Bela kava!

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

12. jan 2009 21:02

_ZALA_ je napisal/a:
hojla, jaz spenim oz. "stepem" mleko O,5 v visoki plastični posodi za stepanje smetane in tudi penim z mikserjem - navadnim, za pecivo, biskvit....melko mora biti 0,5, čimbolj ohlajeno (najbolje, da je nekajnur prej v hladilniku, in ven dobim tako trdo mlečno peno, kot smetana, da jo lahko celo režem! Poskusite! Lp Zala
Koliko časa pa stepaš? Jaz sem se nekaj trudila (sicer z mlekom 1,5, ni bilo drugega pri roki), pa je sicer mleko zelo naraslo, ampak tudi takoj skup padlo, penca je razpadla. Mogoče sem mešala premalo časa? (Ja, bom probala tudi zmlekom 0,5!) sara

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

12. jan 2009 21:54

Zdravo! Pri mojih trenutnih natakarskih izkušnjah: Belo kavo (2 dl) dobite tako, da vzamete maaloo kave (kot za ekspreso) in na to vlijete mleko segreto na pribl. 55 stopinj, pa še penico po vrhu. Peni se tako polnomastno kot posneto mleko, slednje celo mnogo bolje - več pene, je tudi bolj čvrsta, pa tudi sojino se čisto lepo speni. Jaz se tega lotevam s paro. Če pa nimate "penilca", pa ga lahko po Jaimijevo izumite. Mleko segrejte skorajda do vrelišča (ne do!) in ga nato prelijte v plastenko (mleko naj sega pribl. do polovice), nato pa hitro in močno stresajte in voila - imate penico Pa še smešno je, ko plastenko pune stresaš, pa se malo za luno počutiš, ampak uspe. nina _

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. jan 2009 22:31

Svašta, človek se celo življenje uči- Imam sicer lonček za stepanje in baterijski penilec, tole s stekleničko mi pa res nebi padlo na pamet. Hvala za koristen nasvet. lp Vesna

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. jan 2009 22:55

Pa da ne boš pretiravala, ne bi glih rada videla rece, kako jo je katapultiralo z eno flaško spenjenega mleka nad kapitalo.

Sem pa hotela it takoj probat, pa kot zacoprano nimam nobene pollitrske plastenke, vsaj prazne ne.

Volkica  

član od: 18.6.2008

sporočila: 59

12. jan 2009 23:12

Hehe, tako - v plastenki - smo pa s cimrami v študentskih časih stepale mleko za penco, ker nismo imele penilca. Včasih je ratalo, včasih pa tud ne, mislim pa da nam je najbolj uspevalo z vročim 1.6 mlekom. Jojj, kolk nam je blo luštno ... Volkica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. feb 2009 22:10

mene je pa danes spenilo brez penilca in brez plastične stekleničke. kar na suho. Bilo je pa takole: grem na kulturni dan, tako kot se spodobi. Ogledm si nekaj stvari in nenadoma si zaželim dobre bele kave. Najprej sem imela še lušte po Rožniku in flancatih, pa je dež le preveč lil in sem se odločila, da to opravim kar v centru. Šla sem mimo Zvezde, pa si rečem, da morda bo kak prostor za mojo malenkost. In res je začuda bil. Natakarju naročim belo kavo in kaj dobim....... V ličnem lončku dobim lepo postreženo "belo kavo" s piškotkom n sladkorjem, pa še kozarec vode kot se šika. Pojem piškot, spijem vodo, premešam tisto lepo peno na kavi in naredim požirek. O groza. Kava je imela tak okus, kot da bi v umazano skodelico iz katere je nekdo ravno spil svojo kavo natočili mleko, dekorirali še z malo pene in postregli. In kaj me je spenilo???? Cena. Ko sem prosila za račun mi je natakar prinesel pildek na katerem je pisalo 2€. Jasno sem bila tak cepec, da sem za lonček mleka dala 2€. Ko bi bilo vsaj vreme sončno da bi mislila, da sem v Portorožu. Cena je že bila taka. lp Vesna

sa_ sha  

član od: 10.12.2008

sporočila: 113

8. feb 2009 23:25

V kavarni kjer sem delala kot študentka, nas je lastnica peljala prav na seminar kuhanja kave..in učili smo se delati "ta pravo" peno za kapučino..če nanjo postaviš keks, mora ta dejansko obstati na njej..manj je mehurčkov, bolj kvalitetna je pena.. in definitivno (tudi preizkušno) se pena dela iz mrzlega mleka.. Govorim za gostilniško mašinerijo.. Saj lahko toplo mleko še ne vem kako segrevaš in peniš, pa ne bo nastala ta prava, gosta pena ;) sa_ sha

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

9. feb 2009 9:36

Reca, tudi mene spenijo cene kave. (Sploh če je bolj taka kot tale tvoja.) Si ne morem kaj, da ne bi na hitro preračunala, koliko paketov bi je dobila v Sparu... Pa se potem tolažim, da sedim na njihovem stolu v njihovem ambientu in da mi je kavo prinesel seksi študent... to pa tud stane. sara

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

9. feb 2009 11:44

ok, če je kava mastno zaračunana in ni dobra, pol se tudi jaz spenim, ne bom pa kot ena sosed od mojih staršev, ki ko ga je moj tata povabil na kavo, mu je rekel : a si ti normalen, pa veš koliko takih kav si jaz doma skuham!!!!!!!!! Ben ben, sej ne hodim dosti naokoli po barih in ne zapravljam vsak dan za kavico in brioške, ko pa z možem za viknd dava ta male k staršem, z veseljem skočiva na dobro kavico. Pa sama, v miru in jo z guštom spijeva. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

9. feb 2009 13:38

Nikoli ne tečnarim če je cena visoka in kvaliteta dobra. Dam tudi napitnino, ampak tole pa, kar je preveč, je pa preveč. Italjani tega vsekakor nebi plačali. Zelo pogosto si kavo privoščim v lokalu, lahko bi rekla da skoraj vsak dan in če lahko v strogem centru Ljubljane zelo dobro kavo naredijo za 1,50€ mi ni jasno, zakaj v Zvezdi ena mlečna brozga ki sploh nima okusa po kavi stane 2€. Veš Sara, pa tudi nič kaj mlad seksi študent ni bil, vsaj za moj okus ne, tako da si še očk nisem spočila. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti