Krst pri savici

tema je zaklenjena

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

30. jun 2013 21:15

Tole čisto na grobo:

 

KRST PRI SAVICI:

O čem govori lirsko-epska pesnitev?

Kako je zgrajena?

Označite Črtomira in Bogomilo kot romantična junaka

Katere teme se prepletajo v pesnitvi?

Kakšno je zaključno sporočilo?

Kaj menite o Črtomirjevi krivdi?

Govori o pokristjanjevanju poganov, ter o njihovi zadnji bitki, vmes pa je vpletena ljubezenska zgodba Črtomira in Bogomile.

Snov je dobil v Valvasorjevi Slavi Vojvodine Kranjske.Gre za čas pokritjanjevanja Slovanov.

Zgrajena je iz Uvoda in Krsta.

Vzroki za nastanek:zaradi nesrečne ljubezni,smrti prijatelja Matija Čopa.

Kraj dogajanja:dežela kranjska, nima lepšga kraja-Gorenjska-okolica Blejskega in Bohinjskega jezera, slap Savica.

Oznaka Črtomira: v Uvodu je prikazan njegov zunanji boj; njegova osebnost je skladna z jasnimi cilji; svoboda je zanj najvišja vrednota, ljubezen pa želja po osebni sreči.

Oznaka Bogomile: ostaja vseskozi enaka , pa čeprav bi se zato morala pokristjaniti.

Črtomir sprejme krst bolj zaradi pozitivnega odnosa do svojega naroda.

MOTIV :Uvod=boj za staroslovansko svobodo, bratomorne vojne, mladega vojskovodje z maloštevilno vojsko.Boj za življenje in smrt.

Krst=motiv premaganega vojskovodje, srečne ljubezni med njim in Bogomilo, pokristjanjevanja.

Zaključno sporočilo:

IDEJE:Uvod= Črtomir:bolje je biti mrtev in svoboden , kot pa živ in brez svobode, svoboda je najvišja vrednota, od nje je odvisno vse.

Krst= če hoče človek preživeti, mora osmisliti vse , kar mu prinese življenje in vztrajati tudi v težkih situacijah.

Interpretacija:

-gre za zapleteno delo, ki zahteva poglobljeno branje in dopušča različna razumevanja

-podobnosti med Črtomirom in Prešernom:-neizpolnjena ljubezen

-onostranstvo(nobeden ne verjame v onostranstvo)

-izguba prijateljev

-resignacija(otopelost,vdanost v usodo, verjame , da nikoli več ne bo srečen)

Zunanja zgradba uvoda se sklada z dinamičnim dogajanjem v tem delu pesnitve:

-hitro menjavanje kratkih 3-vrstičnih kitic

-jedrnato pripovedovanje.Vanj pa so kot romantične prvine vpletene čustvene besede( kri po Kranji, ne boj- mesarsko klanje)

 

Drugače pa punca, knjigo v roke, pa učit

kriznana

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. jun 2013 21:46

kriznana je napisal/a:

Tole čisto na grobo:

 

KRST PRI SAVICI:

O čem govori lirsko-epska pesnitev?

 

 

Drugače pa punca, knjigo v roke, pa učit



kriznana

 

Ajoj, Kriznana...takole pitanje lenob ne pripelje nikamor. Pravzaprav ne nikamor. Pričakujejo, da jih bo nekdo šopal z informacijami, da bodo z minimalnim trudom vedno lezli naprej, na račun nekoga drugega.   

 

 

Vanja

kozamurnik

sporočila: 2311

30. jun 2013 22:33

Saj je bilo za pričakovati  da se bo prej ali slej našel nekdo, ki bo naredil nalogo namesto deteta.

kriznana, si res tako naivna?

murnik

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. jun 2013 22:59

Tejle lilliikkii niti to kriznanino ne bo pomagalo ...

Ma od dekliča je nespoštljivo do skrajnosti,  kako se vede do jezika in do Pesnika, pa saj nimamo 25 Prešernov (ali prešernov). 

In namesto na kulslo bi poguglala na kak dijaški forum in našla vse. 

 

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. jul 2013 7:57

Mene je užalostilo že vprašanaje. Dobro, razumem, da nečesa ne maraš, ampak kar se šole tiče, maraš ali ne maraš, če hočeš izdelati razred, maturirati, diplomirati... potem pač moraš imeti rad vsaj toliko, da opraviš, kar šola od tebe zahteva. Vsi imamo ljube in neljube predmete, zanimanja itd.

Vsekakor si ne predstavljam iti na izpit ali celo na popravca z znanjem, ki ga bom ujela na forumu. Če si hodila v šolo, si bila na urah in veš, kako je profesorica podajala snov, kaj je zahtevala za pozitivno oceno. Če sprašuješ po "glavnih osebah", to pomeni da nisi niti enkrat prebrala Prešernove mojstrovine. Zato oprosti, draga moja, ne moreš narediti popravca, saj šola mora dati tudi nekaj znanja. Kako bi se počutila, če bi šla k zdravniku, mu potožila kaj te boli, on bi ti pa rekel, veste pri študiju medicine so mi bila pa ušesa najbolj zoprna, pa še na izpitu jih nisem dobil. Res ne vem, kako naj vam pomagam. 

 

naor

Mygrace

sporočila: 6506

1. jul 2013 8:07

Suhe veje družbe je nekdo nekoč rekel takim ljudem

Mygrace

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

1. jul 2013 9:00

Ne nisem naivna ali pa tudi, ja. Tole sem imela pred kratkim jaz na maturi, zato sem imela še odgovor v mapi in sem ga sam skopirala. Iskati ga definitivno nisem šla.

Je pa bil zame včeraj en tak lep dan, da sem morala še malo drugim pomagat.

 

Tejle deklici tole tako ne bo kaj dosti koristilo, če ne bo osnov še sama pogledala. In tudi, če sedaj izpit naredi, vprašanje kako ji bo Prešeren šel naprej v glavo.

kriznana

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

1. jul 2013 9:29

mamamia je napisal/a:

...In namesto na kulslo bi poguglala na kak dijaški forum in našla vse. 

 

Ampak tam njene kosti za glodanje ne bi nihče niti opazil ... je pač čas počitnic, kislih kumaric in zdolgočasenih najstnic, ki vsake kvatre uletijo na kakšen resen forum in hočejo kao dvigovati perje ...brez veze.

LP, V.

Mamka Bršljanka  

član od: 24.5.2012

sporočila: 255

1. jul 2013 10:30

Joj, ste se preveč razburili.  Lej, je vsekakor mlada in pustite jo. Naj uživa v svoji mladosti dokler lahko. Hoče plonkat? Naj plonka. Če ji uspe, super. Če ji ne, jo bo to nekaj izučilo. Ne bo kriva ona, ki/če ji uspe naresti popravca brez znanja. Sicer je pa vsakomur izmed nas uspelo nekaj naresti brez veliko truda. Prej ali slej bo nekaj priletelo v njeno življenje, ko bo ugotovila, da ni vse tako enostavno. Čim kasneje in naj bo problem čim manjši.

 

Ne ji treba sedaj pridigati, da se mora potruditi, da je lena, da mora biti pridna, vzeti knjigo v roke ... (dosedaj ji je očitno uspevalo na način, ki ga prakticira. mislite, da ji bomo tujci lahko kaj vtepli v glavo? kar ji starši in učitelji, ki so dnevno v njenem življenju, niso mogli?)

 

JA, JA, JA. Vsi vemo, kaj bi bilo prav, pa vsi se izogibamo tistega zoprnega. me zanima, koliko izmed vas je 100% pridnih? ste znotraj normale BMI? imate vse stvari porihtane v službi? se dovolj ukvarjate z partnerjem ter otroci ter sabo? dejte, no. vzemite stvari malo bolj na easy oz. kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen. se vam zdi neumno, da nekdo sprašuje po obnovi Krsta pri Savici? NE ODGOVARJAJTE!

Mamka Bršljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. jul 2013 10:51

Mamka Bršljanka je napisal/a:

Joj, ste se preveč razburili.  Lej, je vsekakor mlada in pustite jo. Naj uživa v svoji mladosti dokler lahko. Hoče plonkat? Naj plonka. Če ji uspe, super. Če ji ne, jo bo to nekaj izučilo.

Mimo tega pa ne morem. Torej, kradimo, če uspe, super. Če ne, nas bo pa to nekaj naučilo.

Res se ni čuditi, da smo, kjer smo.

In še tole: Mama Bršljanka, ne mešaj jabolk in hrušk! Tvoj zadnji odstavek je povsem brez povezave s problemom mlade dame.

 

 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti