Pita z marmelado

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 21:16

No, zdejle zvečer sem se lotila "čiščenja" mojih zalog marmelade in sem naredila tisto kokosovo pecivo in pa nekakšno linško pito. Za orientacijo, če se je bo kdo lotil, porabila sem več kot 400 gramov marmelade!!! Čez sem položila čisto tanke koleščke olupljenih pomaranč. Diši! Tjas

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

3. mar 2005 11:45

No, jaz delam linško torto malo drugače. Iz testa naredim tri oblate, katere posamično spečem ( v srednjega dam žlico kakava ali čokolade). Na pečene oblate namažem marmelado ( vsakič cca 1/2 kile) , oblijem s čokolado in potem mora odstat vsaj en dan. Pozneje se od te marmelade navlaži in je dobro cel teden. Marmelade pa porabiš ogromno. Prav tako se da porabit precej marmelade v Sacher torti, pa v vsaki krostati, pa za krofe... Suzana

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

3. mar 2005 16:08

Suzanar, bom probala še tvoj recept za linško torto, prvi poskus namreč ni ratal. Lepa je nepopisno, še s koleščki pomaranče na vrhu, ampak marmelada je ostala tekoča tudi po eni uri pečenja in če zarežem v pito, se razlije ven . Hvala za nasvet. Lp, Tjas

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

3. mar 2005 17:25

Marmelado lahko uporabiš tudi v čokoladnih ježkih. Spečeš čokoladni biskvit, ga ohladiš, nadrobiš v skledo zraven pa primešaš gladko razmešano marmelado, malo ruma in stopljeno jedilno čokolado, toliko, da se dobiš maso, ki se lahko oblikuje v kroglice. Kroglice povaljaš v čokoladnih mrvicah, kokosu, orehih, lešnihih, mandljih. Prav tako lahko vse to dodaš v prvotno maso, kar pač imaš pri roki. Namesto biskvita lahko nadrobiš tudi navadne piškote, samo je boljše z biskvitom. Biskvit lahko narediš kakršenkoli (navaden biskvit, jogurtov..). Ali pa spečeš kakršenkoli biskvit v pekaču iz štedilnika ga ohladiš in razrežeš na 3-4 trakove. Marmelado zmešaš s kakšnim sokom (kateri okus pač paše glede na marmelado) in rumom (ali kakšnim likerjem, maraskino...). 1 del biskvita namažeš s takšno marmelado, nanj položiš drugega in tako do konca. Čez vse lahko preliješ čokolado, sladkorni led, lahko pa tudi premažeš z marmelado in potreseš z nalistanimi mandlji... Vsaj 1 dan naj stoji, da se okusi prepojijo. Namesto biskvita lahko uporabiš otroške piškote namočene v soku in rumu in narediš v skledi kot šarloto, uporabiš pa 2-3 vrste marmelade ali pa eno samo. Daš plast namočenih piškotov, marmelado, piškoti... in tako do konca. dobro ohladiš in streseš na krožnik. Namesto piškotov lahko narediš rolado z marmelado in uporabiš kot piškote, ali pa narediš kako drugačno šarloto, nekaj receptov imaš ravno zdaj na forumu pod imenom šarlota. V test za linško torto lahko dodaš še malo medu, pa je še boljši okus. Marmelada pa je tekoča dokler se zadeva ne ohladi, najbolje čez noč. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 03. mar 2005 17:27:13

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

3. mar 2005 17:56

Če je marmelada tekoča, je niti pečenje ne bo spremenilo. V takem primeru jo namažeš zares na tanko. Pri nas doma kuhamo marmelado v treh trdotnih stopnjah: zelo gosto, srednje gosto in redko. Zelo gosta: buhteljni, medvedje šape; srednje gosta: kokosovi trikotniki, londonske rezine, linška torta, linški piškoti; redka: palačinke. lep marmeladni pozdrav. p.s. koliko rajši bi packala po kuhinji z možgani na OFFf, kot da čepim pred tem računalnikom (oba, računalnik in jaz sva zelo na ON)

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

3. mar 2005 18:08

Aha, torej je bil problem v marmeladi sami! Sem malo mešala, ker imam vse marmelade pakirane v majhne kozarčke. Dala sem rabarbarino, marelično in jagodno - te so bile goste, ker se mi je zdelo, da je je premalo, sem dolila še hruškovo, ki pa je bila kar tekoča, in očitno je tam, kjer sem vlila hruškovo marmelado, ostalo redko. Smrci, moram pogruntat, kaj naj zdej naredim. Je že 24 ur v hladilniku, pa na mestih še kar teče. Oh kak štor sem!!! -> mimika, sej tudi jaz sem v službi pred računalnikom in me čaka pe toliko dela preden bo ura 22, ko bom lahko šla domov. Pa si enkrat na par ur privoščim poškilit na kulinariko, malo za tolažbo. Tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 03. mar 2005 18:10:42

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

4. mar 2005 7:03

Kaj se sekiraš, se pač zgodi. Lepo odrežeš kos, daš na krožnik, pa kaj potem, če malo ven teče, tudi tisto bodo pomazali in pospravili. Rečeš, da tko mora bit pa je. Jaz, če mi kej estetsko ne rata rečem, da je tak recept hi,hi. Marmelado lahko uporabiš tudi z listnatim testom. Testo odmrzneš, razvaljaš, narežeš na kvadratke, v sredino daš žličko marmelade, robove premažeš z jajcem in dobro zlepiš skupaj, lahko stisneš robove z vilicami. Pečeš pa na papirju za peko, ker če malo marmelade zleze ven se na samem pekaču zažge in težko opereš, papir pa vržeš stran pa je. Lahko narediš mini rogljičke, ali pa žepke z modelčkom, ampak potem je preveč odpadka, pa je škoda testa. jade

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. mar 2005 9:22

tjas, naredi linško torto tako, da daš na vrh samo mrežo iz testa in ne koleščkov pomaranče - čez mrežo lahko marmelada lepo izhlapeva in se v pečici zgosit - bi ti naredila in poslala slikico, pa nimam digitalca (niti mobilnega tel. s slikami, niti skenerja, samo navadni fotkič...) Potem pa magari daj čisto na koncu še tiste pomaranče gor, če si jih želiš, recimo zadnjih 5 min, bojo tako še bolj sočne:) Mi tudi delamo sami marmelado (natančneje midva z očetom) in delamo vedno bolj gosto marmelado, ker nam je taka bolj všeč, čeprav je gostota odvisna tudi od sadja in trenutnega navdiha, koliko želina streseva:), tako da je recimo naša marelična bolj tekoča, jagodna nekaj vmes, slivova pa čisto trda:) Linška pita pride vino s kakimi malo bolj kislimi marmeladami:) Veri

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

4. mar 2005 10:44

Suzana ,a imaš za te oblate poseben recept ,ali je pač recept za linško pecivo . Dekleta ,jaz rešujem problem preredke marmelade tako ,da zdrobim ,ali še boljše zmelje maslene (PETIT...) PIŠKOTE ,jih primešam k tekoči marmeladi ,ali ji pa primešam orehe . LP Marta

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. mar 2005 15:58

Obstaja tudi zelo enostavna varianta marmeladnega peciva - narediš osnovno testo za piškote iz pol kg moke, 2/3 tanko razvaljaš v pravokotnik, daš na pekač in svetlo spečeš, namažeš z marmelado (običajno porabiš 1 kozarec) in preostalo tretjino razvaljaš, izrežeš trakove in prekriješ kot za linško torto - in spečeš do konca. Ko je pečeno, lahko mrežo premažeš z limonovo glazuro, a ni nujno. Stvar ostane kar nekaj dni sveža in je dobra. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti