Zasaditev v koritu

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. maj 2014 21:16

Johanna je napisal/a:

Vrtejbenka je napisal/a:

Kar se tiče koriandra pa,letos mi ga je mama kupila,je že lep velik in košata,toda o okusu ne bi...bo samo za okras med ostalimi začimbami,želišči in dišavnicami.


Vrtejbenka

Ja, o okusu bi se dalo debatirat...

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2235

Je pa res lep v času cvetenja. 

Sama že nekaj let uporabljam plodove koriandra, pri pečenju svinjine, seveda je potrebno biti pazljiv pri doziranju le teh. 

Koriander lahko vzgojimo sami. Plodove (semena), kar te kupljene v kozarčku, namočimo za nekaj ur, nato jih damo v lonček ali v gredico na vrtu.



Johanna

 

Kakšen pa je koriander v času cvetenja? Poznam samo takega, ki navzgor požene zelene liste, v zemlji pa zraste bela korenina, po videzu podobna korenini peteršilja, okus in vinj sta seveda bistveno drugačna.  Uporabljam oboje, liste seveda veliko več, predvsem za zelenjavne jedi, rižote in nekatere eksotične jihe (na primer piščančja s kokosovim mlekom).  Nisem ga pa še videla cveteti, pa me zanima ali zato, ker ga prehitro porežem in sploh ne požene v cvet?

In kaj so plodovi koriandra? Seme vem kaj je, take male kroglice, ki jih daš v zemljo in potem zraste, kot sem napisala, nisem pa pa še slišala za plod koriandra?

 

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

3. maj 2014 21:24

Kaj pa, če je četrti pastinak? Vem, da ga nekateri dajejo v take zasaditve.  Zadnji pa mogoče trajni šetraj??

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

3. maj 2014 21:35

 

Slika ni najbolj ostra,  moje je prvi timijan( morda celo šetraj),  drugi je majaron, tretji origano , četrti koriander, peti mladi rožmarin

 

 



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 03. 2014 21:38

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. maj 2014 22:26

mamamia je napisal/a:

In kaj so plodovi koriandra? Seme vem kaj je, take male kroglice, ki jih daš v zemljo in potem zraste, kot sem napisala, nisem pa pa še slišala za plod koriandra?

Nak, te "male korglice" so plodovi. Morda jim res rečemo semena, ampak, botanično so plodovi.

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. maj 2014 10:04

Gledam moj šetraj  na oknu in ne najdem nič podobnega na sliki. Je pa res, da zdaj dobiš že toliko vseh mogočih variant začumb - letos imam tri različne majarone, ki so precej različni, pa vsi komaj še kaj podobni tistemu staremu z babičinega vrta. Tako da bi bil moj komentar edino ta, ki ga je napisala tudi rimljanka - veliko preveč natlačeno, grmički se s časom razrastejo (če imajo prostor seveda, če ga nimajo, pa zanesljivo ni dobro zanje).

Sonja

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

4. maj 2014 14:34

Prvi izgleda kot timijan, drugi pa kot origano. Tak grm sem pred kakšnim tednom izruvala iz zemlje, ker nisem vedla kaj je. Na srečo se je razlezel po vrtu, zato sem po vonju drobnejših listov ugotovila, da je origano.

Tretji bi lahko bil marsikaj, še najbolj me spominja na zlatega origana. Četrti grmiček je mogoče nek kodrolistni peteršilj, zadnji pa mi sliči na vrtni šetraj, možno pa, da je pehtran.

Vem pa kaj ziher ni: pelin, koriander in luštrek. Te so visoke začimbe. Imam vse tri na vrtu, pa mi zavzamejo kar mesto.

Me zanima, če bo avtor slike stopil k hiši, da vpraša vrtnarja, kaj ima posajeno

yulchi

Johanna  

član od: 14.5.2013

sporočila: 377

4. maj 2014 20:03

[citat=--mamamia--]

 

Kakšen pa je koriander v času cvetenja? Poznam samo takega, ki navzgor požene zelene liste, v zemlji pa zraste bela korenina, po videzu podobna korenini peteršilja, okus in vinj sta seveda bistveno drugačna.  Uporabljam oboje, liste seveda veliko več, predvsem za zelenjavne jedi, rižote in nekatere eksotične jihe (na primer piščančja s kokosovim mlekom).  Nisem ga pa še videla cveteti, pa me zanima ali zato, ker ga prehitro porežem in sploh ne požene v cvet?

In kaj so plodovi koriandra? Seme vem kaj je, take male kroglice, ki jih daš v zemljo in potem zraste, kot sem napisala, nisem pa pa še slišala za plod koriandra?

 

mamamia[/citat

 

Mamamia, verjela ali ne, ravno včeraj, ko sva z Vrtejbenko rekli nekaj o (ne) užitnosti zelenih listov koriandra, sem pomislila...mamamia jih "ziher" uporablja v svoji kuhinji...

In glej ga zlomka, danes že na nedeljskem meniju...lepo...

https://www.google.si/search?q=koriander&espv=2

Ja, tako zgleda v času cvetenja.

Johanna

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. maj 2014 20:46

Koriander je stvar navade in nam je trajalo kar precej časa, da smo se navadili okusa. Malo po malem....zdaj ga obožujemo. Listi so nepogrešljivi tako v mehiški kot v tajski hrani, da južnoameriške sploh ne omenjamo. Si ne predstavljam pico de gallo brez svežih koriandrovih listov. Pravzaprav brez tega imaš samo čisto običajno sesekljano paradižnikovo solato.  

 

Aja, za tisto skrajno desno, se meni tudi zdi, da je neka vrsta rožmarina.



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 04. 2014 23:57

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

6. maj 2014 19:36

Za skrajno desno bi jaz rekla, da je pehtran, vsaj meni je v senci tako rasel .

Uly

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti