Kje bi lahko dobil soliter?

AKSI  

član od: 14.11.2005

sporočila: 51

15. nov 2005 16:10

Hallo, v kaj pa dodajate soliter??? Upam, da ne v kakšne domače salame ali pečenice?Dodajte raje domače rdeče vino!!!! Lp, brigita AKSI

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. nov 2005 16:46

-id-, še nekaj. Enkrat sem jedla tatarski biftek, ki je bil zelo živo rdeč in je zelo pekel. Izvedela sem, da je to zaradi solitra. Da soliter da en tak čuden pekoč občutek drugače kot poper. Mimika

pia4  

član od: 9.10.2005

sporočila: 66

15. nov 2005 17:47

Mi smo lansko leto pripravljali domače salame in smo soliter kupili v trgovinici v okolici MB, kjer se dobi vse za koline.Če je nujno, se lahko pozanimam... pia4

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

16. nov 2005 9:24

pia4, hvala za prijaznost, ni tako nujno, da bi bilo treba pošiljati iz MB. Če bi imela kje blizu dostop, bi mogoče malo poeksperimentirala. Na mojem poljskem kulinaričnem forumu so dale punce link na članek o tem, kaj vse se daje v trgovinske salame. Fffuj, bljak. Sama kemija. Včasih so iz 100 kil mesa dobili 85 kil šuke, zdaj pa 140. Pa ukinjen je zakon, po katerem se mesnih izdelkov s pretečenim rokom ne sme vračati v mesnice. No comment... Tako se je zdaj na istem forumu začelo na veliko izdelovati domače šunke in salame. Jaz sem se pridružila evforiji, seveda :). Zaenkrat je hit pasterizirana domača klobasa iz kozarca. Obstajajo pa še razni drugi domači recepti, ki pa večinoma zahtevajo solitrovo sol. Zdaj pa ne vem ... smisel domačega klobasanja je po mojem v tem, da narediš nekaj kolikor toliko naravnega, brez dodatkov in razne kemične svinjarije. Kolikšna svinjarija je soliter, se mi ne sanja. Mogoče kdo ve? Če peče, najbrž ni dobro. Ampak kaj se bo pa zgodilo, če tega ne dam v salamo? Bo samo manj lepe barve ali še kaj drugega? Brigita, kako je to z rdečim vinom?

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

16. nov 2005 10:45

http://tki-hrastnik.com/slo/index.php?id Na tej strani si oglejte informacije o dodatkih, ki jih pri nas doma redno uporabljamo za domače salame in klobase, in so preizkušeni pri mnogih domačih mesarjih. Salamurin pa lahko kupite tudi v trgovinah Spar in Tuš. Veliko uspeha pri kolinah. Simona

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

16. nov 2005 15:24

Namesto solitra se uporablja tudi sladkor. Moj stari oče in tast nista nikoli uporabljal solitra za domače klobase in salame. Vedno sta dodajal sladkor. Klobase in salame so bile tudi po sušenju še vedno lepe rdeče barve.

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

16. nov 2005 18:03

Mislim, da je bil v reklami trgovine TUŠ, v zadnji. LP Marjana

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

16. nov 2005 18:33

Cirila, pozdravljena, ce ze sprasujes za soliter: soliter je nitrat (sol dusikove kisline). Niti malo ni koristen za zdravje, saj se med prebavo pretvori v nitirt, ta se pa v krvi veze na hemoglobin tja, kamor bi se sicer kisik. To je vse prej kot koristno, se posebej za majhne oroke. Dovoljena kolicina nitrata v pitni vodi je prav zaradi tega strogo omejena, dejansko pa ljudje vecino nitrata (ki nam v nobeni obliki ne koristi) pojemo ravno v mesnih izdelkih in v listnati zelenjavi, ki jo na veliko gojijo z nitratnimi gnojili, ker potem pozene vec listov. Zato bi se jaz nitratom v domacih klobasah resnicno odrekla, cetudi bi bile potem malo manj rdece. Sicer nimam pojma, kako bi sladkor v kloibasi nadomestil soliter, na vsak nacin bo pa manj skodljiv. Lep pozdrav Sonja

cirila  

član od: 24.7.2003

sporočila: 117

17. nov 2005 12:49

Aha! V bistvu se mi je zdelo, da ne more biti v redu. Hvala. Solata tudi? Ja pišuka, kaj naj človek sploh še je?!

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

17. nov 2005 21:54

Tudi jaz prvič slišim, da se v domače klobase stavi take kemikalije. Moj nono jim doda teran - zaradi barve in okusa. Trajnost pa ni toliko važna, ker se takoj ko se malce osušijo da v vrečke, napolni z vodo in spravi v zmrzovalnik. Pa tudi tam ne ostanejo prav dolgo... Za enkrat mi še ni uspelo kupiti tako dobrih klobas in mi jih verjetno tudi ne bo. Spet pogrešam Kras... Lp, Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti