Jodirana ali nejodirana sol

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

tema odprta - 25. mar 2005 19:27 | ogledi: 9.199 | odgovori: 6

Zanima me, katero sol je bolje uporabljati jodirano ali nejodirano. Danes sem kupila nejodirano sol Pisanskih solin, to je nerafinirana, nemleta in seveda nejodirana. Sol ni tako bela, kot sem navajena pri ostalih vrstah. To je bila edina nejodirana sol v trgovini, izbira pa je bila kar pestra.

Katera sol je bolj zdrava?

riba-ribica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. mar 2005 23:06

Jodirana. Zaradi premalo joda so pri nas včasih obolevali za golšavostjo. Veri

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. mar 2005 20:19

Verina trditev drži, ampak ob izmenični uporabi in pestri prehrani ne bo hudega. Ali pa z mineralno vodo Jožefov vrelec, ki je bogata z jodom nadomestimo morebitno pomanjkanje joda. Meni se zdi nejodirana sol Sečoveljskih solin bolj okusna, siva barva in grobi kristali pa seveda pomenijo, da je pridobljena na bolj naraven način. Prav taka je na kupih v solinarski hiši v Solinarskem muzeju v Sečoveljskih solinah. Vsekakor ta sol ni le NaCl, torej natrijev klorid, kar je kuhinjska sol, ampak ima marskiaj, kar je v morski vodi. Torej tudi jod, samo NE umetno dodanega. Na škatlah blagovne znamke Piranske soline je verz: Sol je morje, ki ni moglo nazaj na nebo. Ste bili/bile kdaj v vročini poletnega dne na Sečoveljskih solinah? Priporočam. Piše tudi, da je sol pridelana v Krajinskem parku Sečoveljske soline. Obstaja tudi različica, ki JE jodirana, mleta, a še vedno nerafinirana. Obe varianti sta v enaki embalaži, samo nejodirana ima dodan moder napis, da je nejodirana (kar je pač posledica tega, da so vse ostale soli - mislim, da gre za predpis - jodirane). Tudi kamene, ki naravne nimajo joda. Bele soli pa so umetno jodirane, pa uvožene so tudi, pa še rafinirane. rimljanka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. mar 2005 10:53

Se strinjam s tabo rimljanka, da je v naši soli še marsikaj drugega kot samo NaCl in jod, ampak se je včasih dobro vprašati, kaj je vse to - naše morje namreč ni najbolj čisto... Sicer se zelo strinjam, da so sečoveljske soline lepe, tam živi precej rastlin, ki ne živijo pri nas nikjer drugje in tudi zanimivo je videt, kako so včasih pridobivali sol, ampak o tem, da je pa naša sol toliko bolj zdrava pa nisem tako zelo prepričana... (Saj veste, kako je s kanalizacijo naših obmorskih mest...) Sicer nisem proti naši soli, jo tudi kdaj kupim, ker rada kupujem slovenske izdelke, če pa teh ni, pa vsaj slovankse:), samo ne delam si utvar, da je toliko bolj zdrava - ima notri več primesi, nekatere vplivajo dobro, druge pa slabo. Veri

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

30. mar 2005 13:02

Strinjam se z Veri, da naše morje ni naj naj in tako tudi sol ni brez škodljivih primesi. Sicer pa ima ali naj bi imela sol zelo majhen delež v naši prehrani, zato menim, da ni panike. Se je pa vredno zamisliti. Julya

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

31. mar 2005 15:16

Ja,medicina priporoča samo 2-4g soli dnevno,tako da bi zelo težko nadomestili pomanjkanje joda samo z soljo.Pestra prehrana reši tudi ta problem,sicer bi bili vsi tisti bolniki ki soline smejo(srčni,ledvični)golšavi. terlikar 1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

31. mar 2005 15:52

Se strinjam, z nami ni topogledno nič narobe, pa vseeno ful malo soli uporabimo, ampak vprašali so, katera je boljša in po mojem v principu jodirana. Se strinjam s pestro prehrano, čeprav si pozimi z zelenjavo kar omejen: repa, korenje... ali kako že gre pesmica:) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti