Pomen določenih sestavin

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

28. sep 2014 23:36

Kvas navadno ga kupimo v kocki po 42 g ali v vrečki,to pa je suh kvas.Kvasec pa je,ko kvas damo v toplo tekočino,vodo,mleko.. z malo sladkorja in ga pustimo vzhajat da se kvas aktivira...potem temu rečemo kvasec,ki ga dodamo moki in ostalim sestavinam po recepturi.

Včasih je bilo skoraj nujno potrebo naredit kvasec,ker kvas ni bil vedno dobre kvalitete,moka je bila draga in nam kruh ne bi uspel če bi imeli slab kvas.Tako so gospodinje naredile kvasec,če se je kvas aktiviral so zamesile kruh.

Danes lahko zamesimo brez predhodnega vzhajanja,in nam bo kruh uspel ker so kvasi kvalitetni..seveda v roku uporabnosti kvasa.



Sporočilo je spremenil(a) Vrtejbenka dne 28. 2014 23:52

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

28. sep 2014 23:41

Pa še moje mnenje The tini pod št.2...pecilni prašek se v kekse da,kadar želimo rahlejše kekse,toda so narejeni recimo brez masla..ker maslo na mrzlo vgneteno v testo nam kekse rahlja...sama običajno uporabim sestavine  po principu 3:2:1 to je 3 dele moke,2 dela masla in en del sladkorja...tu ne potrebuješ pecilnega.

Vrtejbenka

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

29. sep 2014 9:11

Vrtejbenka je napisal/a:

Pa še moje mnenje The tini pod št.2...pecilni prašek se v kekse da,kadar želimo rahlejše kekse,toda so narejeni recimo brez masla..ker maslo na mrzlo vgneteno v testo nam kekse rahlja...sama običajno uporabim sestavine  po principu 3:2:1 to je 3 dele moke,2 dela masla in en del sladkorja...tu ne potrebuješ pecilnega.



Vrtejbenka

 

Kaj pa če se v piškote doda recimo 1 del oreščkov? Ali z oreščki nadomestiš del moke kot recimo običajno pri biskvitih, ali se doda ekstra?

the tina

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

29. sep 2014 13:06

Iz SSKJ:


kvásec -sca m (ȃ) redko kvasni nastavek: pripraviti kvasec ♪

kvás -a m (ȃ) 1. snov iz kvasovk, navadno za vzhajanje testa: razdrobiti kvas; star, svež kvas; zamesiti testo brez kvasa, s kvasom / kupiti kos kvasa / tovarna kvasa / pivski kvas

Miroslav Vulović

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

29. sep 2014 17:13

Beljak piškote nekoliko izsuši in pridejo nekoliko trši.

 

Tina, če dodajaš oreščke potem dodaš manj moke. Recept naj bi se najbolj približal razmerju 3:2:1 - moka+dodatki (kokosova moka, oreščki, čokolada v prahu ali kakav) : maščoba : sladkor v prahu.

 

Kvas je za mene surovina iz katere naredimo kvasec - z dodatkom mleka, sladkorja in moke

http://www.mojalbum.com/tajda

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. sep 2014 17:45

the tina je napisal/a:

 

Kaj pa če se v piškote doda recimo 1 del oreščkov? Ali z oreščki nadomestiš del moke kot recimo običajno pri biskvitih, ali se doda ekstra?



the tina

 

The Tina, dokler res ne obvladaš peke piškotov in ostalih stvari, se drži DOBRIH receptov. 

3-2-1- kukiji se pa meni ne zdijo vredni niti ene kalorije. 

 

Vem, da sem zoprna s tem Altonom, ampak tukajle je prikaz, kako dobiti bolj mehke kukije (chewy)

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/the-chewy

Tukajle dela thin and chrispy in lepo razloži, kaj naredi sladkor in zakaj je treba maslo in sladkor miksati v nedogled. Vsaj tako se zdi, če delaš z ročnim mikserjem. Tole je skoraj isti recept kot za splošno znane Toll house cookies. 

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/the-thin-

Za biskvitaste piškote nima videa, recept pa je: 

http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/the-puffy

 

Vanja

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

29. sep 2014 17:58

Vsak po svoje Vanja..meni se zdi osnova za pite,biškote 3:2:1 dobra..seveda kot osnova,potem sledijo še raznorazni dodatki..tudi naše none so kaj vedle in znale...

Vrtejbenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. sep 2014 18:07

Vrtejbenka, tele linke sem dala zaradi tehnike, ne da bi bili tile moji najljubši kukiji. Razen seveda ta tankih.

Moji najljubši "vsakodnevni" (ki jih niti približno ne jem vsak dan, a bi jih) so  še vedno Sierra nugget piškoti

Pri 3-2-1- pa ne delam gužve, pa naj bodo piškoti ali pite. 



Vanja



Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 29. 2014 18:11

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

29. sep 2014 18:53

Malo me je nasmejal tale tvoj prvi link...praviš da ti 3:2:1 sistem ne leži..na prvem linku je skoraj enak,samo da je več sladkorja (po ameriško pač)..nekako 12 unč moke,8 unč masla pa 10 unč sladkorja.

Jaz pa ne delam gužve pri tej formuli 3:2:2,5 (presladko) 

Vrtejbenka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. sep 2014 19:35

Vrtejbenka je napisal/a:

Malo me je nasmejal tale tvoj prvi link...praviš da ti 3:2:1 sistem ne leži..na prvem linku je skoraj enak,samo da je več sladkorja (po ameriško pač)..nekako 12 unč moke,8 unč masla pa 10 unč sladkorja.

Jaz pa ne delam gužve pri tej formuli 3:2:2,5 (presladko) 



Vrtejbenka

 

Zdaj pa še enkrat prečitaj, kaj sem napisala v obeh postih: Odlični kukiji so mi samo ta tanki in ne tisti, ki so iz prvega linka. OK? VELIKA razlika je tudi, če uporabiš ta pravi rjavi sladkor ali samo belega. Potem sem napisala, kaj bi bil moj vsakodnevni kuki, če bi si sploh dovolila, da jih jem dnevno: Sierra Nugget cookies. 

 

Naj ti še enkrat napišem, da sem dala likne zaradi tehnike. Kar se sladkosti tiče tole: Meni presladke stvari prav tako ne sedijo. Imam pa raje en piškot, ki je odličen, kot pa eno skledo nekih podpovprečnih. In tile omenjeni sierra ne spadajo med povprečne: Hrustljavi so, čokolada stopljena, če jih želiš pogreti, polni orehov, ne presladki in dišeči.

 

Ker ravno omenjaš unče: Tukaj gre vse po volumnu:

12 unč moke je cirka 200g.

8 unč masla je  227g

10 unč sladkorja je cirka 250g. Velika razlika je, če uporabiš rjav sladkor, ne belega pobarvanega na rjavo. 

 

Še enkrat, kukiji, taki ali drugačni so za posladkat, torej se poje eden ali dva. Enako je za ostalo sladkarijo. Če moraš/želiš pazit na težo kot jaz, (zelo redki so tisti, ki lahko pojedo kar hočejo in ostanejo suhi) pa če že pojem nekaj, kar dejansko ni hranljivo, vzamem nekaj takega, da bo zadovoljilo moje brbončice. Kam bi pa prišla, če bi se v poplavii vseh okusov in dobrot, zadovoljila s čisto vsako zadevo, ki mi pride nasproti? 

Naše ome so kuhale čisto OK za tiste čase. Nič ne oporekam. Si se kdaj vprašala, kaj in kako bi šele kuhale, če bi imele na voljo toliko informacij in toliko sestavin, kot jih imamo danes?  

 

 



Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 29. 2014 19:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti