Uporaba olja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. avg 2004 0:37

V ponedeljek sem kupila mešanico lanenega, makovega, lešnikovega in orehovega olja. To olje je prve kvalitete in za en dcl te mešanice sem odštela 3.000,00 sit. Meni je celo zelo dobro. Če koga zanima točen naslov proizvajalca in dobavitelja se lahko pozanimam. Olje pa je stisnjeno po receptu Irme Bembič če to kateremu kaj pove. lp Vesna Vesna Milek Recko

cimet.  

član od: 15.6.2004

sporočila: 12

14. avg 2004 10:21

Laneno olje prodajajo tudi v vseh trgovinah z umetniskim materialom, ker je zelo primerno za mesanje (redcenje) z oljnatimi barvami. Zagotovo ga imajo v Prometeju v Lj.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. avg 2004 21:51

Ta je pa dobra. Pogovor teče o kvalitetnih, hladno stiskanih oljih, potem pa tale s Prometejem. Je to morda šala? lp Vesna Vesna Milek Recko

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

21. jan 2005 13:20

Reca mene zanima, če imaš kakšne izkušnje z Irmo Bembič, oz. če ti je znano kaj o Termoregulaciji. LP PACKA

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

21. jan 2005 13:44

3.000 SIT za deci olja, to je 30.000 za liter. A ni to mal huda?

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. jan 2005 16:28

Res je, cena je izredno visoka. Uporablja pa se ga kot zdravila po navodilih. Je kdo ze zracunal koliko denarja zmecemo za zdravstveno zavarovanje vsak mesec, pa na leto... Packa, terapijo z vodo delamo pri nas doma ze vec kot eno leto. Zdaj ko imamo vse poslihtano ne ravno vsak dan ampak recimo 2-3x tedensko. Ko svoje telo enkrat toliko poznas ze ves kdaj je treba. Tudi v Kamnisko Bistrico hodiva redno 1x tedensko. Ni vazno kater mesec je. Jasno ima tukaj pomembno vlogo tudi prehrana. Nam to ni bilo nic novega ker smo ze leta na taki prehrani lp Vesna Vesna Milek Recko

juti  

član od: 19.9.2002

sporočila: 73

21. jan 2005 17:34

Ko berem glede vseh teh olj, pomislim enako kot malan - namreč, da glede olj naletiš na zelo nasprotujoče si podatke. Moj mož je bil v decembru na nekem licenčnem seminarju, kjer so med drugim predavali tudi o prehrani športnikov. In njihov predavatelj (če se ne motim je dr. med., eden izmed večjih slovenskih strokovnjakov za prehrano) je na veliko presenečenje trenerjev, ki so se udeležili seminarja, povedal, da sta daleč najbolj "neškodljivi" oz. "neoporečni" olji oljčno = olivno in bučno. Vsa ostala olja naj bi bila slabše kvalitete oz. manj "zdrava". Koliko je resnice na tem, ne vem, vsekakor pa me je ta izjava (glede bučnega olja namreč) presenetila . Lp! t.t.

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

21. jan 2005 18:00

Ne bom se mešal v poznavanje palminega, kokosovega idr.Lahko rečem, da bučno olje, katero je hladno stiskano odlično vpliva na počutje, sploh pri moških, saj iz očetovih izkušenj vem, da mu je redna uporaba bučnega olja povsem odpravila težave s prostato. Seveda to olje ne uporabljamo za cvrtje, je pa zanimiv dodatek jedem, saj velikokrat obogati okus. Oljčno olje ( in ne olivno, saj je oljčno star slovenski istrski izraz ) pa je sploh dobrodošlo v kuhinji, saj njegova uporaba skoraj ne pozna meja, le previsokih temperatur ne prenaša. Glede cene le teh pa je tako. Če kupujete oljčna olja v Italiji, ga dobite že za 2 eura/l. Čeprav piše na njem olio extra vergine, temu izrazu ne verjemite preveč. Dobra oljčna olja se začenjajo pri ca. 8 eurov za liter. Najboljša so seveda naša iz slovenske Istre, saj vsebujejo ogromno telesu potrebnih snovi, pa še aromatična niso tako zelo kot tista " tipična " južna olja. Od italijanskih pa bi izpostavil le dve olji. Prva in najboljša prihajajo iz okolice Lago di Garda, druga pa iz Toscane. Svetovna stroka pa nam v ponos priznava, da so slovenska oljčna olja nekaj posebnega in tudi zdravju najbolj koristna, glede na samo sestavo. Seveda pa nočem favorizirati le določenih, vendar imam z ostalimi manj izkušenj kot z zgoraj omenjenima. de gustibus non est disputandum danilo blenkuš

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. jan 2005 0:07

Za praženje in ostale stvari, kjer olje segrejemo na zelo visoko temperaturo je zelo fajn arašidovo olje, ker se ne dimi (se ne razgrajuje toliko kot ostala). Ker je čisto zelo drago, uporabljam jaz mešanico - olje za cvrtje, kjer je 50% arašidovega olja, ostalo pa v gl. sončnično. Pazite, ker so tudi olja za cvrtje, ki so 100% sončnična - preberite prej nalepko:) Sezamovega olja ni priporočljivo segrevat, ker nastanejo baje precej škodljive snovi (vsekakor se pa precej dimi), je pa zelo fajn, če ga dodate na koncu, čajno žličko v omakico, k zelenjavi ali zrezku... Jaz ga dodam na koncu praženja žličko v cel vok zelenjave (in mesa, kadar se znajde zraven:). Potem takoj odstavim, premešam in ponudim. Naredi lep sijaj jedi, da izgledajo ko na sliki:) Sem bila strašno zadovoljna, ko sem to ugotovila:) ČIsto po naključju:) Da seveda tudi okus, ampak vse to samo, če ga dodate na koncu, če boste na njem pražili, ne bo nič! Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. jan 2005 8:04

Ce imas pravo posodo si to lahko privoscis. Jaz vedno dodajam olja po koncanem segrevanju. Isto delam s sladkorjem in soljo (tam kjer se le da). lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti