Čvarki oz. čvarci

Geisha  

član od: 19.3.2014

sporočila: 60

tema odprta - 19. jan 2015 22:17 | ogledi: 7.715 | odgovori: 31

Dragi kuharji in kuharice :)

Večkrat sem slišala za to jed in me že pošteno matra firbec kaj to je in kako se pripravi.

Na pomoč! ;)

Geisha

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12641

19. jan 2015 23:28

Pozdravljena,   Geisha,   če se ne motim,  so čvarki,   po slovensko ocvirki.  Sem malo poguglala in imaš veliko receptov na spletu. Bi prilimala kakšen link, pa mislim,  da se to ne sme,  če so recepti drugih kulinaričnih blogov. Sem pa našla recepte za naše slovenske ocvirke:

http://www.kulinarika.net/recepti/9346/mesne-jedi/ocvir

http://www.kulinarika.net/recepti/15918/mesne-jedi/ocvi

 



mopsika

 

 

Sporočilo je spremenil(a) mopsika dne 19. 2015 23:39

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

20. jan 2015 1:33

Seveda, ocvirki so to!

" Čvarci" je srbska oz. hrvaška beseda.

Še Đorđe Balašević jih opeva: "Nosi vruće leba kriške, fafarone, čvarke friške,
začas sprema šunke, rena, i pihtije svakom."
http://www.tekstovipjesamalyrics.com/tekst-pjesme/3094-djordje-bal

 

Teh pa je več vrst. Pri nas doma, v okolici Celja, je bila navada delati take čisto drobne ocvirke, pravzaprav razpustiti na drobne kocke narezan ali celo zmlet svinjski "špeh" (podkožno maščobo oz. slanino) in koščki mesa, ki so ostali oz. se scvrli v vreli razpuščeni masti, so ocvirki. Pri nas je jih je hranilo pomešane z mastjo, ostalo precejeno mast se je posebej hranilo v emajlirani posodi, ki so ji pri nas rekli "šmalctozna" (štajerska popačenka iz nemščine, seveda je to). Taki ocvirki z mastjo so bili v kuhinji moje stare mame praktično edina zabela, olje je uporabljala zgolj za solate in hladne jedi.

Kdo ve, kakšen je pravilen slovenski izraz za to posodo?

Potem pa se spomnim, da je od nekod prišla navada, da se je delalo nekakšne "ocvirke" tudi iz svinjske kože. Na trakove narezano kožo so najprej popekli v pekaču , nato pa še na hitro ocvrli v vreli masti (ali morda v olju?) da se je napihnila kot nekakšna luknjičasta krhka masa. Otroci smo mislili, da je podobno Smokiju, a kolikor se spomnim, nam ni bilo ravno všeč

 

Ko sem prišla na Kras, pa sem videla, da tu eno vrsto ocvirkov delajo in uporabljajo čisto drugače.

Slanino (brez kože seveda) se nareže na večje kose in jo s precej narezane čebule in malo soli prav tako "cmari", dokler se salo popolnoma ne razpusti, koščki mesa pa scvrejo. Potem pa čisto mast odcedijo, ocvirke pa  tudi in še dodatko "sprešajo" oziroma stisnejo, da odteče čimveč maščobe.

Take ocvirke potem jedo kot prigrizek. Evo, takole izgledajo kraški ocvirki:
http://www.primorske.si/Plus/Sobota/Ocvirki,-biseri-d

Mojca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. jan 2015 6:20

mamaF je napisal/a:

Seveda, ocvirki so to!

 Pri nas je jih je hranilo pomešane z mastjo, ostalo precejeno mast se je posebej hranilo v emajlirani posodi, ki so ji pri nas rekli "šmalctozna" (štajerska popačenka iz nemščine, seveda je to). Taki ocvirki z mastjo so bili v kuhinji moje stare mame praktično edina zabela, olje je uporabljala zgolj za solate in hladne jedi.

Kdo ve, kakšen je pravilen slovenski izraz za to posodo?

Pri nas smo jih delali in spravljali enako. Posodo smo pa imenovali deža. Nekaj ocvirkov smo takoj, ko so bili dovolj scvrti,  odcedili in jih spravili za ocvirkovo potico in za nadev za krompirjeve  knedeljne (cmoke). Mljask.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. jan 2015 6:38

Posoda je deža. Pri nas se ocvirke še zdaj spravlja enako kot opisujeta mamaF in Cila.  

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. jan 2015 6:49

Posoda je bila stožčaste oblike, kajne, s pokrovom,  ki se je "zahaklal" (še ena štajerska popačenka) na nekakšno kovinsko zanko na posodi? Modre in rdeče o bile te posode, legendarne.

Mi delamo večje ocvirke, čvarke, raje imamo bolj mesnate, pač vzamemo takšno slanino. Na koncu jih stisnemo in potem še posolimo. 

Namesto čipsa prav dobro teknejo.

 

Evo, emo Celje in deža:

https://www.google.si/search?q=de%C5%BEa+za+mast&am

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. jan 2015 7:38

Hm - za dežo pa res prvič slišim. Pri nas smo ji lepo po mariborsko rekli kibla.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 20. 2015 08:37

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

20. jan 2015 8:36

Jp, deža je bila tudi pri nas :)

Blanchy

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

20. jan 2015 8:56

Pri nas (Dolenjska) imamo tudi kible; so točno take kot deže

V.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

20. jan 2015 9:57

mamaF je napisal/a:
Potem pa se spomnim, da je od nekod prišla navada, da se je delalo nekakšne "ocvirke" tudi iz svinjske kože. Na trakove narezano kožo so najprej popekli v pekaču , nato pa še na hitro ocvrli v vreli masti (ali morda v olju?) da se je napihnila kot nekakšna luknjičasta krhka masa. Otroci smo mislili, da je podobno Smokiju, a kolikor se spomnim, nam ni bilo ravno všeč

 

Take smokije poznam tudi jaz, ne poznam pa natančnega postopka, kako se naredijo. Ve kdo?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. jan 2015 10:06

Ja, kibla smo tudi mi rekli. Kiblflajš je pa itak ena najlepših besednih zvez ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti