Naseljena vreča pšenice

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 3. okt 2021 13:30 | ogledi: 2.126 | odgovori: 7

Lani smo dali vrečo s pšenico v prozorno plastično vrečo in zavezali z vrvjo. Nanjo smo se spomnili ko se je v prostoru že nekaj časa širil smrad. Na začetku nismo opazili ker je bila v prostoru tudi kantica iz katere so smrdeli hlapi bencina. Ker je prostor ropotarnica smo tudi redko zahajali notri.

Ob pogledu na vrečo je bila pod folijo opazna vlaga. očitno je znotraj pšenice še vedno voda ki so jo živalce pojedle, prebavile in z odmiranjem spremenile v kondenz na foliji. Skozi plastično vrečo je vidno tudi več črnih flekov odmrlih živalc.

Ko sem bil zraven vreče sem celo slišal šumenje.

Vrečo sem takoj odstranil, v prostoru pa je ostalo več prebivalcev velikosti 3 mm ki počasi tavajo po celem prostoru. Na kakšen način bi jih privabil na kup in odstranil? 

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

4. okt 2021 13:01

Z dobro hrano in pastjo, ki omogoča prehod samo v eno smer

rdkapica

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

4. okt 2021 13:40

Če bi vedel za katero vrsto hroščev gre bi lažje poiskal kaj dobrega naj jim skuhaham.

Je možno da so takšni mladi molji?

 

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15171

4. okt 2021 16:51

Jaz sem po nesreči letos pustila eno malo količino fižola med začimbami,preprosto sem pozabila nanjo. Živalic je bilo ogromno. Temeljito pospravljanje, sesanje, ni bilo drugega. Dobra šola za drugič. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

5. okt 2021 13:29

Najbrž so rilčkarji.

Jaz sem jih enkrat dobila v bio žitu in tudi meni so škrtali po vrečki. Ogromno jih je bilo!

Temeljito čiščenje, drugega ni. Pa upaj, da se ti niso naselili še v shrambi :)

Mogoče jim lahko nastaviš kakšno vrečko ajde ali česa podobnega, da jih boš lažje polovil.

RadaJem

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

8. okt 2021 8:43

Črni žitni žužek- zelo tečen skladiščni škodljivec. Če ga ne opaziš dovolj zgodaj, se tako namnoži, da imaš občutek, da kartonski sod z žitom kar vibrira, tako šumi.

Mi smo napadeno žito zmleli (na šrotar) in skrmili živalim, da pa se ob šrotanju žužki niso razlezli vsepovsod, smo zadevo obvladovali z navadnim Biokillom.

Mlinarji pa v izogib tovrstnim "gostom" vsaj enkrat letno silose izpraznijo in zaplinijo.

 

Opis in načine zatiranja najdeš tu https://www.ivr.si/skodljivec/zitni-zuzki/

 

V.

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

12. okt 2021 12:58

Biokill ne pride v poštev ker pohajkujejo po celem prostoru, tudi v sosednjem jih zalotim.

 

Feremonske vabe... Ker so prostori v tem času hladni feremonske vabe mogoče ne bi pomagale. Bom vprašal v trgovini.

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

18. apr 2022 20:32

Žitni žužek (Sitophilus granarius), ki se hrani z
nepoškodovanimi zrni (primarni škodljivec). Hroščki živijo
lahko 2 leti. Brez hrane lahko zdržijo 6 mesecev, vodo nujno
potrebujejo. Preživijo v zanemarjenih skladiščih.
Velikost:2,5-5 mm

 

7 mesecev je minilo odkar sem odstranil vrečo žita. Pozimi jih nisem videl zdaj pa jih spet opažam tu pa tam kakega. Se jim zimsko spanje ne šteje v tistih 6 mesecev brez hrane? Ali pa so si našli novo zalogo?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti