Lokalna hrana

darja88  

član od: 27.10.2010

sporočila: 10

tema odprta - 11. jan 2013 18:06 | ogledi: 5.284 | odgovori: 35

Živjo!

Pri pouku imam neko manjšo predstavitev o lokalni hrani. Zanima me, če vam kaj pomeni, da je izdelek bio oz. eko in kolikokrat take izdelke kupite. Ali kupujete hrano pri lokalnih kmetih? Če ne, zakaj ne? 

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

tale spletna stran se mi zdi da je kar primerna za takole vprašanje,  ker ste tukaj prisotni ljudje, ki s hrano ''upravljate'' :D

Hvala!



Temo je spremenil(a) darja88 dne 11. jan 2013 20:12

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

11. jan 2013 18:38

Darja,

takih "raziskav" je bilo že kar nekaj in tudi na tem forumu smo že izpolnjevali ankete prav na to temo - tako da lahko zase rečem, da nimam kaj dodati. Sploh, ker dvomim, da bo taka raziskava brez kakršnih koli podatkov o vzorčni populaciji dala kakor koli uporabne rezultate. Loti se torej zadeve malo bolj temeljito, pa bo mogoče kaj več uspeha. Nočem te najedati ali ti jemati veselja, ampak vsaj toliko se potrudi, da ne bo škoda dela, tvojega in tistih, ki bodo pisali odgovore. 

 

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. jan 2013 18:42

Ali je bio ali eko mi ni pomembno, izdelke s to oznako kupim le, če mi ustreza tudi zaradi česa drugega, ne zgolj zaradi te oznake. Torej nisem med tistimi, ki bi v trgovinah ali na tržnicah kupovali le izdelke bio in eko kategorije.

Nekaj zelenjave imamo doma na vrtu, nekaj kupujemo, veliko krat na eko tržnici, ki je v našem mestu dva krat na teden. Kupim pa tudi v trgovini in ne gledam na poreklo.

Glede na povpraševanje me preseneča, da v trgovinah ni še več izdlekov z oznakama eko in bio, je pa res, da so izdelki s tema oznakam dražji od večine brez teh oznak.

 

mamamia

te.jcika  

član od: 17.8.2010

sporočila: 165

11. jan 2013 19:16

Tudi meni ni pomembno ali je bio, eko,..... Zelenjavo imamo na vrtu, sadje v sadovnjaku. Ko kupujem izdelke v trgovini kupim kar potrebujem ne glede na to, če je bio,eko. Mogoče tudi zato, ker za tista jabolka v trgovskem centru brez pikic in ostalih napak ne bi rekla, da so bio-eko čeprav stojijo na tistem oddelku...... Tudi cena je višja kot je omenila mamamia.

te.jcika

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

11. jan 2013 19:24

Jaz sem pa naivno pricakovala da bo govora o LOKALNI hrani, pa o njej ni ne duha ne sluha.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. jan 2013 19:36

Kako zgleda malo manjša anketa o lokalni hrani, kjer te nekdo takole mimogrede povpraša o bio, eko hrani (karkoli to že naj bi bilo), na koncu pa namigne, da naj, če bi o temi še kaj radi dodali (tako ali tako še ni bilo nič povdanega), pa naj dodamo, vidimo. In doda :D To ni anketa, še manj o lokalni hrani.

Če je "raziskovalki" dolgčas in zato dela "raziskavo", ji bo morda nekaj naših odgovorov zapolnilo čas.

Bi ji pa svetovala, da naj se najprej poduči, kako se raziskave, pa čeprav manjše, delajo, saj imajo svoj protokol. Naša pametovanja tule pač ne morejo dati nekih relevantinih podatkov. Samo za upati je, da tale "raziskava" ni osnova za kakšno diplomo ali kaj podobnega. Ker, tako nizko menda ne bo naše šosltvo padlo niti po vseh pogromih, ki ga čakajo in jih že doživlja.

(če sem koga užalila, sem ga lahko kvečejmu zato, ker sem mu stopila na žulj, ampak, takele reči me pa res pogrejejo, ker vem, kako se takim rečem pač mora streči. In vsak tak neresen pristop samo ruši, kar so tisti, ki resno delajo, gradili dolga leta)

rimljanka

darja88  

član od: 27.10.2010

sporočila: 10

11. jan 2013 20:00

rimljanka

tole temo nisem odprla z namenom da bi pisala diplomo, ker moram za to, da bom do diplome sploh prišla, dobolniti še ene 6 let. To ni nevem kakšna ''raziskava'', ampak me le zanima vaše mnenje. Pri pouku imam manjšo predstavitev in me le zanima, kaj si o tej temi mislite vi. Najbrž se nisem dobro izrazila, ko sem napisala, da delam manjšo raziskavo in zato se opravičujem.

P.S. če pa bi se slučajno spravila pisati diplomsko nalogo o tej temi, pa mislim da bi se zadeve lotila veliko veliko bolj temeljito in nebi le odprla temo na kulinarika.net.

Nisem vedela, da je bilo že več takih tem....

Vsem, ki ste odgovorili, hvala, :D

 

lili40  

član od: 7.11.2009

sporočila: 13

11. jan 2013 20:05

Mi kupujemo najraje na kmetijah,seveda kar je mogoče.Tisto vem kaj jemo tudi če ni bio, je pa domače, ni iz hladilnic polnih raznih plinov,pobrano zrelo,.....Imam pa slabe izkušnje z trgovci ob cestah,ki so zatrjevali da je domače, kar se je izkazalo popolnoma drugače.Tudi kmet ne more popolnoma zaterjevati  da je bijo,če naprimer kupi seme,sadiko,..ali pa sosed vneto škropi svojo njivo,drevo,....                                                                    Lp Lili

 

              

lili40

darja88  

član od: 27.10.2010

sporočila: 10

11. jan 2013 20:15

Hvala, lili40. Glede kmetov in semen pa se strinjam. je pa res da morajo imeti eko kmetije določene certifikate.

polarbear  

član od: 7.8.2010

sporočila: 382

11. jan 2013 20:20

Čim več skušam kupiti pri lokalnih kmetih,tudi če ni EKO in BIO,vem pa je da dobro in da moj denar brez posrednikov dobijo tisti,ki hrano pridelajo.

polarbear

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

11. jan 2013 20:23

Pri nas doma veliko zelenjave pridelamo na vrtu. V sadovnjaku imamo veliko jabolk, hrušk, sliv, češenjo pa še ...ovčetino imamo doma. Koze zajce, kokoši imajo sosedje, govedino imajo pri babici, tisto malo svinjine, ki jo še pojemo pa kupimo.

Lp, Saša

Mir in dobro!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti