Torte

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

27. nov 2012 18:44

Da ostanemo korektni, TANJA99, v prvotnem zapisu je bilo zapisano: citiram:

Pozdravljeni,iz njene knjige sem spekla že ene par tort, vse so super...moti pa me, ker so vsi recepti za torto velikosti 22 cm, kar je kar majhna torta...zanima me kako povečaš količine sestavin, da narediš torto premera 26 cm? Ali narediš kar plus eno jajce in dodaš sestavine sorazmerno kot pridejo na eno jajce, ali kako drugače?

hvala..

Tanja

konec citata.

Toliko, da ne bo ugibanj. Trditev, da ti je kdo rekel, da si bedak, pa ne drži. Ostani korektna v svojih izjavah in dejanjih, prosim.

 

TANJA99  

član od: 20.9.2009

sporočila: 4

27. nov 2012 18:44

Darjuška, kje se pa lahko prijaviš na tečaj ga. Alenke, bi se z veseljem udeležila, ker me res veseli peka tort.. :) pa hvala vnaprej..

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

27. nov 2012 18:46

Jaz tudi sklepam, da  je Tanja99 zbrisla svoj prvi post, oziroma ga je spremenila, saj tako tudi piše. Morda je bila malo jezna ... se zgodi.

Samo izračun sestavin za različne premere tort pa bi res vsakomur, ki se loti peke, moral biti jasen. TAka znanost pa tudi ni, matematika gor ali dol.

mamamia

Mygrace

sporočila: 6506

27. nov 2012 18:47

Nimaš kej, jst sem o vseh tukaj na Kulinariki že toliko izvedela, haha...tudi o sebi in o mojih lastnostih, ki sem jih skrivala, pa so me razkrinkali, jao meniiiiiiii.

Ne opozarjajo zaman, da se je treba tega hudiča od spleta čuvat

 

No, če pa mene vprašaš, dej pa 1 jajce več (izberi malo manjšega), pa 2 žlici moke več (s kupčkom)...pa tko naprej, po občutku. Torta bo ratala, brez skrbi.

 

    igraj kolo naokolo   juhuhu!

Mygrace

TANJA99  

član od: 20.9.2009

sporočila: 4

27. nov 2012 18:53

no, mogoče sem res prehitro reagirala, se opravičujem.... dolg dan.. 

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

27. nov 2012 20:42

darjuška je napisal/a:

Sestavine, ki zadostujejo za torto s premerom 22 pomnoži z 1,4 in dobiš sestavine za torto premera 26 cm. Pa dobro peko.

 

P.S. - je pa ga. Alenka mojstrica svojega poklica. Veselim se že v naprej njenega tečaja na katerega grem v četrtek.



http://www.mojalbum.com/tajda

Alenka je res mojstrica svojega poklica..žal pa nad njenim tečaj nismo bile zadovoljne..ni rečeno,da mojster zna podat znanje naprej..smo bile bolj zadovoljne z tečaji pri mojstru Golajtu v Škofji Loki,čeprav je za nas primorce malo več poti.Več znanja  smo odnesle pri njem...pa še fajn babji dan smo imele..

Vrtejbenka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4528

27. nov 2012 20:50

TANJA99 je napisal/a:

no, mogoče sem res prehitro reagirala, se opravičujem.... dolg dan.. 

mzm

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

27. nov 2012 21:10

Vrtejbenka je napisal/a:

darjuška je napisal/a:

Sestavine, ki zadostujejo za torto s premerom 22 pomnoži z 1,4 in dobiš sestavine za torto premera 26 cm. Pa dobro peko.

 

P.S. - je pa ga. Alenka mojstrica svojega poklica. Veselim se že v naprej njenega tečaja na katerega grem v četrtek.



http://www.mojalbum.com/tajda

Alenka je res mojstrica svojega poklica..žal pa nad njenim tečaj nismo bile zadovoljne..ni rečeno,da mojster zna podat znanje naprej..smo bile bolj zadovoljne z tečaji pri mojstru Golajtu v Škofji Loki,čeprav je za nas primorce malo več poti.Več znanja  smo odnesle pri njem...pa še fajn babji dan smo imele..



Vrtejbenka

 

Ja, ljudje smo si različni in na naše zadovoljstvo lahko vpliva več dejavnikov. Sama sem bila pri njej na tečaju peke potic in moram reči, da jo pečem samo še po njenih receptih. Pa sem bila na poticah tudi pri Goljatu, pa na kar nekaj drugih tečajih tudi. Tudi pri njem sem dobila precej znanj.

 

Da pa se povrnem k matematiki in tortam - videla sem gradivo za pridobitev naziva mojster slaščičar, kjer je bila ena naloga tudi preračun surovin glede na različne velikosti pekačev in pri okroglem pekaču je bilo pri preračunu surovin povečanje radija samo linearno namesto kvadratno.

Se pa na vse odzive nekaterih bojim, da se marikatera članica (tudi tiste z nekoliko daljšim stažem, kaj šele začetnica kot je bila Tanja) ne bo več upala vprašati. Bo potrebno spet potegniti iz naftalina eno Frinino temo, ki se je dotikala delovanja nekaterih udeležencev foruma.

 

http://www.mojalbum.com/tajda

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

27. nov 2012 21:11

ps: po mojih izkušnjah višina torte ne narašča premosorazmerno z večanjem količin. Sploh ko gre za visoke torte in velike volumne. Recimo biskvit je višji če spečeš dva diska posebej, tudi če sta čisto ravna, in biskvit iz ene mase ne bo enkrat (za enkrat, watewa) nižji ob biskvita iz dveh mas. Ampak bo višji od polovice drugega biskvita. Očitno zaradi same teže testa. Jaz vzamem krat 2,25 namesto krat 2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

27. nov 2012 22:05

darjuška je napisal/a:

Vrtejbenka je napisal/a:

darjuška je napisal/a:

Sestavine, ki zadostujejo za torto s premerom 22 pomnoži z 1,4 in dobiš sestavine za torto premera 26 cm. Pa dobro peko.

 

P.S. - je pa ga. Alenka mojstrica svojega poklica. Veselim se že v naprej njenega tečaja na katerega grem v četrtek.



http://www.mojalbum.com/tajda

Alenka je res mojstrica svojega poklica..žal pa nad njenim tečaj nismo bile zadovoljne..ni rečeno,da mojster zna podat znanje naprej..smo bile bolj zadovoljne z tečaji pri mojstru Golajtu v Škofji Loki,čeprav je za nas primorce malo več poti.Več znanja  smo odnesle pri njem...pa še fajn babji dan smo imele..



Vrtejbenka

 

Ja, ljudje smo si različni in na naše zadovoljstvo lahko vpliva več dejavnikov. Sama sem bila pri njej na tečaju peke potic in moram reči, da jo pečem samo še po njenih receptih. Pa sem bila na poticah tudi pri Goljatu, pa na kar nekaj drugih tečajih tudi. Tudi pri njem sem dobila precej znanj.

 

Da pa se povrnem k matematiki in tortam - videla sem gradivo za pridobitev naziva mojster slaščičar, kjer je bila ena naloga tudi preračun surovin glede na različne velikosti pekačev in pri okroglem pekaču je bilo pri preračunu surovin povečanje radija samo linearno namesto kvadratno.

Se pa na vse odzive nekaterih bojim, da se marikatera članica (tudi tiste z nekoliko daljšim stažem, kaj šele začetnica kot je bila Tanja) ne bo več upala vprašati. Bo potrebno spet potegniti iz naftalina eno Frinino temo, ki se je dotikala delovanja nekaterih udeležencev foruma.

 



http://www.mojalbum.com/tajda

 

A se bomo le izrekali za ali zoper nekatere, ali bomo šli celo demonstrirat? Mislim, to je zdaj v modi, pa naj jo Kulslo sledi???

Dajte no, koga pa bi ve izločile? In če bi nekdo drug želel izločiti koga drugega? Kdo ima prav, x ali y?

Tu smo prostovoljno in po lastni volji, mimozice in tiste malo manj cmerave, pa samozavestne in zelo samozavestne, pa čisto povprečne, nadpovprečne in podpovprečne, sitne, tečne in dobrovoljne, izkušene in neizkušene kuharice (ali kaj drugega), spretne in nespretne, take z idejami intake brez idej, odločne in neodločne --- skratka druščina kot družba v celoti. Slovenski svet v malem. In naj se začnemo preštevati?

Jaz se ne bom pustila in tudi nikogar ne bom nikamor uvrščala. Bom kvakala še naprej in to pričakujem tudi od drugih, pač izmenjava mnenj. Pa ogledala ne bom nikdar razbijala, če mi moja podoba v njem ne bo všeč, četudi mi ga kdo drug nastavi. Raje napako popravim.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti