Želatina

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

24. apr 2004 18:47

No, saj če malo pomislimo kako se naredi velikonočno žolco. Pujsovo glavo in parklje se kuha in preceja v nedogled, dokler ne nastane prozorna želatina. to bo torej to. Glede sirišča pa nisem sigurna, bi pa prav rada vedela, če je moj spomin o.k. Lumpica

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

25. apr 2004 17:06

Ne verjamem, da je želatina iz kostnega mozga. Res so jo včasih kuhali iz kosti, tudi v Ljubljani in je grozno smrdelo!! (kemiki smo bili tam na strokovni ekskurziji). Danes je okoli 80% dobijo iz svinjskih kož (iz njih se kuha tudi žolica). lenča

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. apr 2004 19:35

V vsakem primeru je živalskega izvora. Ker pri nas ne jemo mesa mi to grozno smrdi uporabljat. Sicer pa kemija je kemija in tega se izogibam. lp Vesna Milek Recko

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

26. apr 2004 9:50

Želatina je tudi AGAR-AGAR in se dobi tudi pri nas. Na forumu smo o tem že debatirali in tudi kje se dobi in koliko stane. Malo pobrskajte. Pri nas ne uporabvljamo druge želatine,ker vem kako jo pridelujejo.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

26. apr 2004 15:02

Tu in tam jo za kakšno pecivo uporabim, četudi vem, da je živalskega izvora in iz "čudnih" delov. Kolikor vem, jo vsi veselo jemo v praktično vseh jogurtih in podobnem (zato pa so tako lepo enotni in kremasti, ali ne). Odločitev vsakega posameznika, pri tem spoštujem doslednost (npr. Reca). Butasto pa se mi zdi obešanje in moraliziranje okoli nečesa v želatini, obenem pa so torte v slaščičarni/restavraciji takooo dobre. In podobno... Pozdrav, Fani Ps. za tiste dosledne. Slišala sem za žele iz kutin, ki menda krasno nadomesti želatinasti preliv na torti. Kar veselo se lotite precejanja in stiskanja kutin. No, velja tudi za druge, menda je res dober, ob priliki bom poskusila. Sporočilo je spremenil(a) Fani dne 26. apr 2004 15:04:21

SLONCICA  

član od: 12.3.2004

sporočila: 321

29. apr 2004 15:17

Zivjo! Hvala za nasvete, a mogoče kdo ve, kje se dobi "rastlinska želatina- agar" iz alg? Lp!

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

30. apr 2004 8:36

sloncica, kar poglej v trgovini na police s peki pripomočki, gotovo je me njimi kakšen želin, ki je rastlinskega izvora. če hočeš prav agar, boš morda morala v trgovino z bio hrano. je pa malo problematično prevesti recept, ki omenja liste želatine v tisti prah iz vrečke. jaz se tega raje ne lotim. enkrat na dve leti, ko naredim npr. skutino torto, pa pač prenesem še tisto želatino. če piše na želirnem sredstvu, da je sestava "želatina", je to definitivno živalskega izvora. ni pa to nobena kemija, reca, popolnoma naraven proces, najbolj apetitlih pa res ni, če nisi ljubitelj mesa (npr. jaz) fani, definitivno nimajo vsi jogurti želatine, to so bolj deserti. sicer je pa res moja mama letos naredila žele iz kutin in jabolk - v stilu marmelade. odlična zadeva, baje zelo enostavno. ne vem pa, če lahko tak že narejen žele segreješ, preliješ in se potem spet lepo strdi?

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

30. apr 2004 23:25

Pri nas ne jemo mesa in zato mi to niti najmanj ne diši sploh pa ne iz kostnega mozga in podobnih.... lp Vesna Milek Recko

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

5. maj 2004 7:15

Malan, meni so rekli, da tak žele lahko segreješ in preliješ.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

6. maj 2004 8:00

No, da povem še to... Na vseh fotografskih filmih je želatina v emulziji, narejena iz kosti in kož živali. Prav tako na fotografskem papirju, se pravi na fotografijah. Klasičnih seveda... Spomnim se neke kolegice, ki je bila vegetarijanka, izogibala se je usnja, kož in podobnih živalskih izdelkov, strogo je kupovala plastične čevlje in poleg vsega še moralizirala in poskušala vzbujati občutke krivde pri ostalih. Skratka, zelo nadležna, pa smo ji en dan omenili emulzijo na filmu; smo pač vsi fotografi, pa je ženskica skoraj živčni zlom doživela... Poanta tega je, da je želatina skrita še marsikje, na kar sploh ne pomislimo. Zadnjič sem prebrala sestavo na kavnem in vanilijevem jogurtu, kjer je tudi želatina, pa še kak bi se našel... Lep deževen dan, lidka lidka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti