Knjiga jem, torej hujšam

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. sep 2002 9:51

O vsem tem branju sem najprej pomislila, da očitno Slovenčki jemo samo kruh in krompir. Ampak ni res, saj smo ja na KulSlo. Če pa ga že, potem pa živim na napačnem koncu, kajti jaz ne maram niti kruha niti krompirja. Včasih mi zapaše kak kos prepečenca. Jem pa enormne količine riža, in to tistega nekje zgoraj omenjenega - Bali, ali pa kupljenega na kile. LP Loni

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

27. sep 2002 11:38

No, zadevo lahko rešiš tako, da kupiš graham kruh ali pa žemljice. Pri najboljšem sosedu, kjer prodajajo žemljice, piše, da so narejene iz polnovredne moke. Jaz jim verjamem. Poleg tega denimo v naših trgovinah, tudi v manjšem kraju, ni problem najti graham testenin (špagete iz polnovredne pšenične moke pod nazivom graham špageti dela tudi slovenski proizvajalec, ne vem zdaj na pamet kateri, lahko pa doma pogledam na paket), Droga pa pakira neoluščen riž (zelena embalaža). Problem kruha se da sicer rešiti tudi z Wasa kruhki, ki jih prav tako prodajajo v vseh supermarketih. Jaz sem si precej pomagala tudi na oddelkih za diabetike, tam sem naprimer našla fruktozo (po napotilu bralke foruma) in skuhala domačo marmelado brez sladkorja,... Zdelo se mi je logično, da pogledam na te police, ker tudi diabetiki morajo skrbeti za primerno raven sladkorja / glukoze v krvi, ... lp Irena Sporočilo je spremenil(a) piškotek dne 27. sep 2002 11:48:13

sijaj@volja.net  

član od: 15.12.2002

sporočila: 3

4. jan 2003 17:07

Če se Vam pridružim še jaz, bi Vam predlagal če se že greste zdravo prehrano, da ne bodite leni, temveč si kupite mlinček za mletje žita in žito iz neoporečne ekološko - biodinamične kmetije. Vzemite si čas enkrat do dvakrat na teden zmeljite žito in si specite kruh po lastnem okusu ( česnov, s sezamom, z ovsenimi kosmiči, ki so enkratni požiralci škodljivih maščob itd). Ta kruh je brez škodljivih dodatkov in zaradi sveže mlete moke vsebuje tudi e vitamin, ki je eden najmočnejših antioksidantov. Doma spečen kruh je bistveno boljšega okusa, ker je gostejši se ga manj poje in ker je zato starejši dalj traja, ter nenazadnje sami veste kaj ste dali vanj, medtem ko pri kupljenem vsaj pri nas nikoli ne veste. Pa veliko pekovskih užitkov! lp bojan Bojan Žnidaršič

haal  

član od: 25.11.2002

sporočila: 3

6. jan 2003 6:50

Pozdravljen SONČEK! Zanima me, kakšna dieta je Scarsdale dieta? Lep pozdrav vsem debatirajočim! Deka

tat  

član od: 8.10.2002

sporočila: 10

10. mar 2003 22:33

Pozdravljeni! Če že sprašujete za polnozrnat kruh, je dobra opcija nakup polnozrnate moke in sicer se jo dobi v vsaki trgovini- to je ali graham moka ali moka iz celega pšeničnega zrnja. Kruh se dela po običajnem receptu, jaz ne dodajam bele moke, pač pa naredim dokaj ˝mokro˝ testo, to se pravi tako pocasto, da se ga ne da gnesti z rokami, pač pa samo z mešalcem. Za boljšo voljnost in daljšo svežino dodam malo kisa in olivnega olja. Kruh dam 2x vzhajat, drugič vmešam semena (se dobi že mešanico za domači kruh ali posebej sezam, buče,..), lahko tudi brez in ga dam vzhajat v pekač. Ker je testo bolj mokro, je tudi kruh bolj rahel, kot da ne bi bil polnozrnat, ampak vsak mora ugotoviti pravo gostoto testa. Dela ni veliko, kruh je odličen, enkrat mi je celo uspelo ugotoviti, da zdrži 3-4 dni, drugače ga takoj pojemo. Lep pozdrav Tatjana Sporočilo je spremenil(a) tat dne 10. mar 2003 22:34:28

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

11. mar 2003 9:16

Včeraj zvečer sem pekla kruh iz polnozrnate moke. Moko sem šla iskat v mlin, je res dobra in tudi cenovno se izplača. Tudi sama sem pripravila precej mokro testo, semena sem vmešala kar v moko ( lan, sezam in sončnično seme ), dvakrat vzhajala.Predem sem dala v pečico , sem po vrhu potresla semena. In rezultat :glede na to , da sem v peki kruha začetnik, da sem še vas prosila za nasvete , vam povem, da sem prav ponosna sama nase in na svoj kruh. Kruh je zelo rahel, okusen ... skratna - grem experimentirat naprej- nasledjič bom preizkusila čebulni kruh. LP

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

11. mar 2003 12:49

Drejči, lahko prosim zaupaš kompleten recept. Hvala

cheyenne  

član od: 12.10.2002

sporočila: 42

11. mar 2003 20:15

Ja, tudi jaz se pridružujem prošnji za recept! Hvala

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

12. mar 2003 8:01

Tudi jaz sem ga včeraj spekla po priporočilh, ki sem jih tu prebrala. Mislim, da ne rabite posebnega recepta. Jaz sem vzela polnozrnato moko (moka iz celega zrna -40 dag),dodala vodo (cca 4dl ), malo olivnega olja, malo kisa ter 1/2 vrečke suhega kvasa. Jaz sem ga pripravila v kruhomatu, ampak, saj ni razlike-sploh v receptu ne. in tudi moj je bil zelo rahel in prav zares dober. Ta nasvet glede veliko tekočine je res zlata vreden. Drugič bom dodala le še semena, ki jih včeraj nisem imela. Aja še to, jaz sem cca 1/4 moke zamenjala z ovsenimi kosmiči (glede volumna-nekako od oka, skupaj pa je tehtalo 40 dag).

Drejči  

član od: 28.11.2002

sporočila: 68

13. mar 2003 12:20

Se opravičujem, ker nisem takoj odgovorila, sem imela gužvo. Ja ,čisto nič ne kompliciram. naredim kvasec ( standardno ), v skledo dam moko ( pol-pol ), različna semena, solim.. ko kvas vzhaja, ga dodam moki, zraven pa kar precej mlačne vode. Vse potem gnetem z el. mešalcem, sproti dodajam moko. Nato dam kar v posodi vzhajat ( drugače ne gre, saj se testa ne da gnesti z roko ), čez eno uro ga ponovno z mešalcem pregnetem in ga dam v pekač. Kar stresem ga, kot kakšno testo za biskvit. Kruh ponovno vzhaja, predno ga dam v pečico, ga po vrhu posujem s semeni. Pekač pa prej posujem z moko in koruznim gresom. Pečem cca 1 uro pri 200 stopinjah, nato ga vzamem iz pečice, stresem iz pekača in dam ponovno na rešetko. Ko zamesim, je kar cca 1,5 kg moke.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti