Pomen določenih sestavin

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

29. sep 2014 20:16

 Hvala za linke.

 

Danes je prej problem preveč informacij. Na internetu je ogromno dobrih in še več slabih podatkov, tako da je zelo pogosto brez neke kulinarične podlage težko sklepat kaj je zdaj dober recept. Zato se mi zdi zelo smiselno, da se razume kaj je namen vsake sestavine in kateri okusi gredo skupaj. Vsi imamo različne okuse. Jaz recimo potic, biskvitnih zadev, sponge cakes in maslenih krem (v tortah) sploh ne maram, pa ne glede na to ali gre za ne vem kakšno specialiteto. Po drugi strani so mi pa všeč tanki, hrustljavi piškoti, ki so že skoraj zažgani, kar bi večina pekov zabrisala v smeti... Tako da kulinarične zadeve jemljem kot trial and error.

the tina

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

29. sep 2014 21:22

Vanja, meni tvoji nasveti in povezave večkrat prav pridejo. Saj je največje bogastvo kuharije pra v različnih okusih in načinih priprave. Tvoje kukije sem spravila v svojo beležko. Ne vem pa, kako naj pojem samo enega, če so tako dobri in imajo okus po ŠE?

Katrca11

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. sep 2014 21:30

Jaz tudi nisem tak karakter kot Vanja. Tako da Katrca, kar hop po njih! Brez slabe vesti !

 

naor

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

29. sep 2014 23:41

Razloži mi prosim Vanja te unče..ker potem sklepam ,da 10 unč moke ne tehta v naših gramih enako kot 10 unč masla ali sladkorja?A ima vsaka sestavina svoj pretvornik iz unč v grame?

In ja,naše none so super kuhale z malo sestavinami ,ki so jih imele,za tiste čase.Marsikatera sedaj ne zna z veliko več dobrinami in informacijami tako okusno skuhat kot so one.Mi še vedno doma delamo mesnine ,po recepturah kot so delali naši nonoti,samo sol,poper,česen in vino..in verjemi ali ne..takih dobrot ne moreš kupit v trgovini,kljub moderni tehnologiji,postopkih sušenja,pa raznih vbrizgih soli v meso,konzervansih,pa še čem.

So znale naše none in nonoti.

S tem sem hotela samo povedat,da premalo cenimo našo dediščino,in nam je preveč sveto kako se to pri drugih dela,da imajo drugi prav,in nikoli mi...kot da nimamo svojega znanja.

Vrtejbenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. sep 2014 0:16

Vrtejbenka, skoraj vse se meri volumensko, maslo pa po teži, ker je paš tako pakirano. So seveda izjeme.

 

Če gledaš volumensko, 1 skodelica moke (cirka 225ml ali 8 unč) po teži ni isto, kot 1 skodelica sladkorja. Ker sladkor je pač težji.

Seveda obstajajo pravila, kako se nekaj zmeri: Na primer, moko zajameš tako, da imaš kupček, ki gleda čez rob, teha potem "odrežeš" s hrbtno stranjo noža, da je mera "ravna". (ima to sploh kak smisel, kar sem napisala?). Enako je s sladkorjem. Za rjav, moker sladkor je pravilo tako, da ga pritisneš v merico in spet odrežeš. Moko in sladkor samo zajameš. 

So recepti, kjer je super važna teža, takrat napišejo, da rabiš recimo 4 unče moke po teži. Dva taka primera sta recimo biskvitno testo in pa za popoverse. Pa še to samo za tiste, ki so bolj picajzlasti. Jaz sem pač ugotovila, da je pri tem dobro biti picajzlast, ker je potem izdelek temu primeren. 

 

Tole sem napisala na prejšnji strani: Naše ome so kuhale čisto OK za tiste čase. Nič ne oporekam. Si se kdaj vprašala, kaj in kako bi šele kuhale, če bi imele na voljo toliko informacij in toliko sestavin, kot jih imamo danes?

 

Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 30. 2014 05:10

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

30. sep 2014 13:39

Imam tudi nekaj ameriških kuharic,ker so mi bile fensi slike,toda ravno zaradi teh mer nisem še nič spekla iz njih...in težko da bom.Sploh se mi zdi ,da ravno pri pecivu moraš bit bolj pikolovski..raje tehtam kot merim,žal.

Tini sem samo svetovala (predvidevam da je začetnica po vprašanjih) klasičen recept za kekse,ti pa v odgovor na to,da naj se drži DOBRIH receptov in ne tega 3:2:1...če tebi ni dober ok,marsikomu je,sploh začetniku.Ko bo znala kaj več,pa verjamem da bo tudi ameriške kukije obvladala.

Glede tega kaj so znale naše none pa ne bom..ker dobro vem kaj so znale ,ker znam sama..z razliko od nekaterih.

Vrtejbenka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

30. sep 2014 15:03

meni so pa ravno shortbread piskoti najboljsi. Brez kakrsnihkoli dodatkov.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

30. sep 2014 15:41

Meni so pa najboljši piškoti tisti starinski 3:2:1. Z maslom. Brez vsega. Čisto nič nimam proti kukijem in bravnijem in janeževim upognjencem. Ampak za tiste trenutke, ko se sam zavlečeš v kot in hočeš nekaj samo zase...par keksov namočenih v vroč čaj ali mleko....kaj pa morem, če sem zrasla v babičini kuhinji.

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. sep 2014 16:24

Morala bi napisati DOBRO NAPISANIH receptov. 

Odlični shortbread kukiji so Walkers. Samo pozabi vse o razmerjih 3-2-1.  Maslo moka sta skoraj 1-1. 

 

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. sep 2014 17:02

Torej so moka:maslo:sladkor = skoraj 1:1:1? Deklaracija pravi, da je masla 31%. Še sol sodi v 100%, seveda.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti