Riževi listi

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

tema odprta - 31. mar 2005 11:00 | ogledi: 10.151 | odgovori: 12

Pozdravljeni ljubitelji kuhinje!

Prosim vas za pomoč! Kupil sem "SPRING ROLL WRAPPER" ali v prevodu RIŽEVI LISTI. Zanima me ali ima kdo kakšno iskušnjo kako te liste uporabiti oz. ali jih pred uporabo potrebno pogreti ali speči ali...

Ali so lahko uporabljeni kot tortilje-za pečeno zelenjavo?

Hvala za pomoč

Lp Miran

miran67

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

31. mar 2005 11:08

Mislim, da so prvotno namenjeni spomladanskim zavitkom, ampak jaz nimam izkušenj z njimi. Sori :) LP ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. mar 2005 11:20

Ej, Miran, pa smo spet na liniji. Riževi listi so namenjeni predvsem spomladanskim zvitkom oziroma zvitkom z različnimi nadevi. Ti lahko pošljem kar nekaj dobrih receptov. Je pa z njimi kar nekaj dela. Verjetno si opazil v navodilih, da moraš liste med delom prekriti z vlažno krpo, da se ne izsušijo, pa z vodo mazati robove, da se med zvijanjem listi zlepijo in potem med cvrenjem ne zlezejo narazen. Uporabni so predvsem za cvrenje v olju, če jih daš v pečico se preveč izsušijo in popokajo, tako da jih kot kak nadomestek za tortilje kar odmisli. Ti torej jutri kaj pošljem? Pozdrav, mamamia mamamia

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

31. mar 2005 12:33

Kot vedno spet izčrpen mamamiin odgovor. Žal navoddil za uporabo riževih listov nisem dobil nikjer. Niti na pakiranju. Pa tudi spomladanskih zavitkov z iskalnikom nisem našel pod tem nazivom v receptih. Za recepte se pa kar priporočam. Tudi če je več dela. Se bom že potrudil. Saj mi drugega ne preostane. Pa še jedli jih bomo raje! LP Miran miran67

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

31. mar 2005 13:13

Miran67, jutri dobiš vse, za povrh pa še mene za mizo, ko bo hrana gotova...Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. apr 2005 17:23

Evo mene z malo zamude, prej preprosto ni bilo časa. Nedeljsko dežurstvo pa lahko človek izrabi tudi tako, da izpolni obljube, ne? Torej. Preden začneš delati z riževimi listi, jih daj na vlažno krpo in jih z vlažno krpo tudi pokrij. Previdno jih odstranjuj enega z drugega. Robove vedno premaži z mešanico vode in koruzne moke, da se lepo zlepijo - tudi to delaj tako, da je rob na vlažni krpi. Nadev daš na sredino, potem spodnji vogal spraviš čez nadev, enako narediš z levim in desnim vogalom, vse naj bo tesno, in potem rolico zviješ z ravne strani proti zadnjemu preostalemu vogalu. Tako se rolice ne bi smele razlesti. Če imaš wrapperese spravljene v zamrzovalniku, jih moraš pred uporabo odtajati. Za nadev bi predlagala mešanico mletega mesa, steklenih rezancev, belega zelja in korenja, z začimbami seveda. Vse dobiš pri nas (rezanci so ena taka prozorna reč, ne moreš jih zgrešiti). Steklene rezance najprej razlomiš na manjše kose in jih preliješ z vrelo vodo. Pustiš tri do pet minut in jih odcediš. Na sezamovem olju (ali mešanici tega z belim, če nimate radi močne sezamove arome) prepražiš sesekljan česen in drobno sesekljano korenino peteršilja. Dodaj mleto meso in praži, dokler to ne porjavi. Dodaj drobno zrezano zelje in korenje, po želji tudi malo mlade čebule, potem še ribjo omako in omako iz čilija (namesto ribje lahko daš tudi svetlo sojino omako). Na koncu dodaj še steklene rezance, vse skupaj dobro premešaj in nadev je gotov. Ta nadev lahko lepo dopolniš z dodatkom rakovega mesa, ali kombiniraš sesekljano perutnino in škampove repke, lahko pa jih nadevaš tudi samo z zelenjavo. Najbolj primerna je kombinacija zelja, korenja in mlade čebule, od začimb pa ribja omaka ali sojina (ribja omaka je zelo slana in pikantna, ima dokaj svojstven okus - Tajci jo uporabljajo namesto soli, medtem ko sojina ni tako izrazita. Zarolice uporabljaj svetlo sojino omako, saj bi temna nadev naredila tudi temne barve in rolice ne bi bile tako lepe na pogled). Upam, da bo za prvo silo zadostovalo. Sicer pa - domišljiji prosto pot. mamamia mamamia

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

7. apr 2005 11:19

Evo mene spet tukaj! Vsem skupaj hvala za nasvete in recepte. Si že prste oblizujem. Lp Miran miran67

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

11. apr 2005 14:42

Miran, a si naredil spomladanske zavitke? Kako so ti uspeli? Jaz sem ta vikend pri severnih sosedih nabavila, poleg riževih listov, še kup azijskih začimb in dodatkov, od vloženega ingverja, vasabi paste, koriandrove paste, riževega vina, do ribje omake in curryjevih listov...zdaj pa se pripravljam na azijske pojedine. Prvo pridejo na vrsto spomladanski zavitki. Strah me je, da se med pečenjem ne bodo razvili. Pa še nekaj me zanima, kako je z vlaženjem teh listov? Meni se zdijo zelo togi za zvijanje. V nekaterih receptih piše, da se jih namoči v mešanico vode in sladkorja, v nekaterih pa jih le pokriješ z vlažno krpo. Imate kakšne izkušnje s tem? Pa še: moji s okrogle oblike, ali uporabim cel list za en zavitek, ali naj ga prepolovim? Kakršen koli nasvet bi mi prišel prav! Hvala! ===

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. apr 2005 16:00

d., zdaj sem videla, da imaš okrogle riževe liste. Nadev daj na sredino, potem pa najprej z enim koncem nadev prekrij, pa z levo in desno stranjo in šele potem do konca naredi rolico. Rob pa dobro navlaži mešanico koruzne moke in vode. Natančneje pa sem ti poslala direktno. Mamamia mamamia

miran67  

član od: 23.2.2005

sporočila: 10

11. apr 2005 18:52

d. Nisem še uspel pripraviti spopmladanskih zavitkov. Sem napadel marmorni kolač ,pa pečeno zelenjavo pa kruh pa se mi že vsi doma smejijo! Takoj ko pridejo na vrsto pa sporočim rezultate! LP Miran miran67

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti