Domači planinski čaj

nyet  

član od: 23.3.2008

sporočila: 3

tema odprta - 10. maj 2013 9:01 | ogledi: 15.606 | odgovori: 13

Že zelo dolgo časa iščem recept za tapravi domači planinski čaj. Vem da so v čaju plodovi šipka, listi robide in lipa. Ne vem pa v kakšnem razmerju to zmešati. Bila bi zelo vesela, če bi mi kdo pomagal.

nyet

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

10. maj 2013 12:04

nyet, za tapravi domači planinski čaj, je po moje treba več rastlinic in rožic imeti, kot pa samo tri, ampak to je stvar okusa vsakega posameznika. Če ti bo kaj v pomoč, sem pogledala na embalaži kupljenega planinskega čaja, kjer so navedena taka razmerja:

plodovi šipka 34 %

listi robide 20 %

plodovi črnega trna 18 %

lipovo cvetje 13 %

plodovi jerebike 10 %

listi poprove mete 5 %

Pri nas, na naših vandranjih po gorah in naravi, naberemo še materino dušico, ranjak, hribovsko reso (plahtico), smrekove in borove vršičke, liste in plodove borovnic in gozdnih jagod...zmešamo tako, po občutku in je res dober planinski čaj ( v našem, domačem okolju mu tako pravimo ).

babka1951

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. maj 2013 13:08

Zame je planinski čaj enostavno mešanica, ki se je začela zdaj spomladi z nabiranjem trobentic, vijolic... In mešamo ga sproti  po občutku, tako da nikoli ni istega okusa. Zadnja vezija ima dodane kar precej mete, ker jo imamo pač radi. Plodov pa, razen izjemoma, ne mešamo zraven. Šipek je meni krasen kar v solo varianti.

Zelišča sezonsko nabiraš, potem pa spotoma delaš mešanice, meni je ta varianta najbolj všeč. Po občutku.

Loni Makaroni

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

10. maj 2013 21:09

Jaz imam zelo rada planinski čaj, ampak ugotavljam, da tisti, ki je pakiran v vrečkah ni isti, kot tisti, ki se prodaja v razsutem stanju. Že ranjak doda posebno noto, kaj šele to kar omenja Babka1951.  Včasih sem z očetom nabirala zelišča, zdaj pa moram priznati, da jih ne poznam. Bi pa rada kuhala pravi domači čaj. Bom morala v en tečaj k Babki1951, iz knjig se kaj prida ne naučiš.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. maj 2013 9:39

Trixi je napisal/a:

Jaz imam zelo rada planinski čaj, ampak ugotavljam, da tisti, ki je pakiran v vrečkah ni isti, kot tisti, ki se prodaja v razsutem stanju. 

Se strinjam.

rimljanka

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

11. maj 2013 10:36

[citat=--Trixi--]

 Bom morala v en tečaj k Babki1951, iz knjig se kaj prida ne naučiš.

 

Oooooo Trixi, tukaj ti tudi jaz ne bom prav veliko v pomoč, se tudi pri nas s temi zelišči lovimo. Naša mama, dokler je zmogla, je bila pa velika nabiralka in poznavalka in nas je ona z vsemi čajčki zalagala. Imamo pa srečo, da nam še vedno z nasveti lahko pomaga in sedaj, vse nabrano prinesemo najprej v strogo kontrolo in se pospešeno učimo. Kolikokrat me je v naravi učila, pa sem si takrat mislila, saj meni tega ni treba in nisem čisto nič odnesla od tega šolanja, žal...


babka1951

Mygrace

sporočila: 6506

11. maj 2013 11:23

Jaz po svetu itak hodim s svinčnikom in papirjem, tudi v štacune ("Ferdo, piššš!"), tako da....šala mala, prepisati procentualno sestavo raznih čajev. Potem po svojem okusu dodaš še kakšno stvar. Nekaj za barvo, nekaj za aromo...

Poleg tega si je treba vzeti nekaj časa, da malo pobrskaš po spletu in vzameš na znanje, kaj se med seboj izključuje, česa ne sme biti preveč....

 

Seveda je velika razlika med unimi filter vrečkami in renfuzo...pa še tam je razlika, za volumen ali kilažo nekateri nasekseckajo tudi stebla rastlin

Menda je vsebina tistih filter vrečk pravzaprav pometen ostanek od sušenja rastlin. Poleg prahu je seveda tudi nekaj prvobitne substance, je pa cena za take smeti absolutno pretirana. In ja, tudi pri nas imamo filter vrečke čaja, tako kot konzerve fižola, koruze, paradajza itd...za rezervo pač

Mygrace

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

11. maj 2013 11:37

Mygrace, pri nas Ferdo tudi skoz piše, potlej pa išče, kam je listke dal   lepo bodi

babka1951

Mygrace

sporočila: 6506

11. maj 2013 11:41

Jebela, Ferdo skoz neki skriva, ja!

                                       

Mygrace

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

12. maj 2013 16:56

Babka1951, tudi jaz nisem takrat ko je bil še oče živ poslušala..... Najbolje da kar naberem doma s pomočjo knjige pregledam...

Sempa jezna sama nase. Sem hotela skuhat regratov med, pa že cveti... Za prvi maj smo bili na morju, prejšnji teden sem začela delat.... Upam, da kje višje še naberem kaj cvetov.... 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

nyet  

član od: 23.3.2008

sporočila: 3

14. maj 2013 18:25

Punce hvala za pomoč...bom probala mal eksperimentirat. Enkrat bom že zmešala tisto tapravo mešanico :)

 

nyet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti