Skisano mleko

cc  

član od: 26.3.2008

sporočila: 50

tema odprta - 19. okt 2018 15:39 | ogledi: 4.423 | odgovori: 11

Pozdravljeni

Kakšne imate izkušnje z mlekom iz mlekomata?  Mleko zavrela in pustila čez noč, zjutraj je bilo mleko skisano. Iz otroških let se spimnim, da se to ni zgodilo v tako kratkem času. Od česa je odvisno? Hvala  za odgovor.

cc

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

19. okt 2018 17:29

A si po tem, ko si ga zavrela vanj kaj dodajala? Prevreto mleko se čez noč skisa samo, če ga prej nacepimo (dodamo kislo mleko ali kislo smetano). Če se je skisalo samo, brez da bi kaj dodala, ga jaz ne bi uživala, ker tako kisanje lahko povzročijo nekatere patogene bakterije, katerih spore preživijo kuhanje.

Lp

katra55

cc  

član od: 26.3.2008

sporočila: 50

20. okt 2018 9:20

Hvala za odgovor. Nič nisem dodajala. Sem pa klicala na kmetijo, ki je lastnica mlekomata pa so rekli, da je to normalno, da so temperature še vedno previsoke in bi morala ohlajeno mleko dati v hladilnik pa me niso čisto prepričali. Bolj verjeten mi je tvoj odg.ovor.

 

LP 

cc

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

20. okt 2018 12:51

S pasterizacijo (dovolj je že 72°C za 5 sekund), uničimo večino naravno prisotnih mikroorganizmov, zato je praktično nemogoče, da bi se tako mleko skisalo, tudi če je čez noč na sobni temperaturi. Če je seveda mleko higiensko neoporečno.

Na splošno pa jaz mlekomatom ne zaupam, ker je nadzor nad njimi zelo pomanjkljiv.

Lp

katra55

MaskaA  

član od: 22.10.2013

sporočila: 61

20. okt 2018 16:32

Prevreto mleko ni samo pasterizirano, je prevreto, kar uniči kakšno bakterijo več kot pasterizacija. Mleko se pri sobni temperaturi (20 - 23 stopinj) lahko 'spontano' 'skisa' oz. pokvari tudi v manj kot 6 urah - ni samo mleko tisto z bakterijami - orodja (kuhalnice, žlice, ...), pokrovke, folije, pult in druge površine in ne nazadnje zrak (zrak v kuhinjah včasih kaže več kot 10.000 bakterij in plesni v kubičnem metru  - to je povsem normalno in običajno) so vsi polni 'kvarljivcev' (ne samo mleka, hrane na sploh). 

Kakorkoli, takšno kislo mleko res ni priporočljivo za uživanje. V prihodnje pa mleko prevereti, ga pokritega ohladiti na sobno temperaturo in potem v hladilnik. Pomembno je, da v procesu ohlajanja in shranjevanja ne vnašamo novih mikroorganizmov (mešanje, odkrivanje, dolivanje neprevretega mleka, posnemanje smetane (po možnosti s prsti...) vse močno poveča možnost oz. gotovost kontamincacije).

MaskaA

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

20. okt 2018 17:14

Eh, tako komplicirano pa mleko ni. Če je sveže skuhano, potem se čez noč na sobni temperaturi zagotovo ne bo skisalo. Kaj pa včasih, ko hladilnikov nismo imeli? Če se je skisalo, potem že v mlekomatu ni bilo več sveže. Edino jaz zjutraj skisanega ne bi vrgla proč, če lepo diši, bi ga še enkrat pogrela in ločila skuto od sirotke. 

BABI 2+2

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

20. okt 2018 21:50

Od kdaj pa domače kravje mleko, ki se skisa, ni primerno za uživanje? Takšno mleko, domače skisano, je namreč zelo okusno.

Včasih so ga kisali samo tako, takrat ni bilo trgovin in polnih polic mlečnih izdelkov v plastični embalaži.

 

V bodoče, če ne želite, da skisa, mleko zavrite in hladnega postavite v hladilnik ali pa takoj v hladilnik z njim, ko pridete domov.  

NutellomAnka

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

20. okt 2018 21:53

Če pa se skisa mleko, ki je že bilo zavreto, pa ni nič drugega, kot to, da je pač bilo toliko časa na temperaturi, ob kateri so pogoji, da se skisa in ko se je meni to zgodilo, sem posnela smetano ter mleko malo segrela ter precedila skozi gazo ter dobila okusno skuto.

NutellomAnka

cc  

član od: 26.3.2008

sporočila: 50

21. okt 2018 0:37

Vsem hvala za komentarje.

cc

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

21. okt 2018 9:36

Če si mleko  lahko zavrela in se pri tem ni sesirilo, ni bilo z mlekom nič narobe. 

Katrin11

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

22. okt 2018 11:41

Vsekakor je treba vsako živilo pravilno shraniti. Na sobni temperaturi se zgodi, da se živilo pokvari, skisa itd. Poznam osebo, ki si skuha in potem pusti na štedilniku. Če ni nikogar, ki bi ohlajeno pospravil, se mu jed pokvari. Veliko je oddaj na tv, kjer se veliko govori o pravilni uporabi živil. In če ne, pa jo použiješ, te najmanj kar te lahko doleti, driska.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti