Kalčki (vzgoja in vrste)

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. dec 2005 9:47

Očitno so se začeli anaerobni procesi. Meni se je enkrat kreša utopila v lastni sluzi in se usmradila. Verjetno boš morala vse skupaj vreči, dobro pomiti kalilnik in na novo. Ugotovila sem, da je mnogo lažje rokovati s kalčki, če jih je majhno količino na kalilniku. Letos še nisem kalila, razmišljam pa, da bi končno otvorila sezono kaljenja. mimika

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

13. dec 2005 12:26

Hja, to bo verjetno. Kaj pa naj naredim, da se to ne bi več zgodilo? Sonja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. dec 2005 14:37

Najbolje je, da ne kališ samo "sluzastih" semen. Mnogo lažje je, če jih mešaš z alfo alfo na primer, ki je najlažja za kalit. Potem nekako ne more priti do prevelike zasluzenosti. Meni to ustreza tudi po okusu, ker je alfa alfa dokaj nevtralnega okusa, medtem ko imajo ostale bolj izraziti okus. Pomembno je tudi, da imaš semen malo, da niso v dveh plasteh, ker mora imeti seme pri kaljenju zrak. A si poskusila mešanico semenod Keim Saat Sprossen mix? Vsebuje grško seno, lečo in redkvico. Meni je čudovitega okusa, zelo lepo diši in je nadvse preprosta za kalit. Seme je tudi večjih dimenzij, tako da ni problema z uhajanjem v reže kalillnika. mimika

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

13. dec 2005 15:44

Kje se pa dobi ta mešanica? Sploh mi ni jasno - do zdaj so mi kalčki vedno ratali - je pa res, da so bili bolj na suhem - pri tem kaljenju sem pa opazila, da jih je pokrival tanek sloj vode. In so verjetno segnili. Kako pa naj naredim, da tega sloja ne bo? Ker pol mi kalilnik nič ne koristi, če jih moram spet prati na cedilu, brisati kalilnik in ga spirati... Eh, sem pričakovala, da bo to s kalilnikom bolj enostavno. :) Bom pa dala malo manj semena drugič - bo verjetno tudi to pomagalo. Sonja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. dec 2005 18:08

Malo sem pozabila na svoje poročilo o kalilnikih, pa ste me zdaj spomnile: takole so ratali (spodaj desno): http://www.prometej-arthobby.si/htm/revija_atelje Uporabni so definitivno, tako da jaz niti nimam kake potrebe po kalilniku - zaenkrat. Spiranje je pa precej lažje kot z navadnim kozarcem, saj ne rabiš cedila in i ni treba presipavat iz kozarca v cedilo in nazaj. Če so pa uspeli, pa vi presodite;) Veri

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. dec 2005 18:12

Diling, to mešanico Sprossen mix sem kupila na tržnici v BTC, ne vem več, v katerem oddelku. MOgoče si res imela preveč vode, da ti je iz neznanega vzroka zastajala in potem se je zgodilo to, kar se je. Meni se zdi kaljenje v kalilniku mnogo preprosteje kot v kozarcu. Ceprav mungo fižol še vedno tako kalim. Mimika

kuhamuha  

član od: 8.10.2009

sporočila: 36

9. dec 2009 14:37

JUHICA101. Na 1. strani tega foruma si objavila način izdelave domačega kalilnika iz plastenke. Jaz danes prvič prebiram to temo in bi rad poizkusil kaljenje doma. Ampak tvoj opis je dober za tebe, ki to delaš in morda še za nekoga drugega, za mene pa je malce preveč skopo napisan. Ali bi lahko popdrobno obrazložila kaljenje? V svojem postopku si napisala, da plasteno postaviš pod kotom 45 stopinj. Kateri rob se dotika dna? Ali je to rob kjer je dno in je gaza (odprtina) zgoraj ali je gaza (odprtina) spodaj in dno plastenke zgoraj v tem 45 stopinj položaju? Kako pa je s temperaturo kaljenja? Ali delaš kaljenje na sobni temperaturi, več, manj? Kako pa je s svetlobo? Je priporočljivo kaliti v temnem ali v svetlem prostoru ali je celo morda zaželjeno čim več svetlobe? Kako pogosto spiraš? Nekje sem prebral priporočilo 2x dnevno (zjutraj in zvečer). Se opravičujem zaradi svoje nevednosti, upam pa, da bodo odgovori pomagali tudi komu drugemu. Pa ne bi rad preveč eksperimentiral, če lahko dobim popolna navodila na kulinariki.

gupy123  

član od: 2.1.2011

sporočila: 5

2. jan 2011 14:10

jaz pa imam kalilnik in mi alfalfa in kreša odlično klijeta. kupil/a sem ju v merkurju od firme KIEPENKERL. zanima pa me ali je mungo fižol tisto kar ti dajo v kitajskih restavracijah in če ima velika ali maljhna semena. prosim za nasvet. gupy123 gupy123

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti