Pušpan

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

tema odprta - 23. apr 2014 6:31 | ogledi: 10.382 | odgovori: 20

Prosim, pomagajte z nasvetom! Cela armada gosenic je požrla liste na naši živi meji iz pušpana. Nikakršno "obiranje" ni prišlo v poštev! Teh"zverinic" je bilo na stotine! Začele so lesti po zidovih hiše. Včeraj smo obžrte in posušene liste enostavno s plamenikom (brenerjem) požgali. Živa meja je zdaj grozna! Sicer je stara več deset let in sega v višino več kot 2 metra.

Zanima me, ali jo lahko porežem. Se pušpan sam obraste? Ali pa je bolje, da izruvam te rastline in zasadim nove?

Hvala za pomoč.

Pegasti

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

23. apr 2014 9:26

Popolnoma enak primer smo imeli lansko leto.Vse pušpane sem poškropila,in pustila, bilo je res groooozno! Škropila sem jih res kar nekajkrat, preden sem se tega vraga rešila! Požgat jih ne bi smela, zdaj ste prizadeli še tisto kar je ostalo lepega, s tem pa ranili ubogo rastlino! Pri nas so letos lepo ven pognali in so prečudoviti, je pa bil lani celo leto pogled na nje res neprijeten!

kvačkarica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. apr 2014 10:53

kvačkarica je napisal/a:

Požgat jih ne bi smela, zdaj ste prizadeli še tisto kar je ostalo lepega, s tem pa ranili ubogo rastlino!

Tudi z obrezovanjem "ubogo" rastlino ranimo, pa nimamo pomislekov. Saj jo bodo še obrezali in bo pušpan pognal na novo.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. apr 2014 16:44

Mal v pojasnilo: z brenerjem so požgali liste in vejice ter veje, ki so jih odžagali, odrezali, spulili itd. dol z rastline. Žive rastline niso smodili!

lp

cervus

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

23. apr 2014 17:45

pegasti in elaphus, sem danes še od dveh izvedela, da imajo gosenice napad na pušpane v naših krajih in tudi, da še nikoli niso videli kaj takega v takšnem številu. Je bila pa zjutraj na prvem programu radia SLO ob 8 oddaja, v kateri so tudi o tem baje govorili, se jo da poslušat iz arhiva.

Ognjič

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

23. apr 2014 18:10

Hvala vsem za pomoč in tolažbo. Zdaj vsaj vem, kako se ta "zverina" imenuje. So pa res neverjetne! Pridem danes domov iz službe, pa jih je bilo spet par sto vsepovsod. Katastrofa. Iskreno: veliko raje imam zime kot je bila lanska, ko vsa sovjat pocrka. Pa ne me obtožit krutosti nad ubogimi živalcami in rastlincami. Temu se reče naravna selekcija.

http://arboretumvolcjipotok.wordpress.com/2013/07/19/puspanova-vesca/

 

Še enkrat hvala, ekipa



Pegasti

Sporočilo je spremenil(a) pegasti dne 23. 2014 18:13

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. apr 2014 18:25

pegasti je napisal/a:

 Temu se reče naravna selekcija.

Še enkrat hvala, ekipa



Pegasti


Ko se zapriseženi družboslovci na glavo vržejo v naravoslovje, začnemo biti plat zvona! Upam, da me bo moj pušpan počakal do drugega tedna!

lp

cervus

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. apr 2014 19:10

Danes zjutraj je bila oddaja o pušpanu na Radiu Slovenija. Mimogrede sem ujela, da smo dobili enega škodljivca, ki pospešeno uničuje pušpane . Prispel je iz tujine menda. Veliko ljudi je klicalo in se pritoževalo, kako  jim je pušpan "obolel". Potem je klical "en" Janez in se razjezil, koliko besed o pušpanih, skoraj toliko kot jamranja o politiki. Čisto pošteno pa povem, da nisem slišala, s čim poškropiti tega škodljivca, da se ga znebimo. Zdaj pa komaj čakam, da vidim, kako je z mojimi šestimi primerki.

 

naor

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. apr 2014 19:18

pegasti, Svetovalni servis: Oskrba okrasnih grmov, danes ob 8. na Radiu Slovenija1

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti