Čvarki oz. čvarci

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12650

20. jan 2015 13:21

 Pri nas smo jih delali in spravljali enako. Posodo smo pa imenovali deža

 

 Tudi pri nas smo imeli takšno posodo, rdeče barve, ampak niti slučajno nisem vedela ,da se ji tako reče. No, pa sem spet izvedela tu na kulinariki nekaj novega. 



mopsika

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 20. 2015 13:21

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

20. jan 2015 13:50

Tudi pri nas se ji reče , deža jo še imam tako za enij pet litrov, samo da ocvirke sedaj kupujem  v naši trgovini/(so zelo dobri veliki) prihajajo pa nekje iz Prekmurja.

Milži

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. jan 2015 14:43

rebecca, spuhnena koža smo pri nas temu rekli. Včasih so vsak košček prašiča po kolinah porabili, take kože se je grizljalo kar tako ali dalo v enolončnice, recimo okisan krompir,.....

rimljanka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

20. jan 2015 14:54

sara.vidmar je napisal/a:

mamaF je napisal/a:
Potem pa se spomnim, da je od nekod prišla navada, da se je delalo nekakšne "ocvirke" tudi iz svinjske kože. Na trakove narezano kožo so najprej popekli v pekaču , nato pa še na hitro ocvrli v vreli masti (ali morda v olju?) da se je napihnila kot nekakšna luknjičasta krhka masa. Otroci smo mislili, da je podobno Smokiju, a kolikor se spomnim, nam ni bilo ravno všeč

 

Take smokije poznam tudi jaz, ne poznam pa natančnega postopka, kako se naredijo. Ve kdo?



Ja, našla včeraj. Čisto preprosto:

http://kulinarika.net/recept/chicharrn

 

(ne uspe mi pravilno prilepiti linka - pri pretvarjanju predpogleda v sporočilo, se sam spremeni ... recept je v resnici na strani "okusno . je", link se pa kar sam spremeni v link iz kulinarike, ki pa seveda "ne obstaja".
Zato: vtipkaj v google "okusno(pika)je CHICHARRÓN", ali pa kar kar skopiram, ker ne gre in ne gre ... očitno se "kulinarika" in "okusno" ne moreta zmenit 
Sestavine za 8 oseb


350 g svinjske kože
3 žlice grobe soli
2 žlici olja
olje za cvrtje

 

1
Svinjsko kožo dobro operemo in s papirnatim brisačkami povsem osušimo. Narežemo jo na 2,5 cm debele trakove. Pečico segrejemo na 200 °C.
2
V večji pekač nalijemo za 2 cm vode in čezenj postavimo rešetko, po kateri razporedimo prašičjo kožo, ki jo solimo ter na rahlo pokapljamo z oljem. Pekač postavimo v ogreto pečico in kožo pečemo 15 minut. Nato pekač vzamemo iz pečice in kožo poberemo z rešetke. Pustimo, da se nekoliko ohladi, nato pa jo narežemo na 5 cm dolge trakove.
3
Večjo ponev do polovice napolnimo z oljem, ki ga dobro segrejemo. Olje je dovolj segreto, ko se okoli lesenega roča kuhalnice, ki jo potopimo v olje, naredijo drobni mehurčki. V olje damo po nekaj trakov hkrati in jih cvremo 3 minute, da se začnejo delati mehurčki in se nekoliko napihnejo. Ocvrte trakove s penavko poberemo iz olja in jih na papirnati brisači dobro odcedimo.
4
Ocvrte trakove prašičje kože lahko ponudimo tople ali hladne, kot prigrizek ali kot prilogo.

 

@Mamamia, točno, to je taprava "šmalctozna"



Mojca

Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 20. 2015 15:01

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

20. jan 2015 16:44

Tako kožo sem prvič jedla v Mehki, enkrat pa tudi na Kitajskem. Ali vsaj podobno. 

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. jan 2015 16:51

Mene je svojčas  zelo motilo, ker so bili kupljeni ocvirki narejeni iz špeha s kožo vred. In potem je bila tista koža tako trda, da se ocvirkov sploh ni dalo zgristi.  Pa kakšnih so se še kocine držale. Od takrat imam odpor do kupljenih ocvirkov in jih vedno delam doma.   

Cila

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

20. jan 2015 17:45

Se tudi jaz spominjam, kako so mojega očeta tiste kocine motile 

Potem je pa vedno sam cvrl ocvirke doma, pa tudi najboljše nudeljne je znal narediti  Čeprav sem njegova hči, takih nudelcev v življenju še nisem skupaj spravila, jih najbrž tudi nikoli ne bom,,

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. jan 2015 18:11

Očitno gre za moško  domeno - pri nas je tudi ata kralj ocvirkov. Se ženske sploh ne vtikamo, ko jih pripravlja, sicer je pa takrat kuhinja tako ali tako prepovedan teritorij. No, smemo babnice mleti slanino, to pa ja.

Sonja

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

20. jan 2015 18:33

MamaF, Rebecca, hvala! 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti