Oddaja ana kuha

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2013 9:26

Sam sem imel tudi tako predstavo. Za katero področje pa to velja?

Commis débarrasseur

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

7. mar 2013 9:52

Za Dolenjsko vem, pa tudi Štajerci jedo kislo zeljo in krvavice, vsaj moja štajerska žlahta, mislim, da cela Slovenija. Oglasite se vsi, ki imate kislo zelje in krvavice za svojo domačo hrano.

Mislim, da so podrobnosti v pripravi krvavic, ješprenj, kaša, riž, ene so sladke, ene še z rozinami, naj povedo slovenske gospodinje.

Mogoče pa le ni tako vseslovenska hrana kot sem sama do zdaj mislila.

 

 

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

7. mar 2013 9:53

Po mojem kar za večino naših krajev, tako kot žganci.

Sonja

Brina  

član od: 10.10.2001

sporočila: 39

7. mar 2013 10:00

Ja saj, gorenci tudi za joto pravijo, da je njigova tipična gorenjska jed. Po moje pa je to bolj primorska,vsaj tista jota z repo. Ali pa je vseslovenska?

Brina

pirnica  

član od: 21.3.2011

sporočila: 689

7. mar 2013 10:17

Žganci, zelje, krvavice, bi rekla, da so vseslovenske. Za joto bi si pa upala trditi, da je primorska. No, zame je pokazatelj, komu pripada domicil neke jedi, čas, ko se je ta jed že pripravljala. Na dolenjskem jote nismo poznali pred, recimo, petdesetimi leti. Kaj zdaj jemo, ni noben pokazatelj več, ker so skoraj povsod že prisotne jedi z vsega sveta.

No, tole pravi wikipedija, pa naj verjame kdor hoče:

Jóta je kraška in furlanska narodna samostojna jed oziroma enolončnica. Danes je v Furlaniji skoraj več ne poznajo, medtem ko se je udomačila na Goriškem in povsod po Primorski; splošno je znana kot tipična tržaška posebnost.

Samo ime izhaja iz furlanske besede jote, ki izhaja iz galske besede za juho - iutta.



pirnica

Sporočilo je spremenil(a) pirnica dne 07. 2013 10:19

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2013 10:56

Krvavice in kislo zelej so običajna štajerska jed že od nekdaj, tudi kašnate in pečenice. Torej je Ana res mimo pihnila, ko je rekla, da je to Gorenjska značilna jed.

Kaj pa kisla repa? Za bujto vemo, da sega v Prekmurje, kaj pa ostali predeli Slovenije?

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. mar 2013 11:02

No, saj, če je rekla, da so tipišna gorenjska jed, ni narobe, so pač tipična gorenjska IN štajerska In.......jed. Če je rekla, da je ta jed tipična le za Gorenjsko, je pa res zelo brcnila v temo.

rimljanka

kilca  

član od: 25.6.2010

sporočila: 34

7. mar 2013 21:56

Mislim, da ni rekla, da je ta jed značilna samo za Gorenjsko. Razumela sem jo, da  je želela le poudariti

- prvič, da je ponosna na svoje kraje

- in drugič, da je v kitajsko hrano vnesla nekaj tipično slovenskega.

 

Sicer pa se punca trudi, gre ji dobro, pri  kakšni napaki pa tudi lahko zamižimo. Za spodbudo.

kilca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2013 23:35

Omenjala je tipično gorenjsko jed, ne slovensko. Sem si zapomnila, ker sem s štajerskega konca in se mi je čudno zdelo, ko pa imamo tudi mi zelje in krvavice za povsem vsakdanjo in značilno štajersko jed.

 

mamamia

kkristinak  

član od: 25.9.2011

sporočila: 8

11. mar 2013 7:54

včeraj sem slučajno videla to oddajo .  Nekako mi ne ležijo takšne "kuharske predstave", pred njima sta kuhala zakonca Novak - zame katastrofa. Menim da bi bilo potrebno malce več znanja in spretnosti za TV predstavitev.

 



Kristina

Sporočilo je spremenil(a) kkristinak dne 11. 2013 07:54

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti