Recepti za 90-dnevno dieto

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

26. mar 2004 9:01

Pica z gobami na OH dan (by moja mami): Kupi osnovo za pico ali pa jo naredi po receptu iz baze. Gor poliješ dosoljen Pomi (ali kaj podobnega) in pokapljaš s par kapljicami olja. Na tanko narezane gobe (200 g za 2 osebi) prepražiš posebej na žlici olivnega olja, dodaš ščepec timijana, sol, poper in čili, če ti odgovarja. Ko dodaš sol, gobe izpustijo vodo. Ko le-ta povre, so gotove. Na tanko jih razporediš po pici. Rada imam okus timijana z gobami, ker jih naredi posebej slastne in polnega okusa. Ta pica je zelo nasitna. Pa dober tek. Sy

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

29. mar 2004 10:16

Malo idej za beljakovinski dan, ko nas je že toliko skupaj: Špinača z jajci 50 dag zmrznjene špinače daj v vodo in počakaj, da zavre ( po potrebi dodaj še malo vode). Kuhaj na zmerni temperatuti. Ko se špinača zgosti, ji dodaj sesekljan česen, mušk.orešček, sol in poper. K špinači si privošči dva jajčka, ocvrta v teflonski ponvi brez maščobe in kos kruha. -Jajca lahko zamenjaš s hrenovko, kosom pustega mesa ali s tofujem ( tudi za večerjo). K špinači pa tekne tudi pusta skuta. Ob koncu popij še 3dl juhe. Porova enolončnica s pišč.šinkom: 2 pora 25 dag pišč.šinka 1 žlička olja 1 čebula 3 stroki česna 1 žlica parad.mezge ali 1 večji paradižnik 7 dl jušne osnove 20 dag kolerabe sol,poper, ščepec timijana, peteršilj Vso zelenjavo očisti, operi in nareži. Šink nareži na kocke. Na segretem olu prepraži čebulo, por in česen, dodaj narezan paradižnik ali mezgo in kolerabo. Vse na hitro prepraži, dolij jušno osnovo in kuhaj približno 10 minut. Temu dodaj narezan šink, sol, poper in timijan. Kuhaj do mehkega in jed okrasi z narezanim peteršiljem. Zraven si privošči kos kruha. Popij tudi 3 dl čiste juhe. Dober tek! Irena

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

30. mar 2004 8:58

Jedilnik za Š dan MEŠANA ZELENJAVA S PROSENO KAŠO 10 dag prosene kaše skuhaj v zadostni količini vode. Tudi soliš lahko malo. 1 papriko, 1 jajčevec in čebulo nareži na manjše kocke in prepraži na olju, dodaj na kocke narezan paradižnik ( jaz sem dala kar pelate iz pločevinke, pa še sok sem porabila), ščepec bazilike, ščepec rožmarina, sol, poper in 1 žličko gorčice ( dala sem gorčična semena) in duši 5 minut. Na koncu dodaš kuhano proseno kašo. Zraven poješ še kos kruha in manjšo skledo poljubne solate. ( jaz imam rdečo peso). Če pa imaš raje grah pa tole: 50 dag graha stresi na žličko vročega olja, popraži in prilij toliko jušne(zelenjavne) osnove, da je grah pokrit z njo. Med dušenjem ga večkrat premešaj. Zmehčanega soli, popraj, potresi z nasekljanim peteršiljem. Grah v omaki lahko zgostiš z dvema naribanima krompirjema(surovima) in za lakoto dodaš še malo solate. Zraven pojej kos kruha. PIKANTNI RIŽ 1 nasekljano čebulo na hitro popraži na olju. Dodaj pelate (majhna konzerva), sladko (1 žlička) in pekočo papriko (1/2 žličke), strta 2 stroka česna. Vse prelij s toplo vodo in malo poduši. Začini s soljo, poprom in tabaskom (ali sojino omako). Dodaj opran in odcejen riž ( lahko ga prej skuhaš in dodaš kuhanega) Premešaj in kuhaj na zmerni temperaturi, dokler riž ne postane mehak. Obrok naj obogatita kos kruha in zelena solata, na katero naribaj korenček. Lahko si narediš RAGU: 30 dag sezonske očiščene zelenjave nareži na drobne kose in jo z nasekljano čebulo prepraži na žlički olja. Dodaj malo tople vode, da se zelenjava zduši. Še čvrsto osoli, popopraj in dodaj začimbe po okusu. Tako pripravljeni zelenjavi dodaj 10 dag riža, ki si ga skuhala posebej. S kosom kruha ga pojej za večerjo, brez pa za večerjo. Pa dober tek! Irena19

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

30. mar 2004 11:22

Irena19 HVALA za ideje!!! Za koliko ljudi je tale količina zelenjave s kašo (je mišljeno samo za 1)? Punce, kaj pa jeste na OH dneve??? Dejansko samo testenine in pice, ali ste pogruntale še kaj? Lp! Noel

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

30. mar 2004 11:44

Po knjižici je za eno, ker je za kosilo in pol manj za večerjo. Priznam, da delam količinsko po občutku, ker je še za Matjaža. Na OH dan pa sicer najraje jem testenine in z bolonjsko omako, t.j. paradižnik na razne načine z začimbami. Pico obožujem, ampak brez sira je malo pusta, tako, da si naročim veliko tržaške zraven, če jo jem zunaj. Poskusila sem z lasagno, pa tudi tortilje imam že doma. V knjižici je še nekaj drugih receptov; POGAČA Z ZELIŠČI 40 dag polnovredne pšenične moke 1 zav.pec.praška 3 stroki česna 1 žlička rožmarina 1 žlička bazilike 1 žlička nasekljanega drobnjaka 1 žlička nasekljanega peteršilja - uporabljan Kotany začimbe, so res dobre 1 žlička soli 1 žlica olivnega olja vsaj 3 dl mineralne vode Moki dodaj vsa pripravljena zelišča, strt česen, sol in pec.prašek. Vse premešaj in počasi dodajaj mineralno vodo, da lahko dobljeno maso umesiš v gladko testo. Razporedi ga po namaščenem pekaču, premaži ga z oljem. Pečico ogrej na 220 ° C in peci pogačo pribl. 30 min., da porumeni. Pečeno pokašljaj z vodo, prekrij s krpo in pusti, da se malo ohladi. Pogače ne reži, trgaj jo. Pojej jo polovico, ostanek shrani za drugič, ( če ni še hdo lačen). ČAPATIJI 20 dag polnozrnate moke 1,5 dl mlačne vode ščepec soli začimbe po okusu (npr. provansalske, česen, peteršilj) 1 žlička olivnega olja za testo paradižnikova omaka ali kečap V veliki skledi zmešaj moko in sol ter počasi dodajaj vodo, olje in začimbe. Mehko testo mora biti gladko. Testo poškropi z malo vode, ga pokrij z mokro krpo in pusti počivati najmanj pol ure. Iz testa oblikuj 6 enako velikih kroglic. Vsako enakomerno tanko razvaljaj v krog. S čapatijev otresi odvečno moko in jih speci v vroči ponvi na obeh straneh. Odlični so tudi pečeni na električni plošči ali na žaru. Jej tople. Lahko jih premažeš s paradižnikovo omako ali kečapom. Če ti to ne paše skuhaj : 8 dag ajdove kaše in ji primešaj gobe. Te najprej narežeš, na olju prepražiš čebulo in dodaš dve pesti poljubnih gob in zaliješ. Soliš, popraš, dodaj strt česen in potresi z nasekljanim peteršiljem Pa dober tek Irena19

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

31. mar 2004 19:13

Beljakovinski dan: Brskam po knjigah v upanju na kakšen dober ribji recept za beljakovinski dan (vegetariancem je izbor precej zožen) in sem našla tal recept. Kaj pravite? Mere so sicer večje, a jih ustrezno pomanjšajte. Normalen recept je seveda mišljen s testeninami, za nas pride v poštev le kos kruha. Pa bo tudi tako dobro mislim: 600 g večjih testenin (npr. školjke) 500 g osliča (lahko je zmrznjen) 1/2 čebule, 1 stok česna 1/2 kozarca suhega belega vina (saj bo alkohol itak izpuhtel) 100 g mešanice (olive, kapre, kisle kumarice) 400 pelatov olje sol, poper, pteršilj Ribo narežemo na kosce in damo v kozico hkrati s sesekljano čebulo, česnom in oljem. Koščke ribe od vseh strani popražimo, zalijemo z vinom in ko vino izhlapi, dodamo odcejen in nasekljan paradižnik, sol in poper. V odkriti posodi kuhamo kake pol ure. Tik preden je gotovo dodamo seskljane olive, kapre in kisle kumarice ter peteršilj in primešamo k makaronom. Mislim, da bo tole kar mnjami... Sweetie

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

1. apr 2004 8:17

Noel, jaz sem vzela 15 dag prosene kaše, pa je bilo kar veliko za dva. Je Matjaž pojedel manj, kot sem mislila. Če niso ostali pravi jedci kaše, boš imela 10 dag več kot dovolj. Lp Irena

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

1. apr 2004 9:34

Punce, tukajle je recept za ljubitelje rib in omakic (tale je meni res fantastična!). Lososov file s kumarično prilogo za 4 osebe: 700 g kumar za dušenje 2 šalotki 3 žlice masla 100 ml čiste zelenjavne juhe 100 g alpske smetane za stepanje 1 žlica zrnate gorčice 200 g smetanovega jogurta 700 g težak lososov file sol, beli poper, 3-4 žlice olja 5 - 6 vejic svežega pehtrana Kumare olupimo, po dolgem razpolovimo in jim izdolbemo semena. Polovice kumar narežemo na 2 cm debele rezine. Šalotki olupimo in sesekljamo. V kozici rezpenimo maslo, dodamo kumare, jih 3 minut pražimo in vzamemo iz posode. Na maščobo v kozici stresemo šalotke in jih opražimo, da posteklenijo. Prilijemo juho in smetano ter 3 minut kuhamo malo pod vreliščem. Primešamo gorčico in jogurt. Dodamo kumare, pokrijemo in na šibki vročini kuhamo 5 minut. Lososov file razrežemo na 8 enako velikih kosov. Posolimo jih in popopramo. V ponvi segrejemo olje, dodamo fileje in jih na srednje močni vročini pečemo po 3 minute na vsaki strani. Pehtran operemo in listke dodamo kumaram. Prilogo po okusu dosolimo in dopopramo. Vir: Jedilniki za zdravo kombiniranje hrane Lp, Asja

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

1. apr 2004 10:01

Sweetie: si ti tudi vegetarijanka? jaz sicer 1x na mesec ali dva pojem tudi kaj mesa, drugače pa nisem ljubitel in se štejem med vegetarijance. Pri sebi vidim, da mi na beljakovinski dan najbolj pašejo pečena jajca, najmanj problemov imam z njimi. Skuta mi je premastna, ribe se mi ne prebavljajo dobro, sir bi še tudi šel kdaj pa kdaj. LP, Sy

MICI  

član od: 6.5.2002

sporočila: 22

2. apr 2004 18:58

Zivjo punce! Nekje bolj v zacetku tega foruma je ena spraševala za recept za tortilje. Nekoč sem si ga prav iz kulinarike izpisala in meni osebno so te tortilje še vedno najbojše. Recept gre pa takole: - 225 g ostre moke - 25 g polnozrnate moke - pol žličke soli - ščepec mlete kumine - cca 3 dcl tople vode (mislim, da sem je vedno uporabila samo dobro polovico) - žlička pecilnega praška - 2 žlici olivnega olja - poper Testo zgneteš v gladko, ne premokro testo in ga pustiš počivati pol ure. Nato ga razdeliš na približno 8 - 10 hlebčkov in razvaljaš v obliko palačinke. Pečeš počasi, da tortilje niso zažgane, temveč bolj posušene, sicer se kasneje lomijo. Je pa kar precej dela (testo, valjanje, peka). Zanima pa me, kje se tole dieto dobi oz. ali je to samo pravilo npr. škrobni dan, zelenjavni dan,...itd. Lep pozdrav, Mici

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti