolčna, karamelna...) imajo zdaj izpod njenih rok v Pandi na Partizanski. Čebelji pik pa je bila rezina na listnatem testu, premazanem z debelo plastjo kreme, čokoladne ali vanilijeve, v kateri so bili kosi sadja in biskvita. Čez to je bila spet položena plast listnatega testa in vse skupaj potem potreseno z sesekljanimi mandlji (svetli pik) ali čokoladnimi ostružki (temni pik). Meni je bila ta sladica vedno všeč, taka sočna je bila. Glede ostankov, ki naj bi bili v tej sladici, pa - jaz tudi doma porabim vse ostanke, od kuhanega krompirja do biskvita. Mamamia mamamia

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

24. maj 2005 11:21

Mmmm, čebelni pik je bil res zelo dober, jaz se ga spomnim z Astorije. Škoda, da slaščičarka, ki ga je tam delala, ne bere tega foruma. Recept bi bil več kot dobrodošel. Lp, burbonka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. maj 2005 11:30

Grem v akcijo, Mamamia mamamia

Zupca  

član od: 19.4.2005

sporočila: 12

25. maj 2005 7:34

Evo, danes vpišem recept v bazo...pol pa kolkr časa bo trajalo da ga pregledajo in objavijo. Upam, da bo to to...jaz sem ga dobila od ene štajerke, tko da bi znalo bit! Lp! Zupca

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

25. maj 2005 8:27

Iz moje knjige....ampak ni preizkušen: Čebelji pik 500g moke 20g kvasa, 50 g sadkorja 1/4 l mlačnega mleka 2 jajci 50g masla ščep soli 5 žlic medu 100g masla 125 g sladkorja 200g mandeljnovih palčk 1 zavoj praška za vanilijev puding 1/2 l mleka 2 žlici sladkorja 2 žlici medu 100g razmehčanega masla 3 žlice sladkorja v prahu Pekač namastimo. Iz sestavin od moke do soli zamesimo kvašeno testo, vzhaja naj 30 minut (to se meni zdi bolj malo, če bi sama pekla, bi vzajala več). Pečico segrjemo na 200 stopinj. Med , maslo in sladkor mešamo na šibki vročini, da se setavine spojijo, nato dodamo mandljeve palčke in putimo, da zmes enkrat zakipi. Ohladimo jo. (tu vam res ne zanm razložiti, kako naj ta stavr zakipi, ker kot že rečeno, nisem še nikoli pekla) Kvašeno etsto razvaljamo, položimo na pekač in namažemo z medeno zmesjo. Pečemo na srednji vročini okoli 30 minut. Iz praška za puding, mleka, medu in sladkorja skuhamo puding in ga ohladimo. Maslo penasto umešamo in mu po žlicah dodajamo puding in sladkorni prah (pazi, da se ne sesiri) Ko je kolač oz. kvašeno testo pčemno, ga ohladimo in razrežemo na 30 enako velikih koščkov. Vsakega vodoravno razpolovimo, enakomerno namažemo s kremo (ob robovih si pomagamo z nožem n postrgamo kremo ob robovih, ki leze ven, ko pokrijemo z zgornjim pokrovom testa) in spet sestavimo. Zraven je slikica, izgleda OK :) Sama pa res še nisem pekla....sicer pa kolikor se spomnim je enkrta, že kar dolgo nazaj, tu že tekla debata o čebeljem piku, in tudi recepti so bili....? Upam da vam bo vsaj tale recept kaj pomagal! LP Zala

Zupca  

član od: 19.4.2005

sporočila: 12

25. maj 2005 9:48

No pa dam še tu za primerjavo Zali: KREMA: 1 liter mleka, 100 g sladkorja 1 vanilin sladkor 130 g moke oz. primerne količine gustina (cca 80 g) 50 g vanilin pudinga 5 jajc šilce vina 25 ml sladke smetane BISKVIT: 4 jajca 120 g sladkorja 80 g moke pol pecilnega PUNČ: pol biskvita raztrgaš na koščke 2 žlici marmelade 1 dcl ruma voda (toliko da dobimo maso, ki se lepo veže) sadje iz kompota mleti orehi za posip KREMA: Iz mleka, sladkorja, pudinga, moke oz. gustina skuhamo gosto pudingovo kremo. Ko se ohladi, ji dodamo posebej stepene rumenjake, vino, sneg iz beljakov, na koncu dodamo še stepeno smetano. BISKVIT: Stepemo rumenjake in sladkor, dodamo moko in pecilni, na koncu dodamo sneg. Rabimo še dve plasti listnatega testa (preden ga pečemo ga na gosto nabodemo...kot za kremšnite). NALOŽIMO: listnato testo krema biskvit sadje iz kompota krema punč krema listnato testo tanka plast kreme mleti orehi Biskvit pečemo v velikem pekaču, ki je v pečici. Spečemo tanek biskvit kot za rolado. Nalagamo v visok za polovico manjši pekač. ZDAJ PA POVEJTE ŠTAJERKE...KATERI JE BOLJ PRAVI! Zupca

burbonka  

član od: 15.5.2005

sporočila: 402

25. maj 2005 10:16

Hm, Zupca, meni se zdi tale kar bolj pravi. lp, burbonka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. maj 2005 10:50

Pravi jetale od župce, ker v čebeljem piku, kot so ga imeli v MB slaščičarnah, ni bilo kvašenega testa, amapak listnanto. Le v nadevu je bil kak kos biskvita ali sadja. V neki nemški kuharski knjigi pa po čebelji pik pojmujejo sladico iz kvašenega testa, skute in medu. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti