Bela kava!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. feb 2005 13:20

Ok, še moje izkušnje: * delala sem kot natakarica in seveda penila vroče POLNOMASTNO mleko z aparatom, ki peni s pomočjo spuščanja pare v mleko. Ko si parkrat spenil mleko, je bilo treba dolit malo svežega, ker se je porabilo preveč maščobe, da bi se lahko še naprej penilo. To mi je povedal lastnik barman in je res držalo. * in še doma: tudi jaz imam tisto malo stvarco s spiralo na koncu in super speni VSAKO mleko (tudi polnomastno!) VSAKE temperature, vsaj po mojih izkušnjah, mrzlo in toplo in tudi približno sobne temperature. Vem, da veliko teh aparatkov ne peni dobro, ampak tale, ki je bil bolj poceni (kupljen lani v Metalki za 990 sit, zdaj sem jih videla tudi v Merkatorju za 600 sit ali nekaj takega), tale je super! Torej nauk: ne kupovat dragih aparatov, ker po poročanju mojih prijateljic ne delajo dobro, tale je pa tako fajn, da sem jih po novoletnem obdarovanju, ko sem ga kupila očetu,morala it naslednji dan kupit še 10, ker so vsi v naši familiji hoteli met enega zase in enega za darilo. Pa probajte z različnimi mleki, pri mojem ni nič pisalo, da bi moralo bit mleko posneto in tudi res ni problem, če ni. Meni sta obe peni všeč (mastna in nemastna), navadno pa imam rajši toplo, ker hladnega mleka ne maram:) Veri

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

28. feb 2005 13:25

A se ne peni v gostinstvu mleko z vročo paro? Vsaj pri nas v službi imamo kavni aparat za ekspreso in ima zraven tudi šobo za paro, s katero potem v kovinski džezvi segrejemo in spenimo mleko za kapučino. Kupujemo alpsko mleko z 1,6 mm in se resnično zelo različno peni - odvisno ali si ga vzameš iz hladilnika ali pa stoji na pultu. Najteže je speniti mleko ki se je po prvem penjenju že usedlo in ohladilo v posodi. Običajno ne rata. Tiste male zadevice na baterije pa pomoje delujejo bolj na principu vtepanja zraka v tekočino, pa se zato naredi pena (podobno kot pri beljaku). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. feb 2005 13:25

Aja, pa še tema - bela kava: v baru jo deljo tako kot je že Reca napisala, samo da ponekod niti ne dajo penjenega mleka čez, ampak samo v veliko skodelico natočijo malo črne kave in čez dajo vroče mleko - tako je bilo vsaj v baru, kjer sem jaz delala, pa so belo kavo kar pohvalili:) Mleka je več kot pri kavi z mlekom, ker je ta skodelica večja. doma delam belo kavo s Projo, ali kaj je že tista Frank zadeva; v vrelo vodo (mislim da 0,5 litra) daš 2 žlici kave, se mi zdi, zakuhaš in počakaš, da se usedlina usede. Potem naliješ v skodelice 1/3 in dolijep 2/3 vročega mleka. Je že nekaj časa nisem delala, pa ne vem količin na pamet, vedno plonkam iz škatlice, je navodilo itak gor:) je pa dobra:) Veri

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

28. feb 2005 14:14

Ja mleko se njabolje peni hladno, polnomastno in če želite res tisto ta pravo "penco" za na kapučin, dodajte mleku malo radenske, spenite in nato postavite še za 10 min v hladilnik....to bo tista ta prava trda pena, ki je niti z mešenjem ne raztopimo....in ko mleko enkrat zavre ob penjenju, se ne bo več penilo, zato dolijte hladno mleko ali pa raje vzemite novega ker to ni več to... Čeprav sama ne maram spenjenega mleka, sem pa kot študentka delala v gostinstvu in sem se strenirala....kolegi so mi vedno prepustili kavni avtomat in penjenje mleka, saj sem prav uživala ob tem...pa po vrhu malo kakava...hahahaha je bilo fletno ja..... ANJA

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. feb 2005 14:40

Peniš lahko mrzlo ali toplo mleko. Jaz ga navadno vzamem iz hladilnika, čeprav so me na začetku učili, da ga moram za nekaj časa dati v zamrzovalnik. Pena rata zmeraj, ne glede na vsebnost maščobe. Loni Makaroni

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

28. feb 2005 16:18

hojla, jaz spenim oz. "stepem" mleko O,5 v visoki plastični posodi za stepanje smetane in tudi penim z mikserjem - navadnim, za pecivo, biskvit....melko mora biti 0,5, čimbolj ohlajeno (najbolje, da je nekajnur prej v hladilniku, in ven dobim tako trdo mlečno peno, kot smetana, da jo lahko celo režem! Poskusite! Lp Zala

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

28. feb 2005 17:43

Da dopolnim Loni - tudi sama sem redni porabnik bele kave " po babičino ". Je pa treba, da se mešanica Divke in Kneipa pripravi zvečer in se potem hladnemu pripravku doda vrelo mleko. Ga ni boljšega zajtrka ali večerje. Kavo lahko imamo v hladilniku par dni... Lumpica

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

28. feb 2005 20:47

jaz imam na srečo kofe aparat kjer lahko mleko spenim kot v lokalu. in belo kavo naredim tako: skuham eno šalico kave iz avtomata, prelijem v velik pisker, potem pa spenim 2 dcl mleka, kamor dam eno žlico sladkorja, pride ven glih taka kot v lokalu Marjeta Žniderčič

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. feb 2005 21:13

2 dcl mleka imam jaz za en mesec. He, he, mlecni pa pri nas res nismo. Sojino se pa ne speni. Vesna Milek Recko

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

28. feb 2005 21:58

no ja ce je bela kava je taka od 3 do 4 deci da se spača, če je pa navadna kava, recmo turška,je pr men mera skor 2 deci pa mal mleka not:) Marjeta Žniderčič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti