Pomoč pri peki piškotov !

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. apr 2004 14:28

Recept za te piškote sem dobila od učiteljice peke na slaščičarski šoli in sem ga sama nič kolikokrat preizkusila. Beljak počasi vgnetem v testo takrat, ko je ostalo testo že čisto pregneteno. Mislim da daje piškotom njihovo odlično krhkost. Precej se izogibam jajcom pri kuhi in tukaj definitivno niso potrebni. Če pa misliš, da ti bodo tako bolj všeč lahko probaš. Ampak saj veš kako rečejo: " na lastno odgovornost ". Vsak recept ki gre iz mojih rok je 100% preizkušen in vse moje kolegice so ostale recepte že zdavnaj pometale stran. Pravijo pač, da so moji najboljši. Ti pa poizkusi in poročaj kako ti je uspelo. lp Vesna Milek Recko

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

22. apr 2004 14:49

O.k. se strinjam, samo še vedno mi ne gre v račun »stepeni beljak«. Nič drugega ne preostane, kot da se lotimo dela – v kuhinjo... in v pečico. Ja, no, saj za probo lahko naredimo s polovico mase. Malo sem pobrskala po mojih knjigah, spomnim se pred leti sem delala nekaj podobnega, je pa ogromno masti: 1 kg masti 1 kg moke 1 skodelica sladkorja 1 skodelica jogurta 1 pecilni prašek 3 beljaka naribana limonina lupinica malo cimeta Pozdrav!

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. apr 2004 15:25

Uf, tole je pa za vola ubit. Pa ne samo mast ampak tudi sladkor. Moje sem delala s polovične mase letos kar nekajkrat. Nabrizgala sem razne piškotke na testomat. Pazi pa da pekač ne bo namazan, ker boš imela težave. lp Vesna Milek Recko

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

26. apr 2004 14:46

Jaz jih brizgam po tem receptu: *½ kg moke *25 dag zmehčanega masla *25 dag sladkorja [20] *1 vanili sladkor *ščepec soli *2 jajci *po potrebi mleko Raje dam samo 20 dag sladkorja, saj so dovolj sladki. Nabrizgam jih z zvezdastim nastavkom kot rozete, nastavek vsakič na koncu malo potisnem noter, da na sredi nastane vdolbinica. Kasneje tja nalijem pogreto (drugače bolj trdo) marmelado. Nastanejo krasne rožice z rdečo piko na sredi. Tale reč z beljaki je zanimiva. Reca, praviš, da rumenjaki sploh niso potrebni v piškotih? Stepen beljak pomeni stepen v sneg? Lp Fani

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. apr 2004 21:48

Natanko tako in jaz najprej zgnetem testo brez snega, na koncu pa zelo počasi z rokami vgnetem sneg. Testo potem pustim počivat, vendar ne na hladnem, ker so lahko težave z brizganjem. Ni pa nujno, da uporabiš ravno zvezdasti nastavek, lahko je kakršen koli. Piškotki so zelo krhki in nežni, pa seveda dobri. lp Vesna Milek Recko

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

27. apr 2004 14:26

Reca, še nekaj. Ali prav razumem 3 margarine, da je to 3x25 dag = 75 dag margarine (na 1 kg moke)? Pri vseh receptih za piškote preračunam razmerje maščobe in sladkorja nasproti moki, običajno je 50 % maščobe, več kot 66% še nisem zasledila (v 3-2-1 piškotih, tj. 30 dag moke, 20 dag maščobe, 10 dag sladkorja). Te 3-2-1 piškote sem samo enkrat naredila, res so zelo krhki, da se kar stopijo/razdrobijo v ustih, vendar so se mi zdeli obupno premastni (ali pa sem kaj drugega naredila narobe). Pri teh tvojih bi naj bilo 75% maščobe nasproti moki? Pravzaprav so tvoji piškoti in 3-2-1 zelo podobni...

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. apr 2004 15:56

3-2-1 piškotov ne poznam. Moj recept je točno napisan. Probaj,lahko pa daš kake 5 dag margarine manj ampak na lastno odgovornost. V tako podrobno preračunavanje nisem šla nikoli zato ne vem kako si sledijo ti procenti. Vsekakor pa je 3x po 250 gr margarine in 1 kg moke. lp Vesna Milek Recko

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

28. apr 2004 8:00

Ok, saj vse skupaj sem si sama izmislila, sploh ni nič posebnega. Tudi ime 3-2-1 sem si izmislila sama, da sem si zapomnila razmerje (30 dag, 20 dag, 10 dag...). Tisto preračunavanje pa tudi ni tako dlakocepsko kot izgleda, je samo moja (matematična) predstava, da si lahko predstavljam recept, ne da bi ga morala dejansko speči. Glede na to sem prepričana, da so tvoji piškoti res zelo krhki in dobri, kar je bil tudi namen vprašanja. Glede maščob sem sčasoma seveda ugotovila, da so piškoti pač takšna hrana in da tukaj ne gre preveč preštevati... Odtlej za druge pečem normalne piškote, zase pa polnozrnate in iz ovsenih kosmičev. Pozdrav, Fani

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

28. apr 2004 9:49

Vse govorite o brizganih piškotih, mene pa zanima s čim jih nabrizgate. Poskusila sem jih brizgati z vrečko, pa je testo tako gosto, da sem po parih piškotih obupala. Ali ve uporabljate testomat? So vsi ti recepti predvideni za testomat? Se sploh dajo piškoti brizgati z vrečko? LP Lenka Sporočilo je spremenil(a) pegasti dne 28. apr 2004 09:50:55 Sporočilo je spremenil(a) pegasti dne 28. apr 2004 09:51:17

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti